Hayata Müzik İle Tutunuyorlar

Karabük'te özel bir rehabilitasyon merkezinde, zihinsel ve bedensel engelli çocuklar müzik eğitimi ile hayata tutunuyor. Engelli öğrencilerin arasında bulunduğu müzik grubu, bir yıldır konser veriyor. Grupta yer alan engelli öğrencilerde önemli gelişmenin yaşandığı fark ediliyor.

Hayata Müzik İle Tutunuyorlar

 

Müzik terapisti Levent Aslantaş, eğitim gören çocukları toplum ile kaynaştırmak istediklerini söyledi. Fırsat verildiğinde engelli çocuklarında başarılı olduklarını anlatan Aslantaş, kurdukları müzik grubu ile il dışında dahi konser verdiklerini kaydetti. 
 
İlk etapta müzik grubunu oluştururken çekindiğini, daha sonraları ise iyi ki kurmuşum diye sevindiğini belirten Aslantaş şunları söyledi; "Zihinsel ve bedensel engelli öğrencilerimizi topluma kazandırmak onların öz güvenini artırmak için ne yapabiliriz diye düşünürken böyle bir grup kurmaya karar verdik. Çalışmalara başladıktan sonra fırsat verildiğinde bu çocuklarımızın neleri başardıklarını gördük. Bir yıl içinde sadece Karabük'te değil, il dışında da konser verdik. Konser teklifleri alıyoruz. Hatta bir alış veriş merkezinde hafta sonları canlı müzik yapıyoruz. Bu çocuklarımız eğitimlerinin ve gelişimlerinin müzik sayesinde gözle görülür ilerleme kaydedildi. Çocuklarımız topluma bizde varız mesajı veriyor. Kendilerine olan öz güvenleri arttı. Ayrıca bir de bu çocukların aileleri ile bir topluluk oluşturduk. Çocukları çalıyor, aileleri söylüyorlar." dedi
 
20 yıldır vurmalı çalgılar ile uğraşan Kenan Üstündağ ise, "Okuldan bu çocuklara ritim konusunda ders verme teklifi geldiğinde hiç düşünmeden kabul ettim. Bu  arkadaşlarımıza bir şey öğretmek çok zevkli. Öğrettiklerimi çaldıklarında çok mutlu oluyorlar. İçlerinde yetenekli olanlar var. Bir iki çalışmadan sonra hemen ritmi uygulamaya başlıyorlar."
 
Öğrenciler ise müzik yapmayı çok sevdiklerini sanlattılar. Kendilerine böylesi fırsatları verenlere teşekkür ettiklerini belirten engelli öğrenciler, "Bizlerde bir şeyleri başarabileceğimizi gösteriyoruz. Konserler veriyoruz." diye konuştular. 
Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2012, 13:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER