Tokyo: İleri teknolojiyle sanat üretilen kent

29.12.2023 - 11:17, Güncelleme: 29.12.2023 - 11:17
 

Tokyo: İleri teknolojiyle sanat üretilen kent

Japonya, ileri teknoloji ile sıkça anılan ve teknolojinin sürekli geliştirildiği bir ülke. Tokyo’daki Sanat Akvaryum Müzesi ile TeamLab Müzesi, ileri teknolojinin Japon kültürünün desenleri ve öğeleriyle birleştiği, sanatın teknolojiyle üretildiği dikkat çeken fütüristtik mekanlar arasında yer alıyor.
Japonya’nın başkenti Tokyo’da 2018 yılında açılan ve sanatçılar, programcılar, mühendisler, bilgisayar animatörleri, matematikçiler ve mimarlardan oluşan bir grup tarafından sanat üretilen Teamlab Sergisi, kentin en çok ilgi çeken yerlerinden biri. Birden fazla sergi alanlarında farklı temalardaki sergiler, izleyicileri sergiye dahil eden bir konsepte hazırlanmış. Dizlere kadar ılık suyun içine giren izleyiciler, suya yansıtılan ışıklarla dolu havuzda dijital sanatı izliyor. Yerlere ayna döşenmiş bir başka sergi alanında ise ışık yansıtan ve yere kadar uzanan ışıklı fiber sicimler, müzik eşliğinde sonsuzluk ve sınırsızlık deneyimi yaşatıyor. Tokyo’da körfeze doldurularak yapılan ada olan Toyosu’da bulunan TeamLab için önceden rezervasyon yapılması gerekli. Yabancı turistler kadar yerli turistlerin de ilgisini çeken dijital sergiye Shin-Toyosu tren istasyonundan ulaşılıyor. 'ZARAFETLE DANS EDEN JAPON BALIKLARI VE TEKNOLOJİ' Tokyo'nun popüler lüks alışveriş bölgesi Ginza’da bulunan Sanat Akvaryum Müzesi, kültürün önemli bir parçası olan Japon ve akvaryum balıklarının sergilendiği bir ışık ve akvaryum müzesi. “Sonsuzluğu hissedebileceğiniz mekanın güzelliği ve zarafetle dans etmeye devam eden büyüleyici Japon balıkları” sözleriyle kendisini anlatan Sanat Akvaryum Müzesi, izleyenlerin dört duyusuna hitap etmeyi amaçlamış. Farklı geometrik şekillerden oluşan akvaryumlardaki Japon balıkları, canlı renkteki ışıklar içinde dingin bir şekilde yüzüyor, ziyaretçilere huzurlu bir deneyim yaşatıyor. Farklı odalardaki temalar, Japon müzikleri eşliğinde selfie çekmek isteyenler için bulunmaz bir dekor oluşturuyor.
Japonya, ileri teknoloji ile sıkça anılan ve teknolojinin sürekli geliştirildiği bir ülke. Tokyo’daki Sanat Akvaryum Müzesi ile TeamLab Müzesi, ileri teknolojinin Japon kültürünün desenleri ve öğeleriyle birleştiği, sanatın teknolojiyle üretildiği dikkat çeken fütüristtik mekanlar arasında yer alıyor.

Japonya’nın başkenti Tokyo’da 2018 yılında açılan ve sanatçılar, programcılar, mühendisler, bilgisayar animatörleri, matematikçiler ve mimarlardan oluşan bir grup tarafından sanat üretilen Teamlab Sergisi, kentin en çok ilgi çeken yerlerinden biri. Birden fazla sergi alanlarında farklı temalardaki sergiler, izleyicileri sergiye dahil eden bir konsepte hazırlanmış. Dizlere kadar ılık suyun içine giren izleyiciler, suya yansıtılan ışıklarla dolu havuzda dijital sanatı izliyor. Yerlere ayna döşenmiş bir başka sergi alanında ise ışık yansıtan ve yere kadar uzanan ışıklı fiber sicimler, müzik eşliğinde sonsuzluk ve sınırsızlık deneyimi yaşatıyor.

Tokyo’da körfeze doldurularak yapılan ada olan Toyosu’da bulunan TeamLab için önceden rezervasyon yapılması gerekli. Yabancı turistler kadar yerli turistlerin de ilgisini çeken dijital sergiye Shin-Toyosu tren istasyonundan ulaşılıyor.

'ZARAFETLE DANS EDEN JAPON BALIKLARI VE TEKNOLOJİ'

Tokyo'nun popüler lüks alışveriş bölgesi Ginza’da bulunan Sanat Akvaryum Müzesi, kültürün önemli bir parçası olan Japon ve akvaryum balıklarının sergilendiği bir ışık ve akvaryum müzesi. “Sonsuzluğu hissedebileceğiniz mekanın güzelliği ve zarafetle dans etmeye devam eden büyüleyici Japon balıkları” sözleriyle kendisini anlatan Sanat Akvaryum Müzesi, izleyenlerin dört duyusuna hitap etmeyi amaçlamış. Farklı geometrik şekillerden oluşan akvaryumlardaki Japon balıkları, canlı renkteki ışıklar içinde dingin bir şekilde yüzüyor, ziyaretçilere huzurlu bir deneyim yaşatıyor. Farklı odalardaki temalar, Japon müzikleri eşliğinde selfie çekmek isteyenler için bulunmaz bir dekor oluşturuyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.