Beyniniz gelişiyor! Yapmanız gereken 8 şey var

Sağlık 22.04.2024 - 16:17, Güncelleme: 22.04.2024 - 23:41
 

Beyniniz gelişiyor! Yapmanız gereken 8 şey var

Beyninizi günlük hayatta yapacağınız aktivitelerle geliştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Çok kolay ve bir o kadar da faydalı 8 adımda daha sağlıklı bir beyne sahip olun! Detaylar haberimizde.
EGZERSİZ YAPIN Egzersiz sinir kavşaklarının sayısını artırıyor. Böylece beyinde daha fazla irtibat noktası yaratarak, yeni hücreler oluşmasına katkıda bulunuyor. Kalp ve damar sağlığının iyi olması da aynı zamanda beyninize daha fazla oksijen gitmesi ve zararlı toksinlerin daha hızlı atılması anlamına geldiğinden egzersiz önemli bir noktada bulunuyor. EZBER YAPARKEN HAREKET EDİN Araştırmalarla kanıtlanmış ve aktörlerin epeydir kullandığı bir teknik olan ayakta ya da hareket halinde ezber yapmak, bilgiyi zihninizde çok daha kalıcı hale getiriyor. DOĞRU BESLENİN Yediklerimizin ortalama beşte birini şeker oluşturuyor ve enerjinin doğrudan beyne gitmesi, beynin işleyişini tamamen glikoz düzeyine bağlı oluyor. Eğer şeker tüketiminizi kontrol edemezseniz, zihniniz çok daha karışık hale geliyor. Bağırsaklarda beyinle bağlantılı ortalama yüz trilyonu aşkın mikrop bulunuyor. Bunların dengesi beynin sağlığı için hayati bir önem taşıyor. Çeşitli ve sağlıklı yiyeceklerle beslendiğinizde bu mikroplar dengeleniyor ve beyniniz de daha sağlıklı oluyor. KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN Biraz stres, insanın acil durumlara tepki gösterme refleksini koruması açısından çok önemli. Uzun süreli endişe ve yüksek stres beyinde zehir etkisi yapıyor. Bu nedenle zaman zaman beynin bu kısmını dinlendirmek çok önemli ve bunu yaptığınızda aslında beynin farklı bir bölgesini çalıştırmış oluyorsunuz. İLK KEZ YAPACAĞINIZ ŞEYLERE BAŞLAYIN Beyninizi geliştirmekte kilit önemde bir yöntem, onu yeni şeyler yapmaya ya da öğrenmeye yönelterek onu bir fırtınaya sokmaktır. Bir sanat dalında kursa yazılmak ya da yeni bir dil öğrenmek beyninizin esnekliğini artıracak aktiviteler arasında sayılabilir. MÜZİKLE İLGİLENİN Müziğin beyne çok önemli bir etkisi olduğuna işaret eden araştırmalar var. Müzik dinleyen ya da müzik yapan birinin beyninin, neredeyse bütünü aktif olur. Müzik genel olarak kavrayışı artırıcı etki yapabiliyor ve müzik hafızası da demans gibi beyin hastalıklarında en son kaybedilen bilgi oluyor. YATAKTA ÇALIŞMAK Gündüz saatlerinde yeni bir şey öğrendiyseniz, beyninizde bir sinir hücresiyle diğeri arasında bağlantılar oluşuyor. Uyuduğunuzda bu bağlantı kuvvetlenip iyice yerleşiyor ve öğrendiğiniz şey hafızanın bir parçası haline geliyor. Örneğin bir kişiye sabahtan, bir kişiye de uyumadan hemen önce ezberlemesi için birer liste verip, ertesi gün sorduğunuzda, uyumadan hemen önce ezberleyen çok daha iyi hatırlayacaktır. DOĞRU UYANIN Uyumanın ne kadar önemli olduğunu biliniyor. 5 saatten az uyursanız zihinsel yetileriniz zayıflayabilir, 10 saatten fazla uyursanız da sersemleşmiş hissedebilirsiniz. Ancak uykudan sonra gün boyu zihinsel işlevlerinizi en iyi kullanmanızı sağlayacak şeylerden biri de nasıl uyandığınız. En ideal uyanma yöntemi ise karanlık bir odada uyuyup yavaş yavaş artan bir ışıkla uyanmak.
Beyninizi günlük hayatta yapacağınız aktivitelerle geliştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Çok kolay ve bir o kadar da faydalı 8 adımda daha sağlıklı bir beyne sahip olun! Detaylar haberimizde.

EGZERSİZ YAPIN

Egzersiz sinir kavşaklarının sayısını artırıyor. Böylece beyinde daha fazla irtibat noktası yaratarak, yeni hücreler oluşmasına katkıda bulunuyor. Kalp ve damar sağlığının iyi olması da aynı zamanda beyninize daha fazla oksijen gitmesi ve zararlı toksinlerin daha hızlı atılması anlamına geldiğinden egzersiz önemli bir noktada bulunuyor.

EZBER YAPARKEN HAREKET EDİN

Araştırmalarla kanıtlanmış ve aktörlerin epeydir kullandığı bir teknik olan ayakta ya da hareket halinde ezber yapmak, bilgiyi zihninizde çok daha kalıcı hale getiriyor.

DOĞRU BESLENİN

Yediklerimizin ortalama beşte birini şeker oluşturuyor ve enerjinin doğrudan beyne gitmesi, beynin işleyişini tamamen glikoz düzeyine bağlı oluyor. Eğer şeker tüketiminizi kontrol edemezseniz, zihniniz çok daha karışık hale geliyor. Bağırsaklarda beyinle bağlantılı ortalama yüz trilyonu aşkın mikrop bulunuyor. Bunların dengesi beynin sağlığı için hayati bir önem taşıyor. Çeşitli ve sağlıklı yiyeceklerle beslendiğinizde bu mikroplar dengeleniyor ve beyniniz de daha sağlıklı oluyor.

KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN

Biraz stres, insanın acil durumlara tepki gösterme refleksini koruması açısından çok önemli. Uzun süreli endişe ve yüksek stres beyinde zehir etkisi yapıyor. Bu nedenle zaman zaman beynin bu kısmını dinlendirmek çok önemli ve bunu yaptığınızda aslında beynin farklı bir bölgesini çalıştırmış oluyorsunuz.

İLK KEZ YAPACAĞINIZ ŞEYLERE BAŞLAYIN

Beyninizi geliştirmekte kilit önemde bir yöntem, onu yeni şeyler yapmaya ya da öğrenmeye yönelterek onu bir fırtınaya sokmaktır. Bir sanat dalında kursa yazılmak ya da yeni bir dil öğrenmek beyninizin esnekliğini artıracak aktiviteler arasında sayılabilir.

MÜZİKLE İLGİLENİN

Müziğin beyne çok önemli bir etkisi olduğuna işaret eden araştırmalar var. Müzik dinleyen ya da müzik yapan birinin beyninin, neredeyse bütünü aktif olur. Müzik genel olarak kavrayışı artırıcı etki yapabiliyor ve müzik hafızası da demans gibi beyin hastalıklarında en son kaybedilen bilgi oluyor.

YATAKTA ÇALIŞMAK

Gündüz saatlerinde yeni bir şey öğrendiyseniz, beyninizde bir sinir hücresiyle diğeri arasında bağlantılar oluşuyor. Uyuduğunuzda bu bağlantı kuvvetlenip iyice yerleşiyor ve öğrendiğiniz şey hafızanın bir parçası haline geliyor. Örneğin bir kişiye sabahtan, bir kişiye de uyumadan hemen önce ezberlemesi için birer liste verip, ertesi gün sorduğunuzda, uyumadan hemen önce ezberleyen çok daha iyi hatırlayacaktır.

DOĞRU UYANIN

Uyumanın ne kadar önemli olduğunu biliniyor. 5 saatten az uyursanız zihinsel yetileriniz zayıflayabilir, 10 saatten fazla uyursanız da sersemleşmiş hissedebilirsiniz. Ancak uykudan sonra gün boyu zihinsel işlevlerinizi en iyi kullanmanızı sağlayacak şeylerden biri de nasıl uyandığınız. En ideal uyanma yöntemi ise karanlık bir odada uyuyup yavaş yavaş artan bir ışıkla uyanmak.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.