Doğan Kılıç: Fiyat tarifesi esnafımız için iyi oldu, haksız rekabeti önleyeceğiz

Ekonomi 02.01.2024 - 12:42, Güncelleme: 02.01.2024 - 12:57
 

Doğan Kılıç: Fiyat tarifesi esnafımız için iyi oldu, haksız rekabeti önleyeceğiz

Yeni yıl itibariyle lokanta, restoran, kafe ve pastanelerde fiyat listelerinin giriş kapısı ve masalara koyulması zorunlu hale geldi. İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf Odası Başkanı Doğan Kılıç, “ Esnaf için de iyi olacak bir çalışma, en azından haksız rekabeti önleyeceğiz çünkü değişik fiyat tarifeleri uygulanıyordu” dedi.
ÇİĞDEM ÖZEN / BEN HABER   Ticaret Bakanlığı'nın yiyecek ve içecek hizmeti sunan işletmelerin tarife ve fiyat listelerini görünür şekilde kafe ve restoranların önüne koymasına ilişkin düzenleme yürürlüğe girdi. İzmir'de lokanta ve restoranlar fiyat listesi uygulamasına başladı mı? İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf Odası Başkanı Doğan Kılıç, Ben Haber'e yapılan çalışmaları açıkladı. Fiyat tarifesinin Esnaf Odaları Birliği'nde komisyondan geçtiğini ve çalışmalarını yaptıklarını ifade eden Doğan Kılıç, “Fiyat tarifelerini pazartesi esnafımıza sunacağız. Ani bir karar olduğu için bir iki gün aksama olacak ancak yetiştirmeye çalışacağız. Esnaf için de vatandaş için de iyi olacak bir çalışma. En azından haksız rekabeti önleyeceğiz, çünkü değişik fiyat tarifeleri uygulanıyordu. Madem lokantacı esnafının bir odası ve başkanlığı varsa fiyatlarını belirlemesi gereken birimler de bizlersek, esnafımız da rahat edecek, haksız rekabeti ortadan kaldıracağız.” dedi.  ODANIN VERDİĞİ TARİFE ÜZERİNDE FİYAT VEREMEZLER Doğan Kılıç, fiyat tarifelerinin hem kapının girişinde hem de masalarda yer alacağını söylerken, “Bizim verdiğimiz fiyat tarifesi kapının girişinde olacak. Mesela bizim verdiğimiz fiyat tarifesinde et yemeği 400 TL ise, esnaf kendi tarifesinde 350 TL'ye verebilir. O nedenle iki fiyat tarifesi olacak. Esnaf, bizim verdiğimiz fiyatın altında yemeği verebilir ancak üzerinde bir tarife veremezler. Oda olarak 6 ayı baz alarak bir fiyat tarifesi uyguladık. Ancak ülkede 6 ayda ne olacağını bilemiyoruz.” şeklinde ifade etti.  KREDİ KARTINDA KDV DÜZENLENMELİ İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf Odası Başkanı Doğan Kılıç, İzmir'de bazı lokanta ve restoranlarda kredi kartı geçmemesi konusuna da açıklık getirdi. Kılıç, kredi kartı konusunda yaşanan sorunun temel sebebini şu şekilde özetledi; “Lokantalarda KDV'lerin yüzde 1 girişi, yüzde 10 çıkışı var. Esnaflarımız müşteriden ekstra bir KDV istemediği için aradaki yüzde 9 gibi farkı biz kendimiz ödüyoruz. Bizim canımızı sıkan mesele bu KDV'ler zaten. 3 senedir böyle devam ediyor, çok söyledik ancak bir sonuç alamadık. Bir de esnafımızın yüzde 4 komisyonları var. Bankalar bizim paramızı kullandığı halde bizden yüzde 4 komisyon alıyorlar. Bu masraflara bir de gelir vergisi ekleyin, 200 TL'lik yemekte 20-25 TL KDV ve vergi kesildiği için vergi düzenlemesi de şart. Esnaf da ne yapsın işin içinden çıkamıyor, nakit para kasasına düşmüyor, günlük çalışan personele verecek yevmiye bulamıyorlar. Vatandaş da haklı, kredi kartıyla yaşamını döndürüyor. Vergi adaleti dağıtımı olursa biz de vatandaş da bu durumdan sıkıntı çekmez. En azından devlet bankaları kredi kartı komisyonları almasalar sorun yaşanmaz.” dedi.
Yeni yıl itibariyle lokanta, restoran, kafe ve pastanelerde fiyat listelerinin giriş kapısı ve masalara koyulması zorunlu hale geldi. İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf Odası Başkanı Doğan Kılıç, “ Esnaf için de iyi olacak bir çalışma, en azından haksız rekabeti önleyeceğiz çünkü değişik fiyat tarifeleri uygulanıyordu” dedi.

ÇİĞDEM ÖZEN / BEN HABER

 

Ticaret Bakanlığı'nın yiyecek ve içecek hizmeti sunan işletmelerin tarife ve fiyat listelerini görünür şekilde kafe ve restoranların önüne koymasına ilişkin düzenleme yürürlüğe girdi.

İzmir'de lokanta ve restoranlar fiyat listesi uygulamasına başladı mı? İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf Odası Başkanı Doğan Kılıç, Ben Haber'e yapılan çalışmaları açıkladı.

Fiyat tarifesinin Esnaf Odaları Birliği'nde komisyondan geçtiğini ve çalışmalarını yaptıklarını ifade eden Doğan Kılıç, “ Fiyat tarifelerini pazartesi esnafımıza sunacağız. Ani bir karar olduğu için bir iki gün aksama olacak ancak yetiştirmeye çalışacağız. Esnaf için de vatandaş için de iyi olacak bir çalışma. En azından haksız rekabeti önleyeceğiz, çünkü değişik fiyat tarifeleri uygulanıyordu. Madem lokantacı esnafının bir odası ve başkanlığı varsa fiyatlarını belirlemesi gereken birimler de bizlersek, esnafımız da rahat edecek, haksız rekabeti ortadan kaldıracağız.” dedi. 

ODANIN VERDİĞİ TARİFE ÜZERİNDE FİYAT VEREMEZLER

Doğan Kılıç, fiyat tarifelerinin hem kapının girişinde hem de masalarda yer alacağını söylerken, “Bizim verdiğimiz fiyat tarifesi kapının girişinde olacak. Mesela bizim verdiğimiz fiyat tarifesinde et yemeği 400 TL ise, esnaf kendi tarifesinde 350 TL'ye verebilir. O nedenle iki fiyat tarifesi olacak. Esnaf, bizim verdiğimiz fiyatın altında yemeği verebilir ancak üzerinde bir tarife veremezler. Oda olarak 6 ayı baz alarak bir fiyat tarifesi uyguladık. Ancak ülkede 6 ayda ne olacağını bilemiyoruz.” şeklinde ifade etti. 

KREDİ KARTINDA KDV DÜZENLENMELİ

İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf Odası Başkanı Doğan Kılıç, İzmir'de bazı lokanta ve restoranlarda kredi kartı geçmemesi konusuna da açıklık getirdi. Kılıç, kredi kartı konusunda yaşanan sorunun temel sebebini şu şekilde özetledi;

“Lokantalarda KDV'lerin yüzde 1 girişi, yüzde 10 çıkışı var. Esnaflarımız müşteriden ekstra bir KDV istemediği için aradaki yüzde 9 gibi farkı biz kendimiz ödüyoruz. Bizim canımızı sıkan mesele bu KDV'ler zaten. 3 senedir böyle devam ediyor, çok söyledik ancak bir sonuç alamadık. Bir de esnafımızın yüzde 4 komisyonları var. Bankalar bizim paramızı kullandığı halde bizden yüzde 4 komisyon alıyorlar. Bu masraflara bir de gelir vergisi ekleyin, 200 TL'lik yemekte 20-25 TL KDV ve vergi kesildiği için vergi düzenlemesi de şart. Esnaf da ne yapsın işin içinden çıkamıyor, nakit para kasasına düşmüyor, günlük çalışan personele verecek yevmiye bulamıyorlar. Vatandaş da haklı, kredi kartıyla yaşamını döndürüyor. Vergi adaleti dağıtımı olursa biz de vatandaş da bu durumdan sıkıntı çekmez. En azından devlet bankaları kredi kartı komisyonları almasalar sorun yaşanmaz.” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.