Mermer İşçisi Kadınlar Ekmeklerini Taştan Çıkartıyor

Sivas'ta faaliyet gösteren bir mermer fabrikasında çalışan 10 kadın işçi, genellikle erkek personelin tercih edildiği bu alanda, azimleri ve çalışkanlıklarıyla takdir topluyor.

 

Sivas ilinde faaliyet gösteren Tramertaş mermer fabrikası iş yerlerinde yenilik yapmak amacıyla fabrikada kadın işçi çalıştırmaya karar verdi. Bunun üzerine fabrikaya 15 kadın işçi alındı. Böylelikle kadın işçiler genellikle erkeklerin çalıştığı mermer sektörüne girerek mermer işçisi oldu. Mermer dizme, yıkama, paketleme, ayıklama ve temizleme gibi alanlarda erkeklerle beraber çalışan kadın mermer işçileri işlerinin ağır ve zor yönlerinin de olduğunu ancak buna alıştıklarını belirtti. Dışarıdan yaptıkları işin çok zor gözüktüğünü ancak göründüğü kadar zor olmadığını belirten kadınlar evlerine ekmek parası götürebilmek içi çalışmak durumunda olduklarını söyledi. Başlarında baretleri, ellerinde eldivenleri ile çalışan kadınlar işlerinden memnun olduklarını dile getirdi.
 
Fabrikadaki erkek işçiler ise kadın işçilerle uyum içinde çalıştıklarını ve çok iyi anlaştıklarını belirtti. Mermer işini kadınlarında yapabilmesinden dolayı gurur duyduklarını belirten erkek işçiler, kadınların mermer fabrikasında çalışmaya başlamasının erkeklerin davranışlarında da olumlu etki yaptığını artık konuşmalarında ve davranışlarında daha dikkatli davrandıklarını belirtti. 
 
Fabrika müdürü Nafiz Kazak kentte kimsenin bu sektörde kadın çalıştırmak istemediğini, kendilerinin bu bakımdan ilk olmak istediklerini belirtti. Kazak, "Başka illerde bayanlara iş veriliirken, burada kimse bayanları çalıştırmak istemiyor. Biz bu alanda bir ilk ve emsal olmak istedik. Bayanlarla çalışmaya devam edeceğiz. İş verildiği sürece, bayanlar erkelerden daha güzel ve problemsiz çalışıyorlar" dedi. Fabrikayı ziyaret eden Vali Ali Kolat da cesaretlerinden dolayı kadın işçileri tebrik etti.
Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2012, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER