Burun akıntısının rengi ipucu veriyor! Hangi renk normal?

Sağlık 18.03.2024 - 13:27, Güncelleme: 18.03.2024 - 13:27
 

Burun akıntısının rengi ipucu veriyor! Hangi renk normal?

Burun akıntısı alerjik ya da gribal nedenlerle sık sık karşılaşılan bir problem olsa da çoğu zaman sağlığınızla ilgili ipuçlarını da renginde saklar. Burun akıntınızın rengi size ne anlatıyor? Detaylar haberimizde.
SU GİBİ AKINTI Burun akıntısının birden fazla şekli ve türü bulunuyor. Eğer burun sık sık akıyor ya da su gibi akıyorsa bu genellikle bir nezle belirtisi olabiliyor. Ancak burun akıntısı renksiz bir şekilde akıyor ise bu alerjiden kaynaklı da olabilir. YEŞİL AKINTI Yeşil akıntı denince akla gelen ilk şey sinüzittir. Bakteriyel enfeksiyonlar, viral enfeksiyonlar ve alerjiler sinüsleri tahriş ederek tıkanmalarına ve sıvıyla dolmalarına neden olabiliyor. Bu durumda oluşan sinüzit, yüzünüzde baskı ve ağrıya, burun tıkanıklığına ve kalın sarı veya yeşil mukuslu burun akıntısını beraberinde getiriyor. SARI AKINTI Koyu ve sarımsı veya yeşilimsi sarı akıntı mikrobik iltihabı işaret eder. Sarı akıntı yaşayan kişilerde özellikle şakaklarda baş ağrısı, gerginlik, doluluk hissi yaygın olabilir. Göz altlarında şişlik de olabilir ve tekrarlayan öksürük nöbetleri görülebilir. Bu şikayetler 3 haftadan kısa sürer ve tedaviye yanıt verirse akut sinüzit olarak adlandırılır. BEYAZ AKINTI Beyaz akıntının birçok farklı anlamı olabilir. Çoğu zaman, solunum yollarının tahriş olduğu, şiştiği, mukus akışını kısıtladığı ve kurumasına neden olduğu anlamına gelen bu akıntı, aynı zamanda burun enfeksiyonu, alerji veya susuz kalmaktan da kaynaklanabiliyor. KANLI AKINTI Kanlı balgam/akıntı, bronşit veya pnömoni gibi enfeksiyonlar, bronşektazi, pulmoner veya bronşiyal kanamanın bulgusu olarak ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken kanlı akıntıyla karşılaşıldığında mutlaka bir uzmana danışılmalı.
Burun akıntısı alerjik ya da gribal nedenlerle sık sık karşılaşılan bir problem olsa da çoğu zaman sağlığınızla ilgili ipuçlarını da renginde saklar. Burun akıntınızın rengi size ne anlatıyor? Detaylar haberimizde.

SU GİBİ AKINTI

Burun akıntısının birden fazla şekli ve türü bulunuyor. Eğer burun sık sık akıyor ya da su gibi akıyorsa bu genellikle bir nezle belirtisi olabiliyor. Ancak burun akıntısı renksiz bir şekilde akıyor ise bu alerjiden kaynaklı da olabilir.

YEŞİL AKINTI

Yeşil akıntı denince akla gelen ilk şey sinüzittir. Bakteriyel enfeksiyonlar, viral enfeksiyonlar ve alerjiler sinüsleri tahriş ederek tıkanmalarına ve sıvıyla dolmalarına neden olabiliyor. Bu durumda oluşan sinüzit, yüzünüzde baskı ve ağrıya, burun tıkanıklığına ve kalın sarı veya yeşil mukuslu burun akıntısını beraberinde getiriyor.

SARI AKINTI

Koyu ve sarımsı veya yeşilimsi sarı akıntı mikrobik iltihabı işaret eder. Sarı akıntı yaşayan kişilerde özellikle şakaklarda baş ağrısı, gerginlik, doluluk hissi yaygın olabilir. Göz altlarında şişlik de olabilir ve tekrarlayan öksürük nöbetleri görülebilir. Bu şikayetler 3 haftadan kısa sürer ve tedaviye yanıt verirse akut sinüzit olarak adlandırılır.

BEYAZ AKINTI

Beyaz akıntının birçok farklı anlamı olabilir. Çoğu zaman, solunum yollarının tahriş olduğu, şiştiği, mukus akışını kısıtladığı ve kurumasına neden olduğu anlamına gelen bu akıntı, aynı zamanda burun enfeksiyonu, alerji veya susuz kalmaktan da kaynaklanabiliyor.

KANLI AKINTI

Kanlı balgam/akıntı, bronşit veya pnömoni gibi enfeksiyonlar, bronşektazi, pulmoner veya bronşiyal kanamanın bulgusu olarak ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken kanlı akıntıyla karşılaşıldığında mutlaka bir uzmana danışılmalı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.