BES'te kısmen ödeme ne zaman başlıyor? Ödeme şartları neler?

Ekonomi 11.04.2024 - 00:05, Güncelleme: 11.04.2024 - 00:05
 

BES'te kısmen ödeme ne zaman başlıyor? Ödeme şartları neler?

Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında, katılımcılar eğitim, evlilik, konut alımı gibi durumlarda sistemden çıkmadan ve sahip olduğu haklardan vazgeçmeden hesaplarında biriken tutarları alabilecek. Bu, 1 Temmuz'da hayata geçirilecek olan "kısmen ödeme" uygulaması ile olacak.
Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında "kısmen ödeme" uygulaması hayata geçiriliyor. Bu uygulama ile katılımcılar, eğitim, evlilik, konut alımı gibi durumlarda sistemden çıkmadan ve sahip olunan haklardan vazgeçmeden hesaplarında biriken tutarları devlet katkısı dahil alabilecek. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun devreye alacağı uygulama 1 Temmuz'da başlayacak. Peki, kısmen ödeme başvurusunda aranan şartlar ne? Katılımcılar evlilik, konut ve doğal afet için sadece bir kez ödeme alabilecekler. Doğal afet durumunda kısmen ödeme için tarih ve miktar şartına bakılmayacak. Kısmen ödeme için ilk başvuru sistemdeki 5’inci yıldan itibaren ve aylık asgari ücretin en az 5 katı ödeme gerçekleştirilmesi halinde yapılabilecek. Katılımcı, evlilik için kısmen ödeme aldıysa, konut için kısmen ödemeyi en az beş yıl sonra ve aylık asgari ücretin en az 5 katı ödeme yaptığı takdirde alabilecek. Konut için ödeme alındıysa, evlilik için de aynı şartlar geçerli olacak. Katılımcı, istenilen belgeleri başvuru sırasında teslim edecek. Başvurusu onaylanıp ödeme alanların ödeme aldıktan 2 ay sonrasına kadar konut alındığına ya da evlenildiğine dair belgeleri şirkete iletmesi gerekiyor. Evlilik ya da konut alımı başvuru tarihinden önce gerçekleşmişse 2 ay öncesine kadar bu belgeler geçerli olacak.
Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında, katılımcılar eğitim, evlilik, konut alımı gibi durumlarda sistemden çıkmadan ve sahip olduğu haklardan vazgeçmeden hesaplarında biriken tutarları alabilecek. Bu, 1 Temmuz'da hayata geçirilecek olan "kısmen ödeme" uygulaması ile olacak.

Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında "kısmen ödeme" uygulaması hayata geçiriliyor. Bu uygulama ile katılımcılar, eğitim, evlilik, konut alımı gibi durumlarda sistemden çıkmadan ve sahip olunan haklardan vazgeçmeden hesaplarında biriken tutarları devlet katkısı dahil alabilecek.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun devreye alacağı uygulama 1 Temmuz'da başlayacak.

Peki, kısmen ödeme başvurusunda aranan şartlar ne? Katılımcılar evlilik, konut ve doğal afet için sadece bir kez ödeme alabilecekler. Doğal afet durumunda kısmen ödeme için tarih ve miktar şartına bakılmayacak.

Kısmen ödeme için ilk başvuru sistemdeki 5’inci yıldan itibaren ve aylık asgari ücretin en az 5 katı ödeme gerçekleştirilmesi halinde yapılabilecek. Katılımcı, evlilik için kısmen ödeme aldıysa, konut için kısmen ödemeyi en az beş yıl sonra ve aylık asgari ücretin en az 5 katı ödeme yaptığı takdirde alabilecek. Konut için ödeme alındıysa, evlilik için de aynı şartlar geçerli olacak.

Katılımcı, istenilen belgeleri başvuru sırasında teslim edecek. Başvurusu onaylanıp ödeme alanların ödeme aldıktan 2 ay sonrasına kadar konut alındığına ya da evlenildiğine dair belgeleri şirkete iletmesi gerekiyor.

Evlilik ya da konut alımı başvuru tarihinden önce gerçekleşmişse 2 ay öncesine kadar bu belgeler geçerli olacak.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.