Zafer Partisi İl Başkanı Birgüvi'den Tugay'a: Sırada büyükşehir mi var?

Politika 22.05.2024 - 16:14, Güncelleme: 22.05.2024 - 16:29
 

Zafer Partisi İl Başkanı Birgüvi'den Tugay'a: Sırada büyükşehir mi var?

İzmir'de birçok ilçe belediyesi borçlarla uğraşırken, Zafer Partisi İzmir İl Başkanı Naşit Birgüvi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'a Karşıyaka Belediyesi'nin borçlarıyla ilgili sorular sordu. Birgüvi, "Kendi yaptığı borçları temizlemek için Büyükşehir Belediyesi kaynaklarını kullanmayı kendisine hak gören Cemil Tugay" dedi.
Son günlerde medyada da sıklıkla yer bulduğu gibi Karşıyaka Belediyesi borçlarından kurtulmak için daha önce ihale ile TOKİ’den satın aldığı araziyi İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne satıyor. Ancak işin enteresan tarafı bu borçların müsebbibi olan Cemil Tugay şu anda Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda oturuyor. Yani kendi yaptığı borçları temizlemek için Büyükşehir Belediyesi kaynaklarını kullanmayı kendisine hak gören Cemil Tugay. Ben de sizlerin huzurunda Cemil Tugay’a aşağıdaki soruları sormayı bir vatandaşlık görevi olarak görüyor ve cevaplarını takdirinize sunuyorum." diyerek şu soruları sordu. Zafer Partisi İzmir İl Başkanı Naşit Birgüvi'nin soruları şöyle; Sayın Cemil Tugay: 1. Karşıyaka Belediyesi’ni ne kadar borç ile bıraktınız? Ortalarda dolaşan 3 milyar TL borç rakamları doğru mu? Bu fahiş ve kabul edilemez rakamlar doğru ise bu borçların detaylarını İzmirliler ile paylaşmayacak mısınız? 2. İzmir Büyükşehir Belediyesi, borç içinde bıraktığınız Karşıyaka Belediyesi’nin borçlarını temizleyecek kadar zengin mi? İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin borcu yok mu? Kaynakları bu kadar bol mu? Daha da açık sormak gerekirse Karşıyaka Belediye Başkanlığınız döneminde kaynakları bu kadar hoyratça tüketmişken şimdi sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne mi geldi? 3. Bizlerin değil kendi partinizin genel başkan yardımcısının iddialarına göre Karşıyaka Belediyesi’nin 32.104.140 TL değerindeki arazisini 20.000.000 TL’ye Cengiz İnşaat’a satarak belediyeyi yaklaşık 12 milyon TL zarara uğratmışken bu satışta Karşıyaka ya da Büyükşehir Belediyelerinin kamu zararı oluşacak mı? Oluşacaksa ne kadar zarar hedefliyorsunuz? 4. Henüz birkaç gün önce sizden önceki belediye başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, katıldığı bir televizyon programında Karşıyaka Belediyesi’ni “yatırım borçları dışında borçsuz bıraktım” demişken, siz başkanlığınızda sebep olduğunuz bu zarar için acemiliğime denk geldi ifadelerini kullandınız. Peki tabiri caizse çıraklık döneminizde bunu yaptıysanız kalfalık ve ustalık dönemi eserleri olarak ne kadar zarar hedefliyorsunuz? Birgüvi, "Sorduğum soruların cevaplarını alamayacağımı adım gibi biliyorum. Ancak yine de sizlere bu soruların ve konunun takipçisi olacağım yönünde söz veriyorum. Üstelik tam da Ankara’da sırdaş toplantıların yapıldığı dönemde, benim de Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylık süresinde “bunlar tek yumurta ikizi” sözümü tasdike edercesine, AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Tansu Kaya’nın açıklaması ile Karşıyaka Belediyesi’nin arazisinin Büyükşehirce satın alınmasını olumlu karşılanması ve desteklenmesini manidar buluyor ve takdirinize sunuyorum." şeklinde ifade etti.
İzmir'de birçok ilçe belediyesi borçlarla uğraşırken, Zafer Partisi İzmir İl Başkanı Naşit Birgüvi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'a Karşıyaka Belediyesi'nin borçlarıyla ilgili sorular sordu. Birgüvi, "Kendi yaptığı borçları temizlemek için Büyükşehir Belediyesi kaynaklarını kullanmayı kendisine hak gören Cemil Tugay" dedi.

Son günlerde medyada da sıklıkla yer bulduğu gibi Karşıyaka Belediyesi borçlarından kurtulmak için daha önce ihale ile TOKİ’den satın aldığı araziyi İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne satıyor. Ancak işin enteresan tarafı bu borçların müsebbibi olan Cemil Tugay şu anda Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda oturuyor. Yani kendi yaptığı borçları temizlemek için Büyükşehir Belediyesi kaynaklarını kullanmayı kendisine hak gören Cemil Tugay. Ben de sizlerin huzurunda Cemil Tugay’a aşağıdaki soruları sormayı bir vatandaşlık görevi olarak görüyor ve cevaplarını takdirinize sunuyorum." diyerek şu soruları sordu.

Zafer Partisi İzmir İl Başkanı Naşit Birgüvi'nin soruları şöyle;

Sayın Cemil Tugay:

1. Karşıyaka Belediyesi’ni ne kadar borç ile bıraktınız? Ortalarda dolaşan 3 milyar TL borç rakamları doğru mu? Bu fahiş ve kabul edilemez rakamlar doğru ise bu borçların detaylarını İzmirliler ile paylaşmayacak mısınız?

2. İzmir Büyükşehir Belediyesi, borç içinde bıraktığınız Karşıyaka Belediyesi’nin borçlarını temizleyecek kadar zengin mi? İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin borcu yok mu? Kaynakları bu kadar bol mu? Daha da açık sormak gerekirse Karşıyaka Belediye Başkanlığınız döneminde kaynakları bu kadar hoyratça tüketmişken şimdi sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne mi geldi?

3. Bizlerin değil kendi partinizin genel başkan yardımcısının iddialarına göre Karşıyaka Belediyesi’nin 32.104.140 TL değerindeki arazisini 20.000.000 TL’ye Cengiz İnşaat’a satarak belediyeyi yaklaşık 12 milyon TL zarara uğratmışken bu satışta Karşıyaka ya da Büyükşehir Belediyelerinin kamu zararı oluşacak mı? Oluşacaksa ne kadar zarar hedefliyorsunuz?

4. Henüz birkaç gün önce sizden önceki belediye başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, katıldığı bir televizyon programında Karşıyaka Belediyesi’ni “yatırım borçları dışında borçsuz bıraktım” demişken, siz başkanlığınızda sebep olduğunuz bu zarar için acemiliğime denk geldi ifadelerini kullandınız. Peki tabiri caizse çıraklık döneminizde bunu yaptıysanız kalfalık ve ustalık dönemi eserleri olarak ne kadar zarar hedefliyorsunuz?

Birgüvi, "Sorduğum soruların cevaplarını alamayacağımı adım gibi biliyorum. Ancak yine de sizlere bu soruların ve konunun takipçisi olacağım yönünde söz veriyorum. Üstelik tam da Ankara’da sırdaş toplantıların yapıldığı dönemde, benim de Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylık süresinde “bunlar tek yumurta ikizi” sözümü tasdike edercesine, AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Tansu Kaya’nın açıklaması ile Karşıyaka Belediyesi’nin arazisinin Büyükşehirce satın alınmasını olumlu karşılanması ve desteklenmesini manidar buluyor ve takdirinize sunuyorum." şeklinde ifade etti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.