İklim değişikliğine dikkat çekmek için Meclis önünde eylem yaptılar

Başkent'te kendilerine '350 Ankara' adını veren bir grup, fosil yakıtların iklim değişikliğine neden olduğunu belirterek Meclis önünde protesto gösterisi yaptı.

İklim değişikliğine dikkat çekmek için Meclis önünde eylem yaptılar

 

Meclis karşısında toplanan grup üyeleri, iklim değişikliğine dikkat çekmek için bir gösteri yaptı. Gösterinin ardından grup adına açıklama yapan Mert Kaya, aşırı kar yağışının ardından hızla sıcaklıkların arttığını ve Başkent'te su baskınları olduğunu söyledi. Fosil yakıtların yarattığı iklim felaketlerinin bağlantısını kurun diyen Kaya, "Kömürü toprağında, petrolü yatağında bırakalım. Daha fazla kömür yakmak için santraller kurmayalım. Daha fazla petrolü yakmak için duble yollar yapmayalım. HES inşaatları ile işçilerin ve doğanın canına okumayalım." dedi. 
                       
Petrol ve kömürün iklimi değiştirdiğini kaydeden Kaya, bunların yanı sıra Türkiye'de kurulan kömür santralleri, yapılan duble yollar ve kurulan HES'lerle doğanın iklime karşı elinin kolunun bağlandığını söyledi. 
 
Yetkililere seslenen Kaya, "Bizler bütün kömür projelerinin durdurulmasını istiyoruz. Bizler artık enerji çılgınlığı değil, enerji verimliliği diyoruz. Bizler artık fosil yakıtlar değil, güneş rüzgâr istiyoruz." şeklinde konuştu. 
 
Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen eylem, göstericilerin fotoğraf çektirmesinin ardından olaysız son buldu.
Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2012, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER