Kredi kullanımına sınırlama geliyor!

Ekonomi 11.09.2023 - 16:34, Güncelleme: 11.09.2023 - 16:34
 

Kredi kullanımına sınırlama geliyor!

Merkez Bankası'nın enflasyon tahmininin OVP'de değişmesi dikkat çekmişti.
Enflasyonda tek hane hedefinin "zor ama mümkün" olduğunu belirten Bakan Mehmet Şimşek, "Biz mümkün olduğunca o an itibarıyla en gerçekçi rakamları ortaya koymaya çalıştık" diye konuştu. Öte yandan Şimşek'in açıklamasına göre kredi kullanımına sınırlama getirilecek. Altına talebin düşeceğini belirten Şimşek, en düşük emekli maaşı ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimat verdiğini belirtti. "KREDİYİ BU ALANLARDA CİDDİ ANLAMDA SINIRLAYACAĞIZ" Kredi kartları, bireysel kredi, taşıt kredisi ve ikinci konut kredisinde sadece faizleri artırarak değil, bankalar üzerinden kredi verme iştahını keserek de kredi büyümesini düşüreceğiz. 1 Eylül itibarıyla yıllık kredi hacmi yüzde 140 civarında artmıştı. Yani enflasyonun 2 katından fazla. Bu kadar yüksek seyreden kredi hacmiyle enflasyonu, cari açığı kontrol altına alamazsınız. Birinci konutta kredilendirme konusunda değişikliğe gitmeyeceğiz. Ancak ikinci, üçüncü konut veya tatil yerlerindeki yerlere ilişkin krediyle biz bunu desteklemeyeceğiz. Krediyi bu alanlarda hem fiyatlama hem miktar olarak ciddi anlamda sınırlayacağız.
Merkez Bankası'nın enflasyon tahmininin OVP'de değişmesi dikkat çekmişti.

Enflasyonda tek hane hedefinin "zor ama mümkün" olduğunu belirten Bakan Mehmet Şimşek, "Biz mümkün olduğunca o an itibarıyla en gerçekçi rakamları ortaya koymaya çalıştık" diye konuştu. Öte yandan Şimşek'in açıklamasına göre kredi kullanımına sınırlama getirilecek. Altına talebin düşeceğini belirten Şimşek, en düşük emekli maaşı ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimat verdiğini belirtti.

"KREDİYİ BU ALANLARDA CİDDİ ANLAMDA SINIRLAYACAĞIZ"
Kredi kartları, bireysel kredi, taşıt kredisi ve ikinci konut kredisinde sadece faizleri artırarak değil, bankalar üzerinden kredi verme iştahını keserek de kredi büyümesini düşüreceğiz.

1 Eylül itibarıyla yıllık kredi hacmi yüzde 140 civarında artmıştı. Yani enflasyonun 2 katından fazla. Bu kadar yüksek seyreden kredi hacmiyle enflasyonu, cari açığı kontrol altına alamazsınız. Birinci konutta kredilendirme konusunda değişikliğe gitmeyeceğiz. Ancak ikinci, üçüncü konut veya tatil yerlerindeki yerlere ilişkin krediyle biz bunu desteklemeyeceğiz. Krediyi bu alanlarda hem fiyatlama hem miktar olarak ciddi anlamda sınırlayacağız.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.