İzmir Festivali 37. kez başlıyor

Kültür Sanat 03.06.2024 - 15:42, Güncelleme: 03.06.2024 - 15:45
 

İzmir Festivali 37. kez başlıyor

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) düzenlediği 37. Uluslararası İzmir Festivali 7 Haziran 2024 Cuma günü başlıyor.
Eczacıbaşı Topluluğunun ana sponsorluğunda Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanlığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, İzmir Goethe Enstitüsü, İnstitut français Türkiye-İzmir, İzmir İtalya Konsolosluğu, Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile gerçekleşecek Festival, Türk-Macar Kültür Yılı etkinlikleri kapsamında Franz Liszt Oda Orkestrası konseriyle açılacak. Çağımız önde gelen şef ve çellistlerinden İstván Vardái yönetimindeki Orkestraya Türkiye’nin gururu piyanist Gülsin Onay solist olarak katılacak.   KONSER ÖNCESİ SÖYLEŞİ 7 Haziran 2024 Cuma günü 21.00’de AASSM Büyük salonda yapılacak açılış öncesinde müzik yazarı ve eleştirmen Ufuk Çakmak, “Macar Müziğine Bir Bakış” konulu bir konuşma yapacak. Uzun yıllar Boğaziçi Üniversitesinde music appreciation ve opera appreciation dersleri veren ve öğrencilerinin “derste sanat anlatır, ders anlatışı da adeta sanattır” ve “bir gün bir yerde bir dersini alma ihtimaliniz varsa düşünmeden alın, bir yerlerde konuşması falan varsa mutlaka gidip dinleyin. Bahsettiğim şeyi anlayacaksınız.” Dediği Ufuk Çakmak’ın söyleşisi 19.30’da AASSM Küçük salonda yapılacak. Konserde seslendirilecek eserlerin irdeleneceği konuşma ilgi duyanlara açık yapılacak.     VE KONSER 60 yıldır klasik müzik sahnelerinin uluslararası seçkinleri için aranan bir isim olan Franz Liszt Oda Orkestrası, bu nedenle haklı olarak oda müziğinin en prestijli temsilcilerinden biri olarak tanınır. 1963 yılında bazı eski Liszt Ferenc Müzik Akademisi öğrencilerinin bir araya gelmesiyle kurulan Orkestra kısa sürede yetkinliğini kanıtladı ve dünyanın en ünlü konser salonları ve festivallerinde çaldı. İstván Vardái yönetimindeki Franz Liszt Oda Orkestrası, İzmir konserinde; Bartok, Erkin, Liszt, Popper ve Weiner’in eserlerini yorumlayacak. Piyanist Gülsin Onay ise Mozart’ın 12 numaralı piyano konçertosunu seslendirecek.    Konserin biletleri Biletix’ten ve AASSM ana gişeden alınabilir.
İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) düzenlediği 37. Uluslararası İzmir Festivali 7 Haziran 2024 Cuma günü başlıyor.
Eczacıbaşı Topluluğunun ana sponsorluğunda Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanlığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, İzmir Goethe Enstitüsü, İnstitut français Türkiye-İzmir, İzmir İtalya Konsolosluğu, Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile gerçekleşecek Festival, Türk-Macar Kültür Yılı etkinlikleri kapsamında Franz Liszt Oda Orkestrası konseriyle açılacak. Çağımız önde gelen şef ve çellistlerinden İstván Vardái yönetimindeki Orkestraya Türkiye’nin gururu piyanist Gülsin Onay solist olarak katılacak.
 
KONSER ÖNCESİ SÖYLEŞİ
7 Haziran 2024 Cuma günü 21.00’de AASSM Büyük salonda yapılacak açılış öncesinde müzik yazarı ve eleştirmen Ufuk Çakmak, “Macar Müziğine Bir Bakış” konulu bir konuşma yapacak. Uzun yıllar Boğaziçi Üniversitesinde music appreciation ve opera appreciation dersleri veren ve öğrencilerinin “derste sanat anlatır, ders anlatışı da adeta sanattır” ve “bir gün bir yerde bir dersini alma ihtimaliniz varsa düşünmeden alın, bir yerlerde konuşması falan varsa mutlaka gidip dinleyin. Bahsettiğim şeyi
anlayacaksınız.” Dediği Ufuk Çakmak’ın söyleşisi 19.30’da AASSM Küçük salonda yapılacak. Konserde seslendirilecek eserlerin irdeleneceği konuşma ilgi duyanlara açık yapılacak.
 
 
VE KONSER
60 yıldır klasik müzik sahnelerinin uluslararası seçkinleri için aranan bir isim olan Franz Liszt Oda Orkestrası, bu nedenle haklı olarak oda müziğinin en prestijli temsilcilerinden biri olarak tanınır. 1963 yılında bazı eski Liszt Ferenc Müzik Akademisi öğrencilerinin bir araya gelmesiyle kurulan Orkestra kısa sürede yetkinliğini kanıtladı ve dünyanın en ünlü konser salonları ve festivallerinde çaldı. İstván Vardái yönetimindeki Franz Liszt Oda Orkestrası, İzmir konserinde; Bartok, Erkin, Liszt, Popper ve Weiner’in eserlerini yorumlayacak. Piyanist Gülsin Onay ise Mozart’ın 12 numaralı piyano konçertosunu seslendirecek. 
 
Konserin biletleri Biletix’ten ve AASSM ana gişeden alınabilir.
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.