Efes Deneyim Müzesi'ne birincilik ödülü

Güncel 15.06.2024 - 10:53, Güncelleme: 15.06.2024 - 10:53
 

Efes Deneyim Müzesi'ne birincilik ödülü

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Dünya Mirası Efes Antik Kenti'nde yer alan Efes Deneyim Müzesi'nin; teknoloji, tasarım ve sergi alanında dünyanın en seçkin ödüllerinden olan Mondo-Dr Awards'ta birinci olduğunu açıkladı.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Teknoloji, tasarım ve sergi alanında dünyanın en seçkin ödüllerinden biri olan Mondo-Dr Awards'ta kendi alanında rakiplerini geride bırakan Efes Deneyim Müzesi aldığı birincilik ödülüyle adını dünyaya duyurdu. Paris Eternal Mucha ve Danimarka'nın Carl Nielsen ile Regan Vest gibi müzeleri geride bırakarak ilk 4 arasına girmeye hak kazanan Efes Deneyim Müzesi, finalde Riyad'da bulunan Aramco VIP Visitor Center, Hindistan'da bulunan India in Fashion ve Paris'te bulunan Dome Des Invalides Müzeleri ile yarıştı. Mondo-Dr 2024 Awards'da 'Müzeler' kategorisinde birinciliğe bu yıl Efes Deneyim Müzesi adını yazdırırken, aynı kategoride geçtiğimiz yıl da birinciliği Dubai'de bulunan 'Museum of the Future' kazanmıştı" denildi. İngiltere merkezli Modriale Publishing dergisinin 7'ncisini düzenlediği Mondo-Dr Awards'ın bu yıl 12 Haziran'da Las Vegas'ta yapıldığı belirtilerek, "Sergi ve ağırlama sektöründeki en iyi projeleri ve başarıları tanımak amacıyla organize edilen ödül töreninde özellikle mekanların tasarımı, ziyaretçi deneyimi ile teknik donanımlar üzerine odaklanılıyor. Dünyada deneyim müzeciliğini tarih anlatımı ile birleştiren ilk müzelerden biri olan, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı DEM Müzecilik tarafından geliştirilen ve işletilen Efes Deneyim Müzesi de bu prestijli ödüle dünya çapındaki çalışmaları ödüllendiren bağımsız jüri üyelerinden oluşan bir kurulun değerlendirmesi sonucu layık görüldü" ifadelerine yer verildi. EFES DENEYİM MÜZESİ Öte yandan İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Efes Antik Kenti, yeni bir müzecilik anlayışı ile ziyaretçilerine antik kentin altın çağını bizzat yaşatıyor. Ziyaretçilerine immersive teknolojilerle antik Efes'teki günlük hayatı, mimariyi ve sanatı kişisel olarak deneyimleme imkanı sunuyor. Immersive teknolojiler, izleyicileri zengin ve kapsayıcı bir işitsel ve görsel tecrübenin içine alıyor, anlattığı hikayeleri gerçekmiş gibi yaşatıyor.
KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Dünya Mirası Efes Antik Kenti'nde yer alan Efes Deneyim Müzesi'nin; teknoloji, tasarım ve sergi alanında dünyanın en seçkin ödüllerinden olan Mondo-Dr Awards'ta birinci olduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Teknoloji, tasarım ve sergi alanında dünyanın en seçkin ödüllerinden biri olan Mondo-Dr Awards'ta kendi alanında rakiplerini geride bırakan Efes Deneyim Müzesi aldığı birincilik ödülüyle adını dünyaya duyurdu. Paris Eternal Mucha ve Danimarka'nın Carl Nielsen ile Regan Vest gibi müzeleri geride bırakarak ilk 4 arasına girmeye hak kazanan Efes Deneyim Müzesi, finalde Riyad'da bulunan Aramco VIP Visitor Center, Hindistan'da bulunan India in Fashion ve Paris'te bulunan Dome Des Invalides Müzeleri ile yarıştı. Mondo-Dr 2024 Awards'da 'Müzeler' kategorisinde birinciliğe bu yıl Efes Deneyim Müzesi adını yazdırırken, aynı kategoride geçtiğimiz yıl da birinciliği Dubai'de bulunan 'Museum of the Future' kazanmıştı" denildi.

İngiltere merkezli Modriale Publishing dergisinin 7'ncisini düzenlediği Mondo-Dr Awards'ın bu yıl 12 Haziran'da Las Vegas'ta yapıldığı belirtilerek, "Sergi ve ağırlama sektöründeki en iyi projeleri ve başarıları tanımak amacıyla organize edilen ödül töreninde özellikle mekanların tasarımı, ziyaretçi deneyimi ile teknik donanımlar üzerine odaklanılıyor. Dünyada deneyim müzeciliğini tarih anlatımı ile birleştiren ilk müzelerden biri olan, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı DEM Müzecilik tarafından geliştirilen ve işletilen Efes Deneyim Müzesi de bu prestijli ödüle dünya çapındaki çalışmaları ödüllendiren bağımsız jüri üyelerinden oluşan bir kurulun değerlendirmesi sonucu layık görüldü" ifadelerine yer verildi.

EFES DENEYİM MÜZESİ

Öte yandan İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Efes Antik Kenti, yeni bir müzecilik anlayışı ile ziyaretçilerine antik kentin altın çağını bizzat yaşatıyor. Ziyaretçilerine immersive teknolojilerle antik Efes'teki günlük hayatı, mimariyi ve sanatı kişisel olarak deneyimleme imkanı sunuyor. Immersive teknolojiler, izleyicileri zengin ve kapsayıcı bir işitsel ve görsel tecrübenin içine alıyor, anlattığı hikayeleri gerçekmiş gibi yaşatıyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.