28 Şubat Soruşturmasında 4. Dalga

28 Şubat soruşturması kapsamında yeni bir operasyon başlatıldı. Aralarında muvazzafların da olduğu askerler için gözaltı kararı alındı.

 

28 Şubat operasyonunda 4. dalga başladı.
 
Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında bazı illerde aramalar yapılıyor.
 
Aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 18 asker hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. 12'sinin emekli asker olduğu, aramaların Ankara dahil 6 ilde yapıldığı belirtildi.
 
Emekli Tuğgeneral Kenan Deniz'in evinde arama yapılıyor. Erzincan'da da bir muvazzaf generalin evi aranıyor.
 
Soruşturmada Batı Çalışma Grubu'nun şeması üzerinden gözaltılar yapılıyor. Soruşturmada ilk üç dalga 12, 19 ve 25 Nisan'da yapılmıştı.
 
Yeni dalgaya ilişkin konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Demek ki soruşturma devam ediyor. Bir an evvel iddianame varsa iddianamenin ortaya çıkması veya eğer takipsizliğe bağlanacaksa bir takipsizlik kararının bir an önce sonuçlandırılmasını ben şahsen bir hukukçu olarak da bir siyasetçi olarak da arzu ederim. Önemli bir konu. Yeni gözaltılar olacaksa soruşturma bir an evvel bitmeli diye düşünürüm. Yargı sürecidir. Soruşturma biterse arkasından kovuşturma safhası başlar. Bir an evvel bu yargılamalardan sonuç alınabilir'' dedi ve ekledi; "28 Şubat üzerinde durulması gereken, seçilmiş bir hükümete karşı bir askeri darbenin bizzat yaşandığı bir olayın bugün, bütün açıklığıyla ortaya çıkması lazım. Bu konunun bizzat mağdurlarından biri olarak, o günkü hükümette payı olan bir siyasetçi olarak, bir milletvekili, kendisi ve ailesiyle birlikte mağdur olmuş bir insan olarak o sürecin Türkiye'de bir ibret vesikası olarak yargı tarafından hesabının sorulması beni ancak mutlu eder.'
Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2012, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER