Yangınla ilgili savcılık soruşturma başlattı

Güncel 28.04.2023 - 11:00, Güncelleme: 28.04.2023 - 15:20
 

Yangınla ilgili savcılık soruşturma başlattı

İZMİR'in Narlıdere ilçesindeki lüks bir sitede çıkan, ekiplerin karadan ve havadan müdahalesiyle 8 saatte kontrol altına alınan yangındaki hasar, gün ağarınca ortaya çıktı. Soğutma çalışmaları sürerken, bloktaki dairelerin kullanılamaz hale geldiği görüldü.
SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Balçova ilçesi çıkışı Narlıdere ilçesi girişindeki Yenikale Mahallesi'ndeki lüks sitede çıkan yangınla ilgili soruşturma başlattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı yetkilileri ise yangının hangi dairede ve hangi sebeple çıktığının araştırıldığını, hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. Ayrıca söz konusu sitede doğal gazın bulunmadığı, jeotermal ısıtmanın kullanıldığı vurgulandı. İBRAHİM TATLISES'TEN AÇIKLAMA Sitede dairesi bulunan sanatçılardan İbrahim Tatlıses ise DHA muhabirine yaptığı açıklamada, sosyal medyada yangının kendine ait dairede başladığına yönelik iddiaların asılsız olduğunu belirtip, "Benim evim en üst katta. Yangın alt katlarda başladı. Şu an İstanbul'dayım. Herkese geçmiş olsun. Cana geleceğine mala gelsin" dedi. SİTE SAKİNLERİ GECEYİ ANLATTI Sitedeki diğer bloklarda yaşayan vatandaşlar ise gece yaşanan korku dolu anları anlattı. Vatandaşlardan Bora Özdemir, "Çok kuvvetli bir bina yangınıydı. Cephedeki kuru ahşaplar cayır cayır yandı. Ahşapların yanmasının bitmesinin bile beklendiğini düşünüyorum. İlk başta insan sesleri vardı ama itfaiye o konuda çok hızlı davrandı ve insanları balkonlardan aldı. Yangın boyunca ufak patlama sesleri duyduk. Bunun evlerde unutulan eşyalardan kaynaklandığını düşündük. Biz yan sokaktaydık" dedi. Yanan binanın yan bloğunda yaşayan Yeter Karakuzulu ise "Alevler çok kısa sürede yayıldı. Kat kat yayıldı. Herkes bağırıyordu. 'Kurtarın bizi' diyorlardı. Çok korktuk" diye konuştu. YANGIN ALGILAMA SİSTEMİ 3 AY ÖNCE YENİLENMİŞ İzmir'in Narlıdere ilçesindeki lüks sitede çıkan yangını soğutma çalışmaları sürüyor. Site yönetimi işletme müdürü Ertan İlbeyli, yangın algılama sistemini 3 ay önce yenileme ihtiyacı duyduklarını belirtip, "Nitekim yeniledik de. Sistemde aktif olarak çalıştı. Burada önemli olan güvenlik görevlilerimizin, olaya hızla müdahalesi ve gerekli tedbirin alınmasıydı. Binada yaşayanların tahliyesi için çaba göstermeleriydi. Yangın algılama sistemleri faydalı. Yangın esnasında, ilk olarak binadan çıkan bir öğretmenimiz dumanı fark ediyor. Aynı anda hem uyarı sisteminin alarmı bize düşüyor hem de bu öğretmenimizin ikazı geliyor. Bu da tahliyeyi hızlandırdı" dedi.
İZMİR'in Narlıdere ilçesindeki lüks bir sitede çıkan, ekiplerin karadan ve havadan müdahalesiyle 8 saatte kontrol altına alınan yangındaki hasar, gün ağarınca ortaya çıktı. Soğutma çalışmaları sürerken, bloktaki dairelerin kullanılamaz hale geldiği görüldü.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Balçova ilçesi çıkışı Narlıdere ilçesi girişindeki Yenikale Mahallesi'ndeki lüks sitede çıkan yangınla ilgili soruşturma başlattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı yetkilileri ise yangının hangi dairede ve hangi sebeple çıktığının araştırıldığını, hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. Ayrıca söz konusu sitede doğal gazın bulunmadığı, jeotermal ısıtmanın kullanıldığı vurgulandı.

İBRAHİM TATLISES'TEN AÇIKLAMA

Sitede dairesi bulunan sanatçılardan İbrahim Tatlıses ise DHA muhabirine yaptığı açıklamada, sosyal medyada yangının kendine ait dairede başladığına yönelik iddiaların asılsız olduğunu belirtip, "Benim evim en üst katta. Yangın alt katlarda başladı. Şu an İstanbul'dayım. Herkese geçmiş olsun. Cana geleceğine mala gelsin" dedi.

SİTE SAKİNLERİ GECEYİ ANLATTI

Sitedeki diğer bloklarda yaşayan vatandaşlar ise gece yaşanan korku dolu anları anlattı. Vatandaşlardan Bora Özdemir, "Çok kuvvetli bir bina yangınıydı. Cephedeki kuru ahşaplar cayır cayır yandı. Ahşapların yanmasının bitmesinin bile beklendiğini düşünüyorum. İlk başta insan sesleri vardı ama itfaiye o konuda çok hızlı davrandı ve insanları balkonlardan aldı. Yangın boyunca ufak patlama sesleri duyduk. Bunun evlerde unutulan eşyalardan kaynaklandığını düşündük. Biz yan sokaktaydık" dedi.

Yanan binanın yan bloğunda yaşayan Yeter Karakuzulu ise "Alevler çok kısa sürede yayıldı. Kat kat yayıldı. Herkes bağırıyordu. 'Kurtarın bizi' diyorlardı. Çok korktuk" diye konuştu.

YANGIN ALGILAMA SİSTEMİ 3 AY ÖNCE YENİLENMİŞ

İzmir'in Narlıdere ilçesindeki lüks sitede çıkan yangını soğutma çalışmaları sürüyor. Site yönetimi işletme müdürü Ertan İlbeyli, yangın algılama sistemini 3 ay önce yenileme ihtiyacı duyduklarını belirtip, "Nitekim yeniledik de. Sistemde aktif olarak çalıştı. Burada önemli olan güvenlik görevlilerimizin, olaya hızla müdahalesi ve gerekli tedbirin alınmasıydı. Binada yaşayanların tahliyesi için çaba göstermeleriydi. Yangın algılama sistemleri faydalı. Yangın esnasında, ilk olarak binadan çıkan bir öğretmenimiz dumanı fark ediyor. Aynı anda hem uyarı sisteminin alarmı bize düşüyor hem de bu öğretmenimizin ikazı geliyor. Bu da tahliyeyi hızlandırdı" dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.