Tecavüze İsyan!

Afyonkarahisar'ın Çay İlçesi'nde 3 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla restoran çalışanı 26 yaşındaki E.D.'nin tutuklandığı duyulunca yaklaşık 1000 kişi, D-300 Karayolu yanındaki restorana kadar yürüdü.

Tecavüze İsyan!

'Tecavüzcülere aman yok', 'Tecavüzcüler Çay'da barınamaz' diye slogan atan grup, güçlükle sakinleştirildi.

Çay İlçesi'nde 1 Mayıs günü saat 16.00 sıralarında Orta Mahallesi Orta Camii'nin hemen arkasındaki sokakta oynayan 3 yaşındaki E.B., kimliği henüz belirlenemeyen kişi ya da kişilerce kaçırıldı. Oğlunun kaybolduğunu farkeden baba R.B., polis merkezine giderek yardım istedi. Polis, arama çalışması başlatırken, E.B. aynı gün saat 18.00 sıralarında D-300 Karayolu'nun kenarındaki balıkçı lokantalarının yanındaki boş alanda yarı çıplak ve baygın halde bulundu. E.B.'yi bulan restoran çalışanları 112 Acil Servisi arayarak yardım istedi. 

Sağlık ekiplerinin yaptığı ilk müdahale ardından E.B., Afyonkarahisar Zübeyde Hanım Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde tedaviye alındı. Yapılan sağlık kontrolünde E.B.'ye tecavüz edildiği belirlendi. Bunun üzerine ilçede çocuğun baygın bulunduğu sokakta toplananlar olayı protesto etti. Gerginliğin tırmandığı ilçede geniş güvenlik önlemi alan jandarma, öfkeli grubu güçlükle sakinleştirdi.

Olaydan sonra polis ve jandarmanın ortak yürüttüğü soruşturma kapsamında 20'nin üzerinde kişi gözaltına alınarak, sorgulandı. Şüphelilerden 32 yaşındaki B.Ç., E.B.'nin kaçırıldığı sokakta uzun süre bisikletle dolaştığı halde polise 'yalan beyanda bulunduğu' gerekçesiyle tutuklanarak, Bolvadin Cezaevi'ne gönderildi.

Polis ve jandarmanın geniş güvenlik önlemleri aldığı olaylar sırasında, jandarma ile öfkeli kalabalık arasında kısa süreli tartışma çıktı. İlçe Emniyet Amiri Yunus Dinç, olayın gerçek faillerinin hak ettiği cezayı bulacağını söyleyerek toplanan gruba dağılması için uyarıda bulundu. Dinç, tepkilerin haklı olduğunu ve bu tepkileri anladıklarını, ancak faillerin bulunması konusunda da kendilerine yardımcı olunmasını istedi. Kalabalık, emniyetin uyarısının ardından dağıldı.

Afyonkarahisar Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli ve yardımcıları Engin Dinç ile Abdülrezzak Avcı da gece ilçeye giderek, güvenlik önlemlerini denetledi. İlçede, polis ve jandarma olası olaylara karşı önlem aldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2012, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER