Kalbini Çantada Taşıyor

"Her gün 3 defa şarj ediyorum"

Kalbini Çantada Taşıyor

İZMİR'in Torbalı İlçesi'nde, kalp hastası 30 yaşındaki Turan Günbay, kendisine nakledilecek uygun kalp bulunamayınca yanında çanta içinde taşıdığı yapay kalple hayatını sürdürmeye başladı.

Suudi Arabistan'daki bir tünel inşaatında elektrik teknisyeni olarak çalışan evli, 2 kız çocuk babası Turan Günbay, 2010 yılı şubat ayında bir gece nefes darlığı ile uyandı. Yürümekte güçlük çeken ve karnı şişen Günbay, 8 hastane dolaşmasına rağmen sonuç alamadı. Son olarak gittiği doktorun "Kalbin yorulmuş, biraz istirahat et" demesi üzerine Günbay, 1 Mayıs 2011 tarihinde Türkiye'ye döndü. Günbay, yakınları ile özlem gidermek için önce memleketi Sivas'a gitti. Sağlık sorununun devam etmesi üzerine Günbay, buradaki bir hastaneye başvurdu. Turan Günbay'a, safra kesesinde iltihap olduğu teşhisi konulup ameliyat edilmesine karar verildi. Ameliyat öncesinde yapılan tetkikler sırasında EKG'si çekilen Günbay'ın kalbinin sağlıklı çalışmadığı tespit edildi. İzmir'deki Ege Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edilen Günbay'a nakil için uygun kalp bulunamayınca, 2 Haziran 2011 tarihinde ameliyatla yapay kalp takıldı. Belindeki çanta içinde taşıdığı yapay kalbi ile 11 aydır hayata tutunan Günbay, şimdi uygun kalp bulunarak yapılacak nakli bekliyor.

Günbay, yapay kalp ile yeniden doğduğunu belirtti. Günbay, "Hiç tedirgin olmuyorum. Çok rahatım. En ufak bir şikayetim yok. Yapay kalbim gece yatarken bile problem olmuyor. Kendimi yeni doğmuş gibi hissediyorum. Sadece vücudumda 2 kilo ağırlık var başka hiçbir zorluğu yok. Yapay kalbimi her gün 3 defa şarj ediyorum. Şu an kalp nakli bekliyorum. Herkesi organ bağışı yapmaya davet ediyorum. Bir gün herkesin başına buna benzer acı olaylar gelebilir" dedi. Günbay, çalışabileceği masa başı bir iş de aradığını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2012, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER