Vitamin ve mineral deposu 'yeşil elmas'

Sağlık 21.03.2024 - 12:40, Güncelleme: 21.03.2024 - 12:40
 

Vitamin ve mineral deposu 'yeşil elmas'

Aydın'da başlayan hasat sezonuyla birlikte, Türkiye'nin önemli bir ihtiyacını karşılayan enginarın yolculuğu, tarladan sofralara kadar büyük bir değer artışıyla devam ediyor. Enginar, sadece lezzetiyle değil, bilinmeyen sağlık faydalarıyla da dikkat çekiyor. İşte enginarın bilinmeyen faydaları.
Karaciğer dostu Enginarın içerdiği antioksidanlar, özellikle sinarin ve silimarin, karaciğer sağlığını destekler ve temizlenmesine yardımcı olur. Bu özelliğiyle, karaciğer yağlanması tedavisinde önemli bir rol oynar. Kolesterol dengesini sağlıyor Yapılan araştırmalar, enginarın HDL (iyi) kolesterolü yükselttiğini ve LDL (kötü) kolesterolün oluşumunu engellediğini gösteriyor. Özellikle içerdiği luteolin adlı antioksidan sayesinde kolesterol dengesine katkı sağlar. Vitamin ve mineral deposu Enginar; fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum gibi birçok minerali barındırır. Bunların yanı sıra A, B1, B2, B6 ve C vitaminlerini içerir. Bu zengin içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olur. Kan basıncını dengeler Enginardaki potasyum içeriği ve damar genişlemesini sağlayan enzimlerin aktive edilmesi, enginarın kan basıncını düşürmede etkilidir. Bu özelliğiyle, hipertansiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Enginarın bu sağlık faydaları ve zengin içeriği, onu günümüzde lüks bir ürün haline getiriyor. Tarladan toptan adet satış fiyatı 20 TL olan enginar, restoranlarda 400 TL'ye kadar çıkan fiyatlarla sofralara ulaşan enginar, hem sağlık hem de lüks bir yaşam tarzının simgesi haline geldi.
Aydın'da başlayan hasat sezonuyla birlikte, Türkiye'nin önemli bir ihtiyacını karşılayan enginarın yolculuğu, tarladan sofralara kadar büyük bir değer artışıyla devam ediyor. Enginar, sadece lezzetiyle değil, bilinmeyen sağlık faydalarıyla da dikkat çekiyor. İşte enginarın bilinmeyen faydaları.

Karaciğer dostu

Enginarın içerdiği antioksidanlar, özellikle sinarin ve silimarin, karaciğer sağlığını destekler ve temizlenmesine yardımcı olur. Bu özelliğiyle, karaciğer yağlanması tedavisinde önemli bir rol oynar.

Kolesterol dengesini sağlıyor

Yapılan araştırmalar, enginarın HDL (iyi) kolesterolü yükselttiğini ve LDL (kötü) kolesterolün oluşumunu engellediğini gösteriyor.

Özellikle içerdiği luteolin adlı antioksidan sayesinde kolesterol dengesine katkı sağlar.

Vitamin ve mineral deposu

Enginar; fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum gibi birçok minerali barındırır.

Bunların yanı sıra A, B1, B2, B6 ve C vitaminlerini içerir. Bu zengin içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olur.

Kan basıncını dengeler

Enginardaki potasyum içeriği ve damar genişlemesini sağlayan enzimlerin aktive edilmesi, enginarın kan basıncını düşürmede etkilidir. Bu özelliğiyle, hipertansiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir.

Enginarın bu sağlık faydaları ve zengin içeriği, onu günümüzde lüks bir ürün haline getiriyor.

Tarladan toptan adet satış fiyatı 20 TL olan enginar, restoranlarda 400 TL'ye kadar çıkan fiyatlarla sofralara ulaşan enginar, hem sağlık hem de lüks bir yaşam tarzının simgesi haline geldi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.