Ankara'da Polis Müdahale Etti

Ankara'da polis kordonunu aşmaya çalışan gruba çevik kuvvet gaz bombalarıyla müdahale etti.

Ankara'da Polis Müdahale Etti

 

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin çağrıcısı olduğu kutlamaların adresi ise Sıhhiye Meydanı... Saat 11.30’da Tren Garı’nda toplanan katılımcılar buradan Sıhhiye Meydanı’na yürüdü.
Birleşik Kamu İş Konfederasyonu'na bağlı Eğitim-İş üyeleri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne ilişkin yazıların bulunduğu dövizler taşıdı ve sloganlar attı.
 
Daha sonra Ankara Garı'na yürümek isteyen yaklaşık 500 kişilik grup, polis barikatını zorlayarak geçmeye çalıştı. Gruba gösterinin izinsiz olduğu ve geçişe izin verilmeyeceği yönünde anons yapan polis, grubun, barikatı zorlamaya devam etmesi üzerine biber gazıyla müdahalede bulundu.Polis kordonu altındaki grup slogan atarak bekleyişini sürdürüyor.
 
POLİS BİBER GAZIYLA BÖYLE MÜDAHALE ETTİ 
 
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı İsmail Tutoğlu, tüm konfederasyonların 1 Mayıs kutlamalarında bir araya gelememesi üzerine konfederasyon olarak Sıhhiye Meydanı’nda miting düzenlemeye karar verdiklerini, Ankara Valiliği’ne iki kez başvuruda bulunduklarını belirten Tutoğlu, “Valilik başvurumuzu yasada öngörülen şartlara aykırı biçimde reddetmiştir” dedi. Sıhhiye'de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Yaklaşık 4 bin polis Sıhhiye meydanında görev yapıyor.
 
Bu arada, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları kapsamında, Sıhhiye Meydanı'ndaki mitinge katılacaklar, Ankara Garı önünde toplandı.
DİSK, KESK, bazı siyasi parti, meslek ve demokratik kitle örgütleri, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganı atarak, davul ve zurna eşliğinde halay çekiyor.
 
Burada oluşturulan kortejin önünde, “Perşembe Akşamı Bisikletçileri” adlı bisikletli grup yer alıyor. Kortejdekiler arasında, kendilerini iple bağlayan taşeron işçileri de temsili bir tabut taşıyor.
 
Sıhhiye Meydanı'ndaki mitingin, saat 14.00'te başlaması planlanıyor. 
 
Tandoğan'da renkli görüntüler
 
Ankara'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Hak-İş ve Memur-Sen tarafından düzenlenen miting, katılımcıların Tandoğan Meydanı'nda yerini almasıyla başladı.
 
 
Atatürk Kültür Merkezi önünde toplanan katılımcılar, taleplerini içeren dövizler taşıyıp çeşitli sloganlar atarak Tandoğan Meydanı'na geldi. Katılımcılar, Degol Caddesi üzerinde oluşturulan polis noktasından üzerileri aranarak meydana alındı. Tüm grupların alana girişinin ardından miting, mehter takımının gösterisiyle başladı.
 
Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve bağlı sendikaların yöneticileri alana girerken ellerindeki kırmızı karanfilleri alanda çalışan gazetecilere verdi ve 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı. Arslan ve beraberindekilere “1 Mayıs maskotu” da eşlik etti.
 
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve bağlı sendikaların yöneticileri alana GMK Bulvarı üzerinden giriş yaptı. Gündoğdu ve beraberindekiler yol boyunca katılımcıların 1 Mayıs'ını kutladı.
 
Tandoğan meydanı İşçilerden ziyade memurların hakimiyeti altında bulunuyor. Sloganlar daha çok memurların hak talepleri üzerine oluyor. Grev ve toplu sözleşme hakkı, memur maaşlarına yüzde 16 zam, öğretmen maaşlarına zam ile ek ödeme talepleri hem pankartlarla hem de sloganlarla dile getiriliyor.
 
Pankartlarda en çok dikkat çeken bir diğer konu ise başörtüsü. Her alanda başörtüsüne özgürlük isteyen pankartlar dikkat çekiyor. Alanda 1 Mayıs marşı ve Ahmet Kaya şarkıları çalınıyor.
Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2012, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER