Tekrar ısıtılmaması gereken 7 yiyecek!

Sağlık 15.09.2023 - 23:19, Güncelleme: 15.09.2023 - 23:19
 

Tekrar ısıtılmaması gereken 7 yiyecek!

Birçok kişi yemeğini fazla pişirip birkaç gün yemek istiyor. Her gün yemek pişirme derdi yaşamak istemeyenlerin sıklıkla kullandığı bolca pişirme yönteminde gıdaların tekrar ısıtıldığında nasıl etki vereceğini bilmeleri gerekir. Çünkü bazı yiyecekler piştikten sonra tekrar ısıtılırsa zehirlemeyle sonuçlanır.
Hayatı kolaylaştıran en basit yöntemlerden birisi olsa da sonucunda oldukça tehlikeli hastalıklara neden olabiliyor. ISPANAK Hepimizin bildiği en yararlı yiyeceklerden biri olan ıspanağı yeniden ısıtmaktan kaçınmak gerekiyor. İçerisinde bulunan nitrat ısıtıldığında yüksek ısıya maruz kaldığından nitrite dönüşüyor. Bu da ıspanağı oldukça tehlikeli bir hale getiriyor. TAVUK En tehlikeli yemeklerden biri tavuktur. Tavuk ya pişer pişmez ya da piştikten sonra soğuk şekilde yenmelidir. Tavuk çabuk bozulan bir besin olduğu için de tavuk zehirlenmeleri meydana gelebilmektedir. MANTAR Besin değeri oldukça yüksek olan mantar soğuk yenmelidir. Isıtıldığında besin kompozisyonu değiştiğinden karın ağrısı ve şişlik yapar. PATATES Pişirildikten sonra 4-5 gün muhafaza edilebilen patatesi de ısıtmadan soğuk bir şekilde yemek gerekiyor. Tekrar ısıtıldığında tadı da oldukça değişiyor. YUMURTA Sabah kahvaltılarının olmazsa olmazı yumurtanın da asla ikinci kez ısıtılmaması gerekiyor. Çünkü ikinci kez ısıtıldığında toksit üretmeye başlar ve bu da bize zarar verir. PİRİNÇ Evet ne yazık ki pilavı da ısıtmamamız gerekiyor aksi taktirde midemizi ve böbreklerimizi ağrıtabilir. KEREVİZ Kerevizin içinde de nitrite dönüşen nitrat bulunuyor. Uzmanlara göre yeniden ısıtılan kereviz kanserojen etki yaratabiliyor.
Birçok kişi yemeğini fazla pişirip birkaç gün yemek istiyor. Her gün yemek pişirme derdi yaşamak istemeyenlerin sıklıkla kullandığı bolca pişirme yönteminde gıdaların tekrar ısıtıldığında nasıl etki vereceğini bilmeleri gerekir. Çünkü bazı yiyecekler piştikten sonra tekrar ısıtılırsa zehirlemeyle sonuçlanır.

Hayatı kolaylaştıran en basit yöntemlerden birisi olsa da sonucunda oldukça tehlikeli hastalıklara neden olabiliyor.

ISPANAK
Hepimizin bildiği en yararlı yiyeceklerden biri olan ıspanağı yeniden ısıtmaktan kaçınmak gerekiyor. İçerisinde bulunan nitrat ısıtıldığında yüksek ısıya maruz kaldığından nitrite dönüşüyor. Bu da ıspanağı oldukça tehlikeli bir hale getiriyor.

TAVUK
En tehlikeli yemeklerden biri tavuktur. Tavuk ya pişer pişmez ya da piştikten sonra soğuk şekilde yenmelidir. Tavuk çabuk bozulan bir besin olduğu için de tavuk zehirlenmeleri meydana gelebilmektedir.

MANTAR
Besin değeri oldukça yüksek olan mantar soğuk yenmelidir. Isıtıldığında besin kompozisyonu değiştiğinden karın ağrısı ve şişlik yapar.

PATATES
Pişirildikten sonra 4-5 gün muhafaza edilebilen patatesi de ısıtmadan soğuk bir şekilde yemek gerekiyor. Tekrar ısıtıldığında tadı da oldukça değişiyor.

YUMURTA
Sabah kahvaltılarının olmazsa olmazı yumurtanın da asla ikinci kez ısıtılmaması gerekiyor. Çünkü ikinci kez ısıtıldığında toksit üretmeye başlar ve bu da bize zarar verir.

PİRİNÇ
Evet ne yazık ki pilavı da ısıtmamamız gerekiyor aksi taktirde midemizi ve böbreklerimizi ağrıtabilir.

KEREVİZ
Kerevizin içinde de nitrite dönüşen nitrat bulunuyor. Uzmanlara göre yeniden ısıtılan kereviz kanserojen etki yaratabiliyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.