Kardeşlerini Unutmadılar!

8 bin 372 kişinin katledildiği Srebrenitsa Soykırımı, 17’nci yılında hüzünlü törenlerle anıldı. İzmir’den törenlere katılan heyete Bosnalı vatandaşlar büyük ilgi gösterdi, Türkiye’ye minnet ve teşekkürlerini gönderdiler.

Kardeşlerini Unutmadılar!

Bosnalı annelere ulaşan beş bin mektup duygusal anlar yaşattı gözyaşı sel oldu. Bosna’daki yerel ve ulusal kanallar İzmir’den gelen heyet ile çok sayıda röportaj yaptı ve destekleri için teşekkür etti. Potoçari’deki şehitlikte toplanan 10 binler, 11 Temmuz 1995 günü katledilen Boşnaklar için gözyaşı döktü. Uçsuz bucaksız mezar taşlarının olduğu Potoçari’deki anıt mezarlıkta Milletvekili ve bakanlığı döneminde Balkan dünyasına yönelik hizmetleriyle tanınan ve tarihi Mostar köprüsünün yeniden açılmasına büyük katkı sağlayan Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan Tartan Boşnak dostlarını yalnız bırakmadı.

Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan Tartan ve İzmir Boşnak Derneği üyeleri İzmir’den getirdikleri beş bin hüzün, dostluk ve dayanışma dolu mektupları Srebrenitsalı annelere teslim etti. Yüz binlerce kişinin katıldığı anma töreninde İzmir heyeti pankartlarla anma alanında yürürken toplanan çok sayıda insan tarafından dakikalarca alkışlandı. Çok sayıda Boşnak girişimleri nedeniyle Başkan Tartan’a teşekkür etti ve “Yanımızda bulundunuz; sağ olun var olun” diye sevgi gösterisinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2012, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER