Zafer Partili Naşit Birgüvi, UKOME’nin 90 dakika kararını eleştirdi

Politika 20.06.2024 - 10:19, Güncelleme: 20.06.2024 - 12:39
 

Zafer Partili Naşit Birgüvi, UKOME’nin 90 dakika kararını eleştirdi

Zafer Partisi İzmir İl Başkanı Naşit Birgüvi İzmir’de toplu ulaşıma yapılan zamlar ve UKOME’nin 90 dakika kararı hakkında konuştu. İzmirlilerin toplu ulaşımda seçimde vadedilenlerin dışında bir gerçekle karşı karşıya olduklarını, ulaşım ücretlerinin düşmesini beklerken her geçen gün aile bütçesinden daha fazla rakamı ulaşıma harcamak zorunda kaldığını ifade etti.
Naşit Birgüvi açıklamasında kendisinin Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı sürecinde toplu ulaşım, otopark ve su ücretleri konusunu ayrı başlık halinde seçmenle paylaştıklarını, bu üç hizmet kaleminde ilk 100 gün içinde yapılacak indirim ve iyileştirmelerle İzmirlilerin sosyal ve aile hayatına katkı sağlamayı hedeflediklerini, bu yüzden bu hizmetlerin belediyelerin öncelikli görevlerinden olarak gördüklerini ve ticari bir gelir kapısı olarak görmediklerini hatırlattı. ÖNCE YAPAMAZSIN DEDİLER, SONRA KENDİLERİ DE VADETTİLER Birgüvi açıklamasında “bu üç başlıkta yapacaklarımızı sıraladığımızda hem merkezi iktidar tarafı hem de yerel iktidar tarafı; olmaz, bunu yapamazsınız, bütçe yetmez, maliyet ne olacak?” dedi? Sonra kendileri de bizim vaatlerimizi tekrarladı. Biz toplu ulaşımı İzmirlilere 5 TL yapacağımızı, aktarma ücretini de kaldıracağımızı söyledik. Bunu söylerken ulaşımın belediyenin temel görevi olduğunun altını çizdik. Ancak o gün önce bizi eleştirip sonra vaadimizi tekrarlayan taraflar bugün geldiğimiz noktada kendi aralarındaki anlaşmazlığın bedelini İzmirlilere ödetmeye devam ediyorlar. Sorunun çözümü için iki taraf da samimi adım atmıyor. Bunu bir an önce sonlandırmak zorundalar” dedi. KENDİ PROBLEMİNİZİ ARANIZDA ÇÖZÜN, İZMİRLİYE BEDEL ÖDETMEYİN Naşit Birgüvi açıklamasının devamında iki tarafa da seslenerek; “CHP’nin önceki belediye başkanı olan Tunç Soyer önce doksan dakika ücretini kaldırdı. Nedeni anlaşılamayan bir protokole imza attı. Ardından da tekrar uygulamaya sokmak istediğinde ise bunu beceremedi. Şimdi onun bu yanlışından dönmeye çalışan mevcut belediye başkanı Cemil Tugay, Soyer’in bu kararının sonuçlarını İzmirlilere doğru aktarmak zorunda. Diğer tarafta ise merkezi iktidarı temsil eden kurumlar bunu fırsata çevirerek, son toplantıda  toplu  şekilde  15  ret  oyu ile  İzmirlilerin hak  ettiği ücretsiz  aktarmanın  önüne  geçiyor.  Bu kurumlara  baktığımızda birçoğunun  ulaşımla  alakalı olmadığı  ortada  iken  toplu olarak  nasıl  hemfikir olabildiklerini anlamak mümkün değil.” HAMZA DAĞ’IN AÇIKLAMASI KABUL EDİLEMEZ 31 Mart yerel seçimlerinde AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan ve seçimi kaybeden Hamza Dağ’ın “1 Nisan sabahı biz olsaydık 90 dakika uygulaması yapılmıştı” sözlerini de değerlendiren Naşit Birgüvi “Bu sözler kabul edilemez. Belli ki AKP yıllardır İzmir’i alamamanın karşılığında İzmirliyi cezalandırma huyundan vazgeçmeyecek. Bu siyaseten de ahlaken de vicdanen de kabul edilemez” ifadesini kullandı.
Zafer Partisi İzmir İl Başkanı Naşit Birgüvi İzmir’de toplu ulaşıma yapılan zamlar ve UKOME’nin 90 dakika kararı hakkında konuştu. İzmirlilerin toplu ulaşımda seçimde vadedilenlerin dışında bir gerçekle karşı karşıya olduklarını, ulaşım ücretlerinin düşmesini beklerken her geçen gün aile bütçesinden daha fazla rakamı ulaşıma harcamak zorunda kaldığını ifade etti.

