94 bağış yapan 'kan kahramanı'na plaket

Güncel 18.01.2024 - 12:35, Güncelleme: 18.01.2024 - 12:35
 

94 bağış yapan 'kan kahramanı'na plaket

ANKARA'da Türk Kızılay'a 19 yılda 94 kez kan bağışında bulunan kamudan emekli Kahraman Kütük'e (53), plaket verildi. Kızılay Genel Başkanı Fatma Meriç Yılmaz'ın 'kan kahramanları' olarak adlandırdığı bağışçılardan Kütük, Kızılay'ın bağış kampanyası reklamı filminde de yer aldı.
Kahraman Kütük, 2005 yılından itibaren Türk Kızılay'a düzenli olarak kan bağışında bulunuyor. 19 yılda 94 kez kan bağışında bulunan Kütük'e, Kızılay tarafından düzenlenen kan bağışı kampanyası kapsamında plaket verildi. Kızılay Genel Başkanı Fatma Meriç Yılmaz'ın, 'kan kahramanları' olarak adlandırdığı bağışçılardan Kahraman Kütük, Kızılay'ın kan bağışı kampanyasının tanıtıldığı reklam filminde de yer aldı. Kahraman Kütük, 2005 yılından bu yana bağış yaptığını söyleyerek, "Bizim bir komşumuz vardı. Kendisi kanser hastasıydı, kan ihtiyacı olduğunda beni arıyordu. Ben de gidip, kan veriyordum ve onu arayıp söylüyordum. O da bana teşekkür ediyordu, 'senin vermiş olduğun kan kendimi rahat hissettiriyor' diyordu. Psikolojik olarak benden alınan kanın doğrudan ona verildiğini düşünüyordu, sonra komşum vefat etti. Manevi olarak insanlar kan verdiğinde bu duygu farklı bir şekilde oluyormuş. O olayı hiç unutamıyorum. O yüzden ismini bilmediğim, tanımadığım insanlar için kan merkezinden aradıklarında 'ihtiyaç var, gelir misin' dediklerinde elimde bir iş varsa onu bırakıp, kendi imkanlarımla, kendi aracımla gidip, o kanı veriyorum" dedi. 'ALLAH RAZI OLSUN DENMESİ YETER' Kan bağışı yaptığında kendisini çok iyi hissettiğini belirten Kütük, "Herkes gönül rahatlığıyla kan bağışında bulunabilir. 'Kanınızı vermeyin, satıyorlar' gibi haberler duyuyoruz. Öyle bir şey yok. Gerçekten ihtiyaç sahibi insanlar, o kandan faydalanıyor. Benim tek amacım, bir insanın hayatını kurtarmak. Onların bize bir 'Allah razı olsun' demesi yeter. Herkes kahramanlık yaparak, Kızılay'a kan bağışında bulunsun. Sağlığım el verdikçe kan vereceğim. 70 yaşına gelmiş olsam dahi 'artık senden kan alamayız' demedikleri süre içerisinde Kızılay'a gidip, kan bağışında bulunacağım. Sağlığım açısından kendimi çok rahat hissediyorum, çok faydası var. Birçok testten geçiyorsun, onları da oradan takip etmiş oluyorsun" diye konuştu.
ANKARA'da Türk Kızılay'a 19 yılda 94 kez kan bağışında bulunan kamudan emekli Kahraman Kütük'e (53), plaket verildi. Kızılay Genel Başkanı Fatma Meriç Yılmaz'ın 'kan kahramanları' olarak adlandırdığı bağışçılardan Kütük, Kızılay'ın bağış kampanyası reklamı filminde de yer aldı.

Kahraman Kütük, 2005 yılından itibaren Türk Kızılay'a düzenli olarak kan bağışında bulunuyor. 19 yılda 94 kez kan bağışında bulunan Kütük'e, Kızılay tarafından düzenlenen kan bağışı kampanyası kapsamında plaket verildi. Kızılay Genel Başkanı Fatma Meriç Yılmaz'ın, 'kan kahramanları' olarak adlandırdığı bağışçılardan Kahraman Kütük, Kızılay'ın kan bağışı kampanyasının tanıtıldığı reklam filminde de yer aldı. Kahraman Kütük, 2005 yılından bu yana bağış yaptığını söyleyerek, "Bizim bir komşumuz vardı. Kendisi kanser hastasıydı, kan ihtiyacı olduğunda beni arıyordu. Ben de gidip, kan veriyordum ve onu arayıp söylüyordum. O da bana teşekkür ediyordu, 'senin vermiş olduğun kan kendimi rahat hissettiriyor' diyordu. Psikolojik olarak benden alınan kanın doğrudan ona verildiğini düşünüyordu, sonra komşum vefat etti. Manevi olarak insanlar kan verdiğinde bu duygu farklı bir şekilde oluyormuş. O olayı hiç unutamıyorum. O yüzden ismini bilmediğim, tanımadığım insanlar için kan merkezinden aradıklarında 'ihtiyaç var, gelir misin' dediklerinde elimde bir iş varsa onu bırakıp, kendi imkanlarımla, kendi aracımla gidip, o kanı veriyorum" dedi.

'ALLAH RAZI OLSUN DENMESİ YETER'

Kan bağışı yaptığında kendisini çok iyi hissettiğini belirten Kütük, "Herkes gönül rahatlığıyla kan bağışında bulunabilir. 'Kanınızı vermeyin, satıyorlar' gibi haberler duyuyoruz. Öyle bir şey yok. Gerçekten ihtiyaç sahibi insanlar, o kandan faydalanıyor. Benim tek amacım, bir insanın hayatını kurtarmak. Onların bize bir 'Allah razı olsun' demesi yeter. Herkes kahramanlık yaparak, Kızılay'a kan bağışında bulunsun. Sağlığım el verdikçe kan vereceğim. 70 yaşına gelmiş olsam dahi 'artık senden kan alamayız' demedikleri süre içerisinde Kızılay'a gidip, kan bağışında bulunacağım. Sağlığım açısından kendimi çok rahat hissediyorum, çok faydası var. Birçok testten geçiyorsun, onları da oradan takip etmiş oluyorsun" diye konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.