48 bin 500 yıllık 'zombi virüs' canlandı

Güncel 22.01.2024 - 12:15, Güncelleme: 22.01.2024 - 12:15
 

48 bin 500 yıllık 'zombi virüs' canlandı

Sibirya'daki buzullardan çıkarılan 48 bin 500 yıllık mikroplar, bilim dünyasında yeni bir salgın tehlikesini gündeme getirdi. Uzmanlar, bu antik virüslerin insanlığı etkileyebilecek ölümcül bir salgını tetikleyebileceği konusunda uyarıda bulunuyor.
Küresel ısınmayla birlikte Dünya üzerindeki yaşamı etkileyebilecek yeni bir salgın tehdidi ortaya çıktı... Fransa'nın önde gelen kurumlarından Aix-Marseille Üniversitesi'nde görevli bilim insanları, Sibirya'daki buzulların içerisine hapsolmuş antik virüslerin yeni bir salgın tehdidi yaratabileceğini duyurdu. Bilim insanları, "zombi virüs" olarak adlandırdıkları Methuselah mikroplarının bilim insanları tarafından izole edildiği belirtilirken bilim insanları kutuplardaki incelemeleri daha da yakından izlemeye karar verdiklerini duyurdu. Aix-Marseille Üniversitesi'nden genetik uzmanı Jean-Michel Claverie, "Şu anda pandemi tehditlerine ilişkin analizler, güney bölgelerde ortaya çıkabilecek ve daha sonra kuzeye yayılabilecek hastalıklara odaklanıyor" dedi. "Buna karşılık, uzak kuzeyde ortaya çıkabilecek ve daha sonra güneye yayılabilecek bir salgına çok az dikkat edilmişti - ve bence bu bir ihmaldir. Orada insanları enfekte etme ve yeni bir hastalık salgını başlatma potansiyeline sahip virüsler var" dedi. "SALGIN TETİKLENEBİLİR" İngiliz The Guardian'daki haberde Rotterdam'daki Erasmus Tıp Merkezi'nden virolog Marion Koopmans da bu görüşü desteklediğini söyledi. Koopmans, "Donmuş toprakta hangi virüslerin yattığını bilmiyoruz ama bence bir hastalık salgınını tetikleyebilecek -örneğin eski bir çocuk felci türünü- bir virüsün bulunması gerçek bir risk. Böyle bir şeyin olabileceğini varsaymak zorundayız" ifadesini kullandı. Claverie önderliğindeki bilim insanları 2014 yılında bölgede inceleme yapmış ve bu mikropların binlerce yıldır donmuş toprakta gömülü olmasına rağmen halen tek hücreli organizmaları enfekte edebildiklerini keşfetmişti. Geçen yıl ypaılan bir diğer araştırmada ise Sibirya'daki yedi farklı bölgeden toplanan mikrop ve virüslerin kültürlenmiş hücreleri enfekte edebildiğini gözler önüne sermişti. Kullanılan virüs örneklerinden birinin 48.500 yaşında olduğu belirtildi. "İNSANLAR İÇİN RİSK TAŞIYOR" Claverie, "İzole ettiğimiz virüsler sadece amipleri enfekte edebiliyordu ve insanlar için herhangi bir risk oluşturmuyordu. Ancak bu, şu anda donmuş halde bulunan diğer virüslerin insanlarda hastalıklara yol açamayacağı anlamına gelmiyor. Örneğin, iyi bilinen insan patojenleri olan poxvirüs ve herpesvirüslerin genomik izlerini tespit ettik" ifadesini kullandı. Bu virüslerin soğuk, karanlık ve oksijensiz donmuş topraklarda bulunduğuna fakat iklim değişikliğiyle birlikte bunların ortaya çıkabileceğine dikkat çeken uzmanlar bir diğer risk unsurunu da ele aldı. Claverie, "En acil riski oluşturan şey doğrudan donmuş toprakların erimesi değil. Tehlike başka bir küresel ısınma etkisinden kaynaklanıyor: Kutup deniz buzunun ortadan kalkması. Bu da Sibirya'da gemicilik, trafik ve endüstriyel gelişimin artmasına olanak sağlıyor. Büyük madencilik operasyonları planlanıyor ve petrol ve cevher çıkarmak için derin donmuş toprakta büyük delikler açılacak" dedi. (Sözcü)
Sibirya'daki buzullardan çıkarılan 48 bin 500 yıllık mikroplar, bilim dünyasında yeni bir salgın tehlikesini gündeme getirdi. Uzmanlar, bu antik virüslerin insanlığı etkileyebilecek ölümcül bir salgını tetikleyebileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Küresel ısınmayla birlikte Dünya üzerindeki yaşamı etkileyebilecek yeni bir salgın tehdidi ortaya çıktı... Fransa'nın önde gelen kurumlarından Aix-Marseille Üniversitesi'nde görevli bilim insanları, Sibirya'daki buzulların içerisine hapsolmuş antik virüslerin yeni bir salgın tehdidi yaratabileceğini duyurdu.

