Okullar Halkın Kullanımına Açılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Tüm Belediler Birliği'nin ortaklaşa hazırladığı 'Okullar Hayat Olsun' projesi kapsamında Ankara'da Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in de katılımı ile bir protokol imzalandı.

Okullar Halkın Kullanımına Açılıyor

 

Devlet okullarının halkın kullanımına açılmasını ve fiziki imkânların iyileştirilerek daha etkili bir şekilde kullanılmasını hedefleyen projenin Ankara Büyükşehir Belediyesi konferans salonunda yapılan imza töreninde Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve eğitim camiasının ilgili temsilcileri hazır bulundu.
İmzalanan protokolle okulların kullanılmadığı günlerde ve saatlerde açık tutularak spor salonları, kütüphaneler, bilgisayar laboratuvarları, derslikler, okul bahçesi gibi tüm fiziki imkânların ailelerin ve mahalle sakinlerinin istifadesine sunulacağı bildirildi.
1325 devlet okulunun olduğu Ankara'da ailelerin ve mahalle sakinlerinin yanı sıra 920 bin öğrenci de bu okulların sunduğu imkânlardan hafta sonu ve ders saatlerinin dışında yararlanabilecek.
 
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, böyle bir projeyi uygulamaya koydukları için Milli Eğitim Bakanlığı personeline teşekkür etti. Törende konuşan Ankara Valisi, okulların hem öğrenciler hem yetişkinler için hizmet vermesi anlayışının hem rasyonel, hem insan yetiştirmek için örnek bir uygulama olduğunu ifade etti.
 
Bakan Dinçer ise, diğer illerde de uygulanmaya başlayan projeyle okulların daha hareketli ve verimli yerler haline getirileceğini vurguladı. Projenin üç ayağı olduğunu ifade eden Dinçer, öncelikli olarak atıl halde duran kütüphane ve bilgisayar laboratuvarlarının aktif kullanıma geçirileceğini, okul avlularının betonarme görüntüsünden yeşil alanlara geçileceğini ve son olarak spor salonu, derslikler gibi tüm fiziki imkânların belediyelere ve halka açılacağını dile getirdi.
 
Bu uygulama ile her mahalleye bir kütüphane, her beldeye bir spor salonu kurulmuş olacağını belirten Dinçer, öğrencileri internetkafelerden kurtaracak, mahalle sakinlerini sosyalleştirip okulları benimsetecek büyük bir proje olduğunun altını çizdi.
Projenin uygulanmasıyla kamu maliyetlerinde etkinlik için mekân ayarlama konusunda yapılan harcamalarda bir tasarrufa da gidilmiş olacağını aktaran Bakan Dinçer, "Okulları artık devletin malı olmaktan çıkarıp gerçek sahiplerine, millete geri veriyoruz." dedi.
Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2012, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER