Uyanınca hapşırık ve burun akıntısı varsa dikkat

Sağlık 11.03.2024 - 15:19, Güncelleme: 11.03.2024 - 15:19
 

Uyanınca hapşırık ve burun akıntısı varsa dikkat

Bahar ve güz aylarında sıklıkla karşılaşılan sağlık problemlerinden biri olan alerjik rinit, uzun vadede önemli sorunlara da sebep olabiliyor. Bu nedenle dikkat edilmesi ve belirtilerin fark edilmesi halinde uzmana danışılması gerekiyor. Detaylar haberimizde.
SABAH YA DA AÇIK HAVADA Alerjik rinit özellikle sabah kalktığınızda ya da bahar mevsiminde açık alana çıktığınızda kendini peş peşe hapşırma, burun akıntısı, kaşınması ve burun tıkanması şeklinde gösteriyor. Özellikle polen alerjisi olan hastaların bahar geldiğinde hapşırma, burun akıntısı, kaşınması ve burun tıkanması şeklindeki şikâyetleri her sene giderek artan bir şekilde tekrarlıyor. Kimi zaman bu belirtilere baş ağrısı da eklenebiliyor. ARKA ARKAYA 5 DEFA OLUYORSA Alerjen diye adlandırılan ve alerjiye yol açan maddelerin burun içindeki harabiyetine bağlı olarak burun akıntısı, kaşıntısı, tıkanıklık ve arka arkaya 5 kereden fazla hapşırma ile kendini gösteren alerjik iltihaba alerjik rinit veya saman nezlesi adı veriliyor. HER 5 YETİŞKİNDEN 1’İ YAŞIYOR Alerjik rinit, alerjik hastalıklar arasında özellikle yetişkinlerde sık görülen bir problemdir. Türkiye’de görülme sıklığı ise ortalama yüzde 10 ile yüzde 20 arasında bölgesel olarak değişse de, her 5 yetişkinden birinde aynı hastalık görülüyor. UZUN VADEDE BAŞKA HASTALIKLARA SEBEP OLUR Yetişkinlerde alerjik rinit kişilerin hem sağlık hem de sosyal yaşantısını etkileyip hayat kalitesini bozan ciddi bir sağlık sorunu olarak öne çıkıyor. Alerjik rinit sadece burun akıntısı, kaşıntısı, tıkanıklık ve hapşırma şeklinde kalmayabiliyor. Bu sorun ne yazık ki uzun vadede başka sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. ASTIM VE SİNÜZİT NEDENİ Alerjik rinit pek çok organı etkilemesine bağlı olarak gözlerde kaşıntı, sinüzit, burunda et oluşumu, orta kulak iltihabı, duyma kusuru ve astım gibi hastalıklara yol açabilir. Alerjik rinit çeşitli alerjenler nedeniyle burun mukozasında oluşan hasar sonucu burun akıntısı, kaşınması, tıkanıklık ve hapşırmaya yol açan alerjik bir hastalık. Alerjik rinit diğer organlarda oluşan hasarlarla birlikte ciddi bir sağlık sorunudur. Bu nedenle belirtilerin fark edilmesi durumunda bir uzmana danışmak öneriliyor.
Bahar ve güz aylarında sıklıkla karşılaşılan sağlık problemlerinden biri olan alerjik rinit, uzun vadede önemli sorunlara da sebep olabiliyor. Bu nedenle dikkat edilmesi ve belirtilerin fark edilmesi halinde uzmana danışılması gerekiyor. Detaylar haberimizde.

SABAH YA DA AÇIK HAVADA

Alerjik rinit özellikle sabah kalktığınızda ya da bahar mevsiminde açık alana çıktığınızda kendini peş peşe hapşırma, burun akıntısı, kaşınması ve burun tıkanması şeklinde gösteriyor. Özellikle polen alerjisi olan hastaların bahar geldiğinde hapşırma, burun akıntısı, kaşınması ve burun tıkanması şeklindeki şikâyetleri her sene giderek artan bir şekilde tekrarlıyor. Kimi zaman bu belirtilere baş ağrısı da eklenebiliyor.

ARKA ARKAYA 5 DEFA OLUYORSA

Alerjen diye adlandırılan ve alerjiye yol açan maddelerin burun içindeki harabiyetine bağlı olarak burun akıntısı, kaşıntısı, tıkanıklık ve arka arkaya 5 kereden fazla hapşırma ile kendini gösteren alerjik iltihaba alerjik rinit veya saman nezlesi adı veriliyor.

HER 5 YETİŞKİNDEN 1’İ YAŞIYOR

Alerjik rinit, alerjik hastalıklar arasında özellikle yetişkinlerde sık görülen bir problemdir. Türkiye’de görülme sıklığı ise ortalama yüzde 10 ile yüzde 20 arasında bölgesel olarak değişse de, her 5 yetişkinden birinde aynı hastalık görülüyor.

UZUN VADEDE BAŞKA HASTALIKLARA SEBEP OLUR

Yetişkinlerde alerjik rinit kişilerin hem sağlık hem de sosyal yaşantısını etkileyip hayat kalitesini bozan ciddi bir sağlık sorunu olarak öne çıkıyor. Alerjik rinit sadece burun akıntısı, kaşıntısı, tıkanıklık ve hapşırma şeklinde kalmayabiliyor. Bu sorun ne yazık ki uzun vadede başka sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor.

ASTIM VE SİNÜZİT NEDENİ

Alerjik rinit pek çok organı etkilemesine bağlı olarak gözlerde kaşıntı, sinüzit, burunda et oluşumu, orta kulak iltihabı, duyma kusuru ve astım gibi hastalıklara yol açabilir. Alerjik rinit çeşitli alerjenler nedeniyle burun mukozasında oluşan hasar sonucu burun akıntısı, kaşınması, tıkanıklık ve hapşırmaya yol açan alerjik bir hastalık. Alerjik rinit diğer organlarda oluşan hasarlarla birlikte ciddi bir sağlık sorunudur. Bu nedenle belirtilerin fark edilmesi durumunda bir uzmana danışmak öneriliyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.