Vücudunuz sizinle böyle konuşuyor! Aklınızdaki yemeğin arkasındaki sebepler

Sağlık 03.06.2024 - 14:05, Güncelleme: 03.06.2024 - 14:05
 

Vücudunuz sizinle böyle konuşuyor! Aklınızdaki yemeğin arkasındaki sebepler

Bazı zamanlarda aklınıza takılan yemeklerden bir türlü uzaklaşamazsınız. Bu tür istekler stresli olduğunuzun göstergesi olabilir. Bazı zamanlarda da vücudunuz eksikliğini hissettiği bazı besinler için sizi böyle düşündürüyor olabilir.
BAHARATLI YİYECEKLER Baharatlı yiyecekler metabolizmanızı hızlandırmak gibi harika bir şeyin yanı sıra, kapsaisin adı verilen bir bileşen eklemlerinizdeki ve kaslarınızdaki ağrıyı hafifletebilir ve hatta migreninizi hafifletebilir. Bilinçsizce tüketiyor olabiliriz ve bunun bizi daha iyi hissettirdiğinin farkında bile olmayabiliriz. BİTTER ÇİKOLATA Bazı bitter çikolatalar bir kutu koladan daha fazla kafein içerir (yaklaşık 30 mg). Bu bileşen, merkezi sinir sistemini uyardığından uyanıklığınızı ve enerjinizi artırır. Bu nedenle, kendinizi her yorgun ve uykulu hissettiğinizde, daha üretken olabilmek için canınızın bir çikolata çekmesi normaldir. FISTIK EZMESİ Genel olarak fıstık ezmesi besin açısından zengindir. Çoğunlukla kolesterol seviyelerini düşürmek için ilaç yapımında kullanılan bir bileşen içerir. Ayrıca besin eksikliği nedeniyle fıstık ezmesini de arzuluyor olabilirsiniz. Bu ürün bir protein, antioksidan, yağ, demir, magnezyum ve kalsiyum kaynağıdır. BUZ Buz yeme isteği sıklıkla demir eksikliğiyle ilişkilendirilir. Anemi ile veya anemi olmadan gerçekleşebilir. Bu isteğin gerçek nedeni belirsizdir. Ancak anemi ile birlikte demir eksikliğiniz varsa buz çiğnemenin uyanıklığı artırabileceğine dair bir öneri vardır. HAMUR İŞLERİ Hamur işleri karbonhidrat açısından çok yüksektir. Bir dilim pasta yedikten sonra doymak kolaydır çünkü bu kadar çok kalori size hızlı bir şekilde çok fazla enerji sağlayabilir. Ayrıca vücudunuz ekmek, kek veya makarnaya aç hissettiğinde krom veya nitrojen eksikliği yaşıyor demektir. Bazı araştırmacılar karbonhidrat yeme isteğini düşük ruh hali ve stresle ilişkilendiriyor. ET VE HAMBURGER Birdenbire canınız hamburger çekmeye başladıysa, tam olarak neyin sizi bu kadar arzuladığını düşünün. Muhtemelen kırmızı ettir. Her şeyden önce et bol miktarda protein içerir, dolayısıyla vücudunuzda protein eksik olabilir. İkincisi, kırmızı et demir, çinko ve B vitamini içerir. SODA Susadığınızda sade su yerine gazlı içecekleri tercih etmeniz sadece bir zevk meselesi olabilir. Ancak soda, kemiklerinize müdahale eden ve kemiklerinizden kalsiyum ve magnezyumu uzaklaştıran fosforik asit içerir.
Bazı zamanlarda aklınıza takılan yemeklerden bir türlü uzaklaşamazsınız. Bu tür istekler stresli olduğunuzun göstergesi olabilir. Bazı zamanlarda da vücudunuz eksikliğini hissettiği bazı besinler için sizi böyle düşündürüyor olabilir.

BAHARATLI YİYECEKLER

Baharatlı yiyecekler metabolizmanızı hızlandırmak gibi harika bir şeyin yanı sıra, kapsaisin adı verilen bir bileşen eklemlerinizdeki ve kaslarınızdaki ağrıyı hafifletebilir ve hatta migreninizi hafifletebilir. Bilinçsizce tüketiyor olabiliriz ve bunun bizi daha iyi hissettirdiğinin farkında bile olmayabiliriz.

BİTTER ÇİKOLATA

Bazı bitter çikolatalar bir kutu koladan daha fazla kafein içerir (yaklaşık 30 mg). Bu bileşen, merkezi sinir sistemini uyardığından uyanıklığınızı ve enerjinizi artırır. Bu nedenle, kendinizi her yorgun ve uykulu hissettiğinizde, daha üretken olabilmek için canınızın bir çikolata çekmesi normaldir.

FISTIK EZMESİ

Genel olarak fıstık ezmesi besin açısından zengindir. Çoğunlukla kolesterol seviyelerini düşürmek için ilaç yapımında kullanılan bir bileşen içerir. Ayrıca besin eksikliği nedeniyle fıstık ezmesini de arzuluyor olabilirsiniz. Bu ürün bir protein, antioksidan, yağ, demir, magnezyum ve kalsiyum kaynağıdır.

BUZ

Buz yeme isteği sıklıkla demir eksikliğiyle ilişkilendirilir. Anemi ile veya anemi olmadan gerçekleşebilir. Bu isteğin gerçek nedeni belirsizdir. Ancak anemi ile birlikte demir eksikliğiniz varsa buz çiğnemenin uyanıklığı artırabileceğine dair bir öneri vardır.

HAMUR İŞLERİ

Hamur işleri karbonhidrat açısından çok yüksektir. Bir dilim pasta yedikten sonra doymak kolaydır çünkü bu kadar çok kalori size hızlı bir şekilde çok fazla enerji sağlayabilir. Ayrıca vücudunuz ekmek, kek veya makarnaya aç hissettiğinde krom veya nitrojen eksikliği yaşıyor demektir. Bazı araştırmacılar karbonhidrat yeme isteğini düşük ruh hali ve stresle ilişkilendiriyor.

ET VE HAMBURGER

Birdenbire canınız hamburger çekmeye başladıysa, tam olarak neyin sizi bu kadar arzuladığını düşünün. Muhtemelen kırmızı ettir. Her şeyden önce et bol miktarda protein içerir, dolayısıyla vücudunuzda protein eksik olabilir. İkincisi, kırmızı et demir, çinko ve B vitamini içerir.

SODA

Susadığınızda sade su yerine gazlı içecekleri tercih etmeniz sadece bir zevk meselesi olabilir. Ancak soda, kemiklerinize müdahale eden ve kemiklerinizden kalsiyum ve magnezyumu uzaklaştıran fosforik asit içerir.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.