Ecem ÇİÇEK
Köşe Yazarı
Ecem ÇİÇEK
-
 

Yeni yıl hedeflerine bir de böyle bakalım

Merhaba Ben okuyucuları... Biliyorsunuz ki yeni yıla girmek üzereyiz. Birçoğumuz  yeni hedeflerin heyecanı içersindeyiz. Hazır böyle bir döneme giriş yapıyorken bu sefer ben farklı bir bakış açısını göstermek istiyorum.  Hayatın akışında yaşamımızı nasıl daha kolaylaştırabiliriz? bahsetmek istiyorum. Sürekli bir diyet döngüsünde olan kişiler için bu zamanlar yeni başlangıçlara adım atmak için doğru zaman olarak görülür veya düşünülür. Bu kişiler özellikle beslenme konusunda hep özel zamanları beklerler. Aynı zamanda da istedikleri yiyecekleri yemek için özel zamanları fırsata çevirmek isterler. Yeni yıla girerken kilo vermek çoğu kişinin hedefleri arasındadır. Bunu değiştirmek majör bir eksiklik yaratabilir. Tam bu noktada farklı perspektiften bakmaya ne dersiniz? Bu yıl bunları deneyebilir misiniz?  Yeni yıl için tavsiyeler; Zayıflarsınız diye senelerdir gardrobunuzda beklettiğiniz kıyafetlerinizle vedalaşmayı deneyin. Kendinizi konforlu hissettiğiniz beden aralığında, yeni kıyafetler satın alabilirsiniz. Alternatif yiyeceklere daha çok fırsat verebilirsiniz. Besinler üzerindeki önyargınızı kırmayı deneyebilirsiniz. Açlığınızı susturmayın/baskılamayın. Yeterince beslendiğinizden emin olmaya çalışın. Farkındalıklı yeme pratikleri yapmayı deneyebilirsiniz. Sizin izniniz olmadan bedeninizle ilgili yorum yapanlara net sınırlar çizmeye çalışın. Olabildiğince doğal,mevsimsel gıdalarla beslenebilirsiniz. Daha çok hareket edebilirsiniz. Hareket stres seviyesini azaltmaya, daha iyi hissetmenizi sağlayan serotonin ve dopamin gibi hormonların daha çok salgılanmasına sebep olur. Daha çok bitkisel tarifleri, bitkisel protein kaynaklarını hayatınıza dahil edebilirsiniz. Bedeninizdeki konforu keşfetmenize sebep olacaktır. Su tüketimini arttırırsanız vücudun optimal dengesinde çalışmasına katkı sağlarsın. Sonuçlara değil süreçlere odaklanmayı deneyebilirsiniz. Sağlıklı yaşamı yalnızca kilo kaybetmek ile bağdaştırmayın. Hedefleriniz hep sürdürülebilir olsun. Meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Çünkü meditasyon iç duyumlarınızı geliştirir. Sezgisel yeme ve yaşamın tadına varmanızı sağlar. Farkındalığınız artar. Diyet yapmayın. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin. Sürdürülebilir ve kendi yaşamınıza uygun beslenme davranışları geliştirin. Negatif beden algınız varsa kırmaya çalışın. Bedeninize şükredin. Her gün pozitif beden algısında hissetmeyebilirsiniz. Bunun geçici olduğunu kendinize hatırlatın ve bedeninize şefkat gösterme pratikleri yapın. Yiyecekleri etiketlemeden koşulsuz yeme izni vererek yemenin keyfini çıkarın. Süreçleri yönetmek ile ilgili zorlandığınız alanlarda destek almaktan (psikolojik,egzersiz,beslenme) korkmayın. Bizler yardım elini uzatmak için sabırsızlanıyoruz. Son olarak kendinize iyi davranın. Bir tane hayatınız olduğunu hatırlayın. Stres kaygınızı azaltacak hobiler edinin. Beden imajınızı olumsuz etkilemediğiniz, sağlıklı, bereketli, mutlu bir yıl diliyorum...
Ekleme Tarihi: 02 Ocak 2023 - Pazartesi
Ecem ÇİÇEK

Yeni yıl hedeflerine bir de böyle bakalım

Merhaba Ben okuyucuları...

Biliyorsunuz ki yeni yıla girmek üzereyiz. Birçoğumuz  yeni hedeflerin heyecanı içersindeyiz. Hazır böyle bir döneme giriş yapıyorken bu sefer ben farklı bir bakış açısını göstermek istiyorum. 

Hayatın akışında yaşamımızı nasıl daha kolaylaştırabiliriz? bahsetmek istiyorum. Sürekli bir diyet döngüsünde olan kişiler için bu zamanlar yeni başlangıçlara adım atmak için doğru zaman olarak görülür veya düşünülür. Bu kişiler özellikle beslenme konusunda hep özel zamanları beklerler. Aynı zamanda da istedikleri yiyecekleri yemek için özel zamanları fırsata çevirmek isterler. Yeni yıla girerken kilo vermek çoğu kişinin hedefleri arasındadır. Bunu değiştirmek majör bir eksiklik yaratabilir. Tam bu noktada farklı perspektiften bakmaya ne dersiniz? Bu yıl bunları deneyebilir misiniz? 

Yeni yıl için tavsiyeler;

 • Zayıflarsınız diye senelerdir gardrobunuzda beklettiğiniz kıyafetlerinizle vedalaşmayı deneyin. Kendinizi konforlu hissettiğiniz beden aralığında, yeni kıyafetler satın alabilirsiniz.
 • Alternatif yiyeceklere daha çok fırsat verebilirsiniz. Besinler üzerindeki önyargınızı kırmayı deneyebilirsiniz.
 • Açlığınızı susturmayın/baskılamayın. Yeterince beslendiğinizden emin olmaya çalışın.
 • Farkındalıklı yeme pratikleri yapmayı deneyebilirsiniz.
 • Sizin izniniz olmadan bedeninizle ilgili yorum yapanlara net sınırlar çizmeye çalışın.
 • Olabildiğince doğal,mevsimsel gıdalarla beslenebilirsiniz.
 • Daha çok hareket edebilirsiniz. Hareket stres seviyesini azaltmaya, daha iyi hissetmenizi sağlayan serotonin ve dopamin gibi hormonların daha çok salgılanmasına sebep olur.
 • Daha çok bitkisel tarifleri, bitkisel protein kaynaklarını hayatınıza dahil edebilirsiniz. Bedeninizdeki konforu keşfetmenize sebep olacaktır.
 • Su tüketimini arttırırsanız vücudun optimal dengesinde çalışmasına katkı sağlarsın.
 • Sonuçlara değil süreçlere odaklanmayı deneyebilirsiniz. Sağlıklı yaşamı yalnızca kilo kaybetmek ile bağdaştırmayın. Hedefleriniz hep sürdürülebilir olsun.
 • Meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Çünkü meditasyon iç duyumlarınızı geliştirir. Sezgisel yeme ve yaşamın tadına varmanızı sağlar. Farkındalığınız artar.
 • Diyet yapmayın. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin. Sürdürülebilir ve kendi yaşamınıza uygun beslenme davranışları geliştirin.
 • Negatif beden algınız varsa kırmaya çalışın. Bedeninize şükredin. Her gün pozitif beden algısında hissetmeyebilirsiniz. Bunun geçici olduğunu kendinize hatırlatın ve bedeninize şefkat gösterme pratikleri yapın.
 • Yiyecekleri etiketlemeden koşulsuz yeme izni vererek yemenin keyfini çıkarın.
 • Süreçleri yönetmek ile ilgili zorlandığınız alanlarda destek almaktan (psikolojik,egzersiz,beslenme) korkmayın. Bizler yardım elini uzatmak için sabırsızlanıyoruz.
 • Son olarak kendinize iyi davranın. Bir tane hayatınız olduğunu hatırlayın. Stres kaygınızı azaltacak hobiler edinin.

Beden imajınızı olumsuz etkilemediğiniz, sağlıklı, bereketli, mutlu bir yıl diliyorum...

Yazıya ifade bırak !
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.