Naşit Birgüvi açıklamasında kendisinin Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı sürecinde toplu ulaşım, otopark ve su ücretleri konusunu ayrı başlık halinde seçmenle paylaştıklarını, bu üç hizmet kaleminde ilk

100 gün içinde yapılacak indirim ve iyileştirmelerle İzmirlilerin sosyal ve aile hayatına katkı sağlamayı
hedeflediklerini, bu yüzden bu hizmetlerin belediyelerin öncelikli görevlerinden olarak gördüklerini ve ticari bir gelir kapısı olarak görmediklerini hatırlattı.

ÖNCE YAPAMAZSIN DEDİLER, SONRA KENDİLERİ DE VADETTİLER

Birgüvi açıklamasında “bu üç başlıkta yapacaklarımızı sıraladığımızda hem merkezi iktidar tarafı hem de yerel iktidar tarafı; olmaz, bunu yapamazsınız, bütçe yetmez, maliyet ne olacak?” dedi? Sonra kendileri de bizim vaatlerimizi tekrarladı. Biz toplu ulaşımı İzmirlilere 5 TL yapacağımızı, aktarma ücretini de kaldıracağımızı söyledik. Bunu söylerken ulaşımın belediyenin temel görevi olduğunun altını çizdik. Ancak o gün önce bizi eleştirip sonra vaadimizi tekrarlayan taraflar bugün geldiğimiz noktada kendi aralarındaki anlaşmazlığın bedelini İzmirlilere ödetmeye devam ediyorlar. Sorunun çözümü için iki taraf da samimi adım atmıyor. Bunu bir an önce sonlandırmak zorundalar” dedi.

KENDİ PROBLEMİNİZİ ARANIZDA ÇÖZÜN, İZMİRLİYE BEDEL ÖDETMEYİN

Naşit Birgüvi açıklamasının devamında iki tarafa da seslenerek; “CHP’nin önceki belediye başkanı olan Tunç Soyer önce doksan dakika ücretini kaldırdı. Nedeni anlaşılamayan bir protokole imza attı. Ardından da tekrar uygulamaya sokmak istediğinde ise bunu beceremedi. Şimdi onun bu yanlışından dönmeye çalışan mevcut belediye başkanı Cemil Tugay, Soyer’in bu kararının sonuçlarını İzmirlilere doğru aktarmak zorunda. Diğer tarafta ise merkezi iktidarı temsil eden kurumlar bunu fırsata çevirerek, son toplantıda  toplu  şekilde  15  ret  oyu ile  İzmirlilerin hak  ettiği ücretsiz  aktarmanın  önüne  geçiyor.  Bu kurumlara  baktığımızda birçoğunun  ulaşımla  alakalı olmadığı  ortada  iken  toplu olarak  nasıl  hemfikir olabildiklerini anlamak mümkün değil.”

HAMZA DAĞ’IN AÇIKLAMASI KABUL EDİLEMEZ

31 Mart yerel seçimlerinde AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan ve seçimi kaybeden Hamza Dağ’ın “1 Nisan sabahı biz olsaydık 90 dakika uygulaması yapılmıştı” sözlerini de değerlendiren Naşit Birgüvi “Bu sözler kabul edilemez. Belli ki AKP yıllardır İzmir’i alamamanın karşılığında İzmirliyi cezalandırma huyundan vazgeçmeyecek. Bu siyaseten de ahlaken de vicdanen de kabul edilemez” ifadesini kullandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.