Yemekten sonra yükselen kan şekerini düşürüyor!

Sağlık 24.06.2024 - 14:09, Güncelleme: 24.06.2024 - 14:09
 

Yemekten sonra yükselen kan şekerini düşürüyor!

Tip 2 diyabet birçok kişinin hayatını zorlaştıran hastalıklardan biri. Özellikle yükselen kan şekeri bu hastalar için oldukça zorlayıcı olabilir. Ancak endişelenmeye gerek yok. 'Mucize altın çay' yükselen kan şekeri için birebir!
Yapılan bilimsel çalışmalar yemek yedikten sonra kan şekerinin yükseldiğini ortaya koymuştu. Özellikle tip 2 diyabeti olanlar için zorlayıcı olabilen bu duruma ise papatya çayı yardımcı oluyor. Günde içilen 3 fincan papatya çayı kan şekerini kontrol altına almaya yardımcı olabilir. Papatya çayının glisemik kontrolünü ve antioksidan seviyelerini nasıl etkilediğini araştıran araştırmacılar, 64 katılımcı üzerinde deney yaptı. 30-60 yaş arası olan kişilerin tip 2 diyabeti vardı. 8 hafta boyunca her yemekten sonra günde 3 kez olacak şekilde papatya çayı içtiler. Diğer bir grup ise papatya çayı yerine aynı prosedürde su tüketti. Yapılan araştırmalar, papatya çayı grubunun HbA1c ve serum insülin seviyelerini "önemli ölçüde" azalttığını ve kontrol grubuna kıyasla toplam antioksidan kapasitesini önemli ölçüde artırdığını gösterdi. Çalışmalar aynı zamanda papatya çayının diyabet riskini de azaltmaya yardımcı olabileceğini kanıtladı. Tip 2 diyabeti olan hastalarda yapılan çalışma sonucu glisemik kontrolü ve antioksidan seviyelerinin iyileştiği gözlemlendi. Ancak bilim insanları daha fazla klinik incelemeler ve daha büyük bir örneklem popülasyonuyla çalışmalar yapılması gerektiğini söylüyor.
Tip 2 diyabet birçok kişinin hayatını zorlaştıran hastalıklardan biri. Özellikle yükselen kan şekeri bu hastalar için oldukça zorlayıcı olabilir. Ancak endişelenmeye gerek yok. 'Mucize altın çay' yükselen kan şekeri için birebir!

Yapılan bilimsel çalışmalar yemek yedikten sonra kan şekerinin yükseldiğini ortaya koymuştu.

Özellikle tip 2 diyabeti olanlar için zorlayıcı olabilen bu duruma ise papatya çayı yardımcı oluyor.

Günde içilen 3 fincan papatya çayı kan şekerini kontrol altına almaya yardımcı olabilir.

Papatya çayının glisemik kontrolünü ve antioksidan seviyelerini nasıl etkilediğini araştıran araştırmacılar, 64 katılımcı üzerinde deney yaptı.

30-60 yaş arası olan kişilerin tip 2 diyabeti vardı. 8 hafta boyunca her yemekten sonra günde 3 kez olacak şekilde papatya çayı içtiler.

Diğer bir grup ise papatya çayı yerine aynı prosedürde su tüketti. Yapılan araştırmalar, papatya çayı grubunun HbA1c ve serum insülin seviyelerini "önemli ölçüde" azalttığını ve kontrol grubuna kıyasla toplam antioksidan kapasitesini önemli ölçüde artırdığını gösterdi.

Çalışmalar aynı zamanda papatya çayının diyabet riskini de azaltmaya yardımcı olabileceğini kanıtladı.

Tip 2 diyabeti olan hastalarda yapılan çalışma sonucu glisemik kontrolü ve antioksidan seviyelerinin iyileştiği gözlemlendi.

Ancak bilim insanları daha fazla klinik incelemeler ve daha büyük bir örneklem popülasyonuyla çalışmalar yapılması gerektiğini söylüyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.