Üç Fidan'a Saygı Duruşu

Türkiye, 3 fidanına saygı duruşunda bulundu. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilişlerinin 40. yılında yurdun dört bir yanında düzenlenen anma törenleri ile hatırlandı.

 

68 kuşağının devrimci önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilmelerinin 40. yılı nedeniyle anıldı.

İlk anma töreni Dolmabahçe'de düzenlendi. 68liler Birliği Vakfı ve 78liler Girişimi'nin ortak etkinliği 6. Filo'ya ilk taşın atıldığı noktadaydı.

Aralarında Gaziantep Eski Belediye Başkanı Celal Doğan, Esenyurt Eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, oyunculardan Rutkay Aziz ve Orhan Aydın'ın da bulunduğu katılımcılar; "Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan Yaşıyor", "Tam Bağımsız ve Gerçekten Demokratik Türkiye" yazılı pankartlar taşıdı.

Üç Fidan'ın Ankara'daki mezarında da özlem ve gözyaşı vardı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın mezarını ziyaret eden ilk isimdi. Kabristana karanfiller bırakan Kılıçdaroğlu, aynı zamanda ziyaret gerçekleştiren ilk CHP'li de oldu. Genel Başkan'ın ardından vatandaşlar da Karşıyaka mezarlığını doldurdu. Deniz Gezmiş'in mezarını ziyaret etmek isteyen katılımcılar arasında zaman zaman izdiham yaşandı.

Gezmiş ve arkadaşları İzmir'de de unutulmadı. CHP Konak İlçe Teşkilatı'nın düzenlediği yürüyüşle, "Keşke olmasaydı" denilen o idam kararı protesto edildi. Partililer yaptıkları açıklamanın ardından, anma törenine katılan vatandaşlar ile birlikte denize karanfiller attılar.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2012, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER