Zorunlu askerlik kalkacak mı?

Güncel 01.06.2024 - 13:32, Güncelleme: 01.06.2024 - 13:32
 

Zorunlu askerlik kalkacak mı?

Avrupa ülkelerinde zorunlu askerliğin yeniden gündeme geldiğini söyleyen Yaşar Güler, merak edilen sorunun yanıtını verdi.
Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, ordunun tam profesyonel sistemi düşünmediğini belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti’nin çocuklarının mutlak surette vatan savunmasında bir görev alma zorunluluğu olduğu kanaatindeyim. Bu konuda yaklaşımımız yüzde 50 profesyonel, yüzde 50 zorunlu askerlik olması şeklindedir" diye konuştu. Hürriyet gazetesi yazarı Fatih Çekirge'nin sorularını yanıtlayan Yaşar Güler, Avrupa ülkelerinde de zorunlu askerliğin yeniden gündeme geldiğini söyledi. YÜZDE 50 PROFESYONEL, YÜZDE 50 ZORUNLU Güler, zorunlu askerlik konusunda şunları söyledi: "Türkiye Cumhuriyeti’nin çocuklarının mutlak surette vatan savunmasında bir görev alma zorunluluğu olduğu kanaatindeyim. Bu konuda yaklaşımımız yüzde 50 profesyonel, yüzde 50 zorunlu askerlik olması şeklindedir. Ülkemizin içinde bulunduğu şartlar değerlendirildiğinde bunun doğru bir yaklaşım olduğu anlaşılacaktır. Avrupa’da profesyonel askerliğe geçen ülkelerin zorunlu askerliğe dönmeyi tekrar değerlendirdiklerini görüyoruz. En son bu konu İngiltere’nin gündeminde."
Avrupa ülkelerinde zorunlu askerliğin yeniden gündeme geldiğini söyleyen Yaşar Güler, merak edilen sorunun yanıtını verdi.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, ordunun tam profesyonel sistemi düşünmediğini belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti’nin çocuklarının mutlak surette vatan savunmasında bir görev alma zorunluluğu olduğu kanaatindeyim. Bu konuda yaklaşımımız yüzde 50 profesyonel, yüzde 50 zorunlu askerlik olması şeklindedir" diye konuştu.

Hürriyet gazetesi yazarı Fatih Çekirge'nin sorularını yanıtlayan Yaşar Güler, Avrupa ülkelerinde de zorunlu askerliğin yeniden gündeme geldiğini söyledi.

YÜZDE 50 PROFESYONEL, YÜZDE 50 ZORUNLU
Güler, zorunlu askerlik konusunda şunları söyledi:

"Türkiye Cumhuriyeti’nin çocuklarının mutlak surette vatan savunmasında bir görev alma zorunluluğu olduğu kanaatindeyim. Bu konuda yaklaşımımız yüzde 50 profesyonel, yüzde 50 zorunlu askerlik olması şeklindedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu şartlar değerlendirildiğinde bunun doğru bir yaklaşım olduğu anlaşılacaktır. Avrupa’da profesyonel askerliğe geçen ülkelerin zorunlu askerliğe dönmeyi tekrar değerlendirdiklerini görüyoruz. En son bu konu İngiltere’nin gündeminde."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.