Turşu aşermek gebelerde bu ihtiyacın habercisiymiş!

Sağlık 25.12.2023 - 15:42, Güncelleme: 25.12.2023 - 15:42
 

Turşu aşermek gebelerde bu ihtiyacın habercisiymiş!

Turşu aşermenin hamilelerin vücudundaki büyük bir ihtiyacın sinyali olduğunu biliyor muydunuz? Turşu tüketiminin ödeme sebep olduğuna, anne adayı ve bebeğin sağlığı için iyi olmadığına dikkat çeken Diyetisyen Mehtap Yakut, gerçeği açıkladı.
Hamileliğin özellikle 7. ve 16. haftasında artan ve daha sonraki haftalarda yoğunluğu azalarak devam eden aşerme durumlarında gebeler çoğunlukla tatlı veya ekşi tatlara karşı istek duyuyorlar. Ekşi tatları aşeren hamilelerin ise turşu tüketmeyi tercih etmesi yaygın olarak görülüyor. Yüzde 75’inde koku ve tat almada anormal artış var  Hamilelik sırasındaki hormonal dalgalanmalar, özellikle de artan östrojen ve progesteron seviyeleri tat ve koku algılarını etkiliyor. Bu değişiklikler, hamileler için turşu gibi güçlü, keskin tadı olan bazı yiyecekleri daha çekici hale getirebiliyor. Araştırmalar, hamile insanların yüzde 75’inden fazlasında koku ve tat duyularında anormal artış gözlendiğini ortaya koyuyor. ‘Turşu aşermek gebelerde su ihtiyacının habercisi’  Diyetisyen Mehtap Yakut Yiğit, hamilelerin turşu tüketmek istemesinin ardındaki nedene dikkat çekti ve turşu gibi tuzlu gıdaların fazla tüketimi konusunda uyardı: "Vücudun kan hacmini artırmak için fazla mesai yaptığı hamilelik sırasında daha fazla su içmeye ihtiyaç duyulur. Vücutta dehidrasyonu, yani vücudun susuz kalmasını önlemek için hamileler turşu aşerebilirler. Ancak unutmamak lazım ki turşu içindeki yoğun tuz ile vücutta sıvı tutulmasına, yani ödeme neden olur." 'Hamileler günde 3-3,5 litre su tüketmeli'  Diyetisyen Mehtap Yakut Yiğit, turşu tüketimi konusunda hamileleri şöyle uyardı: “Hamilelikte canınız turşu çektiyse küçük bir porsiyon ile elbette tadına bakabilir, isteğinizi bastırabilirsiniz. Ancak hamilelikte aşırı tuz tüketiminden hem anne adaylarının hem de bebeğin sağlığı için uzak durulması gerekir. Vücudun artan sıvı ihtiyacını karşılamak ve dehidrasyonu önlemek için yapılması gereken ise bol bol su içmek. Vücutta oluşan ödemden kurtulmak için turşu gibi tuzlu gıdaların aşırı tüketiminden uzak durulmalı, bol su içilmeli, yürüyüş ve gebeliğe uygun egzersizler yapılmalı.   Su tüketimi vücudunuzun ödem tutmadan sıvı almasını ve bebeğin amniyon sıvısının yeterli seviyede kalmasını sağlarken, gebelikte sık görülen idrar yolu enfeksiyonundan da korunmanızı destekler.”  
Turşu aşermenin hamilelerin vücudundaki büyük bir ihtiyacın sinyali olduğunu biliyor muydunuz? Turşu tüketiminin ödeme sebep olduğuna, anne adayı ve bebeğin sağlığı için iyi olmadığına dikkat çeken Diyetisyen Mehtap Yakut, gerçeği açıkladı.

Hamileliğin özellikle 7. ve 16. haftasında artan ve daha sonraki haftalarda yoğunluğu azalarak devam eden aşerme durumlarında gebeler çoğunlukla tatlı veya ekşi tatlara karşı istek duyuyorlar. Ekşi tatları aşeren hamilelerin ise turşu tüketmeyi tercih etmesi yaygın olarak görülüyor.

Yüzde 75’inde koku ve tat almada anormal artış var 

Hamilelik sırasındaki hormonal dalgalanmalar, özellikle de artan östrojen ve progesteron seviyeleri tat ve koku algılarını etkiliyor. Bu değişiklikler, hamileler için turşu gibi güçlü, keskin tadı olan bazı yiyecekleri daha çekici hale getirebiliyor. Araştırmalar, hamile insanların yüzde 75’inden fazlasında koku ve tat duyularında anormal artış gözlendiğini ortaya koyuyor.

Turşu aşermek gebelerde su ihtiyacının habercisi’ 

Diyetisyen Mehtap Yakut Yiğit, hamilelerin turşu tüketmek istemesinin ardındaki nedene dikkat çekti ve turşu gibi tuzlu gıdaların fazla tüketimi konusunda uyardı:

"Vücudun kan hacmini artırmak için fazla mesai yaptığı hamilelik sırasında daha fazla su içmeye ihtiyaç duyulur. Vücutta dehidrasyonu, yani vücudun susuz kalmasını önlemek için hamileler turşu aşerebilirler. Ancak unutmamak lazım ki turşu içindeki yoğun tuz ile vücutta sıvı tutulmasına, yani ödeme neden olur."

'Hamileler günde 3-3,5 litre su tüketmeli' 

Diyetisyen Mehtap Yakut Yiğit, turşu tüketimi konusunda hamileleri şöyle uyardı: “Hamilelikte canınız turşu çektiyse küçük bir porsiyon ile elbette tadına bakabilir, isteğinizi bastırabilirsiniz. Ancak hamilelikte aşırı tuz tüketiminden hem anne adaylarının hem de bebeğin sağlığı için uzak durulması gerekir.

Vücudun artan sıvı ihtiyacını karşılamak ve dehidrasyonu önlemek için yapılması gereken ise bol bol su içmek. Vücutta oluşan ödemden kurtulmak için turşu gibi tuzlu gıdaların aşırı tüketiminden uzak durulmalı, bol su içilmeli, yürüyüş ve gebeliğe uygun egzersizler yapılmalı.

 

Su tüketimi vücudunuzun ödem tutmadan sıvı almasını ve bebeğin amniyon sıvısının yeterli seviyede kalmasını sağlarken, gebelikte sık görülen idrar yolu enfeksiyonundan da korunmanızı destekler.”

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.