Bilim insanları, " zombi virüs" olarak adlandırdıkları Methuselah mikroplarının bilim insanları tarafından izole edildiği belirtilirken bilim insanları kutuplardaki incelemeleri daha da yakından izlemeye karar verdiklerini duyurdu.

Aix-Marseille Üniversitesi'nden genetik uzmanı Jean-Michel Claverie, "Şu anda pandemi tehditlerine ilişkin analizler, güney bölgelerde ortaya çıkabilecek ve daha sonra kuzeye yayılabilecek hastalıklara odaklanıyor" dedi. "Buna karşılık, uzak kuzeyde ortaya çıkabilecek ve daha sonra güneye yayılabilecek bir salgına çok az dikkat edilmişti - ve bence bu bir ihmaldir. Orada insanları enfekte etme ve yeni bir hastalık salgını başlatma potansiyeline sahip virüsler var" dedi.

"SALGIN TETİKLENEBİLİR"
İngiliz The Guardian'daki haberde Rotterdam'daki Erasmus Tıp Merkezi'nden virolog Marion Koopmans da bu görüşü desteklediğini söyledi. Koopmans, "Donmuş toprakta hangi virüslerin yattığını bilmiyoruz ama bence bir hastalık salgınını tetikleyebilecek -örneğin eski bir çocuk felci türünü- bir virüsün bulunması gerçek bir risk. Böyle bir şeyin olabileceğini varsaymak zorundayız" ifadesini kullandı.

Claverie önderliğindeki bilim insanları 2014 yılında bölgede inceleme yapmış ve bu mikropların binlerce yıldır donmuş toprakta gömülü olmasına rağmen halen tek hücreli organizmaları enfekte edebildiklerini keşfetmişti. Geçen yıl ypaılan bir diğer araştırmada ise Sibirya'daki yedi farklı bölgeden toplanan mikrop ve virüslerin kültürlenmiş hücreleri enfekte edebildiğini gözler önüne sermişti. Kullanılan virüs örneklerinden birinin 48.500 yaşında olduğu belirtildi.

"İNSANLAR İÇİN RİSK TAŞIYOR"
Claverie, "İzole ettiğimiz virüsler sadece amipleri enfekte edebiliyordu ve insanlar için herhangi bir risk oluşturmuyordu. Ancak bu, şu anda donmuş halde bulunan diğer virüslerin insanlarda hastalıklara yol açamayacağı anlamına gelmiyor. Örneğin, iyi bilinen insan patojenleri olan pox virüs ve herpesvirüslerin genomik izlerini tespit ettik" ifadesini kullandı.

Bu virüslerin soğuk, karanlık ve oksijensiz donmuş topraklarda bulunduğuna fakat iklim değişikliğiyle birlikte bunların ortaya çıkabileceğine dikkat çeken uzmanlar bir diğer risk unsurunu da ele aldı. Claverie, "En acil riski oluşturan şey doğrudan donmuş toprakların erimesi değil. Tehlike başka bir küresel ısınma etkisinden kaynaklanıyor: Kutup deniz buzunun ortadan kalkması. Bu da Sibirya'da gemicilik, trafik ve endüstriyel gelişimin artmasına olanak sağlıyor. Büyük madencilik operasyonları planlanıyor ve petrol ve cevher çıkarmak için derin donmuş toprakta büyük delikler açılacak" dedi. (Sözcü)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.