Yeni Fuar KİK'e Takıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projesi olan ‘Gaziemir Yeni Fuar Alanı’ da KİK engeline takıldı. KİK, ihaleyi kazanamayan VARYAP AŞ’nin itirazını haklı bularak düzeltici işlem uygulanmasına karar verdi.

Yeni Fuar KİK'e Takıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziemir'de, 300 dönüm alan üzerine kurulacak yeni fuar kompleksi için geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen ihaleyi Ermit Mühendislik kazanmış ve kentin vizyonuna katkı sağlayacak proje için ilk adım atılmıştı. Belediye tarihin en büyük ihalelerinden biri olan ihaleyi 259 milyon 690 bin TL bedelle kazanan Ermit Mühendislik, Kamu İhale Kurumu engeline takıldı. KİK’e yapılan itirazlar sonrası yaklaşık bir ay geciken sözleşme süresi, yapılan itirazın kabul edilmesi ile iyice karmaşık bir hal aldı!

İhale’yi KİK’e şikayet eden firmalardan biri olan Varyap Varlıbaşlar Yapı San. Turz. Yatırımları Tic. Elk. Üre. A.Ş’nin itirazı, KİK tarafından kabul edildi. Şikayet başvurusunu inceleyen Kamu İhale Kurumu, ihalede düzeltme işleminin yapılmasına karar verdi. Bu itiraz nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük prestij projelerinden bir olan Yeni Fuar Alanı’nın yapımı için ihaleyi kazanan Ermit Mühendislik’le imzalayacağı protokol bir kez daha askıya alındı. KİK’in verdiği düzeltme kararının ardından gerekçeli karar beklenecek. Öztaş İnşaat'ın itirazını reddeden ancak VARYAP AŞ'ninkini haklı bulan KİK diğer iki itirazı da inceledikten sonra dosyayı Büyükşehir'e gönderecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi İhale Komisyonu, Ermit’e verdiği ihaleyi gözden geçirecek ve yeni bir rapor hazırlayacak. İhalede düzeltme yapılmasını gerektirecek düzeltici işlem önemi göz önüne alınarak gerekli yaptırımlar uygulanacak, ihale iptal edilebilecek ya da iptal söz konusu olmadan, ihale, evrakları tam olan bir diğer firmaya devredilecek. İhale sonrası sözleşme süreci, KİK’in bu kararı sonrası bir kez daha uzayacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2012, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER