Taksim'de Bir İlk

1 Mayıs İşçi Bayramı tüm yurtta kutlanıyor. Kutlamaların İstanbul'daki merkezi ise Taksim Meydanı... Gruplar sabah erken saatlerde alana akın etmeye başlarken, günün en ilginç karesi Fatih Camii'den geldi. “Anti Kapitalist Müslüman Gençler” yürüyüş öncesi namaz kıldı

Taksim'de Bir İlk

 

1 Mayıs kutlamalarına katılacak olan konfederasyon ve çeşitli gruplar sabahın erken saatlerinden itibaren toplanmaya başladı. Özellikle Tepebaşı, SIraselviler, Dolmabahçe ve Harbiye'de yoğunlaşan gruplar, Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçmeye hazırlanıyor.

DEV PANKART ASILDI

Kanlı 1 Mayıs olarak bilinen 1977'deki kutlamaların simgesi olan pankart ile Atatürk Anıtı'nın çevresi perdelenerek muhtemel bir duruma karşı önlem alındı.

Taksim'deki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları kapsamında hazırlıklar sabah erken saatlerde başladı.

ÖNCE POLİS GELDİ
Taksim Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı'nın etrafına 1 Mayıs'ın adeta simgesi olan dev pankart asılarak muhtemel bir duruma karşı önlem alındı İstanbul'a çok sayıda çevik kuvvet polisi geldi

1 Mayıs kutlamaları sebebiyle İstanbul'da görev yapmak üzere çeşitli illerden takviye çevik kuvvet polisleri geldi.

 Türk Hava Yolları'na (THY) ait uçaklarla sabaha karşı Atatürk Havalimanı'na iniş yapan polisler, Devlet Konukevi önünde toplandı. Polisler, buradan İETT otobüsleri ile alınarak görev yerlerine götürüldü. Polislerin Trabzon, Giresun, Antalya, Ordu, Erzurum, Malatya, Bursa, İzmir, Kocaeli ve Konya'dan kafileler halinde geldikleri belirtildi. Takviye ekiplerin gelişleri sırasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü timleri de güvenlik sebebiyle hazır bekletildi. İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarının ardından polislerin gece saatlerinde bağlı bulundukları illere geri dönecekleri öğrenildi.

1 MAYIS'A GIYABİ CENAZE NAMAZIYLA BAŞLADILAR!

Kendilerini “Anti Kapitalist Müslüman Gençler” olarak adlandıran grup, Fatih Camii'nde bir araya geldi. AVM şantiyelerinde yanan, barajlarda boğulan işçiler için gıyabında cenaze namazı kılan gruplar, daha sonra Taksim'e doğru yürüyüşe geçti.
    

“Anti Kapitalist Müslüman Gençler”, 1 Mayıs kutlamaları kapsamında Fatih Camii’nde bir araya geldi.

Aralarında hareketin sözcüsü İhsan Eliaçık ve Has Parti İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu’nun da bulunduğu yaklaşık 150 kişilik grup, iş kazalarında hayatını kaybeden işçiler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

“Kapitalizmle Mücadele Korteji” adlı kortej oluşturan grup, “Kölelere özgürlük” sloganıyla Taksim’e doğru yürüşe geçti.

TARAFTAR GRUPLARI DA 1 MAYIS’A KATILDI Galatasaray’ın taraftar grubu Tek Yumruk, 1 Mayıs’a aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu coşkulu bir grupla kalabalıkla katıldı. Gruptakiler, ünlü devrimci Che Guavara’nın "Hasta La Victoria Siempre ( Kurtuluşa Kadar Savaş)" sözünün yazılı olduğu dev pankart ile "Endüstriel Futbola Karşı Yaşasın 1 Mayıs" yazılı döviz taşıdı ve zaman zaman "Zıpla zıpla zıpla... Zıplamayan faşisttir" diye bağırdı. Fenerbahçe’nin taraftar grubu da "Fenerbahçe halktır yenilmez" diye slogan attı

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER