Psikolojik Skandal'da İkinci Perde

Yetkililerin Psikolojik dediği süt skandalı 2. günde devam ediyor. Birçok kente yüzlerce çocuk hastaneye kaldırıldı

Psikolojik Skandal'da İkinci Perde

 

Adana'nın Kozan ilçesinde, ”Okul Sütü Projesi” kapsamında dağıtılan sütlerden içen 18 öğrenci, mide ağrısı ve bulantı şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından ortaklaşa hazırlanan ”Okul Sütü Projesi” kapsamındaki süt dağıtımı, ilçedeki okullarda sürdü.
 
Süt dağıtımı yapılan Cumhuriyet İlköğretim Okulu’ndan 2, Ahmet Cevdet Çamurdan İlköğretim Okulu’ndan 9 ve Hacımirzali İlköğretim Okulu’ndan 7 olmak üzere toplam 18 öğrenci, mide ağrısı ve bulantı şikayeti üzerine, ambulanslarla Kozan Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.
 
İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü görevlilerince dağıtılan sütlerden incelenmek üzere alınan numunelerin, Adana Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü’ne gönderildiği belirtildi.
 
Bu arada, dün de ilçede dağıtılan sütlerden 13 öğrenci etkilenmiş, hastanedeki tedavilerinin ardından taburcu edilmişlerdi.
 
AKSARAY’DA DAĞITILAN SÜTTEN İÇEN 50 ÖĞRENCİDE ZEHİRLENME BELİRTİLERİ
 
AKSARAY’da ’Okul Sütü’ projesi kapsamında bugün de ilkgöretim okullarında süt dağıtımına devam edildi. Ancak 3 ilköğretim okulunda, dağıtılan sütlerden içen 50 öğrenci zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.
 
Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın işbirliği ile başlatılan ’Okul Sütü’ projesi kapsamında süt dağıtımı bugün de devam etti. Kent merkezinde bulunan Mustafa Yazıcı İlköğretim Okulu ve Atatürk İlköğretim Okulu ile merkeze bağlı Nurgöz Köyü’ndeki Nurgöz İlköğretim Okulu’nda süt dağıtımının ardından bazı öğrencilerde karın ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetleri başgösterdi. Bunun üzerine okul yönecileri 112 ekiplerine haber verdi. Yaklaşık 50 öğrenci ambulanslarla gruplar halinde zehirlenme şüphesiyle Aksaray Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne kaldırıldı.
 
MUŞ’TA 50 ÖĞRENCİ SÜTTEN ZEHİRLENDİ
 
MUŞ’un merkeze bağlı Çöğürlü Köyü’nde 50 ilköğretim okulu öğrencisi, ’Okul Sütü Programı’ kapsamında dağıtılan sütten zehirlendikleri şüphesiyle hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.
 
Çöğürlü Köyü İlköğretim Okulu’nda, sabah öğrencilere süt dağıtılmasının ardından 50 çocukta karın ağrısı ve kusma şikayeti başladı. Muş Devlet Hastanesi Çocuk Bölümü Acil Servisi’ne kaldırılan çocuklara ilk müdahale yapıldı. Duruma tepki gösteren veliler, çocuklarına tarihi geçmiş sütlerin dağıtıldığını iddia etti. Doktorlar ise zehirlenen öğrenci sayısının artabileceğini söyledi.
 
Muş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Yıldız, Ddün saat 10 itibariyle süt dağıtımına başladıklarını kaydetti. Yıldız, "Şu ana kadar tarafımıza iletilen herhangi bir zehirlenme vakası yok. Sadece bir okulda 50 öğrencimizin henüz tahlil ve tetkikleri devam etmekte. Bunun sütten kaynaklandığı konusunda net bir bilgi yok. Tahliller tamamlandıktan sonra gerekli açıklama valiliğimiz tarafından yapılacaktır. Bu konuda kesin sütten zehirlenme diye bir durum söz konusu değil" dedi.
 
BİTLİSTE DAĞITILAN SÜTÜ İÇEN ÖĞRENCİLER HASTANELİK OLDU
 
BİTLİS’te bu sabah okullarda dağıtılan sütten rahatsızlanan 20 öğrenci, ambulanslarla Bitlis Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.
 
Türkiye genelinde başlatılan okullardaki öğrencilere süt dağıtımı bu sabah Bitlis’te de yapıldı. Bitlis merkezdeki okullarda dağıtılan sütleri içen öğrencilerde mide bulantısı ve karın ağrısı başlayınca, 20 öğrenci ambulanslarla Bitlis Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yapılan ilk kontrollerin ardından öğrencilerin zehirlenmediği belirlenirken, Bitlis Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, süte karşı allerjisi olan öğrencilerin etkilendiğini söyledi. Korkmaz, "Sabah saatlerinde dağıtılan sütlerden sonra bazı okullardaki öğrencilerin karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetleri ortaya çıktı. Okullarımıza çok sayıda ambulansı sevk ettik. Yapılan ilk tahlillerde gıda zehirlenmesi olmadığı ortaya çıktı. Bazı öğrencilerin süte alerjisinden kaynaklı problemler olduğunu düşünüyoruz. En son bilgiyi sağlıkçılarımız verecek" dedi.
 
RİZE'DE 2 BİN 700 VELİ, ÇOCUĞUNA SÜT VERİLMESİNİ İSTEMEDİ
 
OKUL Sütü Programı çerçevesinde ilköğretim okulu öğrencilerine süt dağıtımına başlanan Rize’de, yaklaşık 2 bin 700 veli, çocuklarına süt verilmesini kabul etmedi.
 
Bugün başlatılan süt dağıtımı nedeniyle Doğuş Çay İlköğretim Okulu’nda düzenlenen programa Rize Vali Vekili Mustafa Erkayıran, Milli Eğitim Müdürü Saffet Yıldırım, Tarım İl Müdürü Şafak Bulut ile Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Hakan Görgülü katıldı. Milli Eğitim Müdürü Saffet Yıldırım, 126 okulda 27 bin 338 öğrenciye süt dağıtımına başlandığını söyledi. Yıldırım, "Proje sürecinde velilerimizi bilgilendirdik. Süt hassasiyeti ve alerjisi olan çocuklara yönelik bir çalışma yaptık. Veliler süt verilmesini isteyip istemediklerini bize bildirdi. Buna göre de dağıtım yapıyoruz" dedi. Yıldırım, Rize’de yaklaşık 2 bin 700 velinin çocuklarına süt verilmesini istemediğini belirtti. Yıldırım, "Bu, genelin yüzde 10’u gibi bir rakam ediyor. Değişik sebepler ve alerji durumu nedeniyle velilerimiz çocuklarına süt verilmemesini istedi. Biz de bunu dikkate aldık. Bu hassasiyetle süt dağıtmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
 
'ÇOCUKLAR SÜT İÇTİKTEN SONRA HASTANELİK OLDU’
 
Sınıfta dağıtılan sütlerden almayan öğrencilerden 8 yaşındaki Yasemin Ceylan, annesinin okulda süt içmesini istemediğini kaydetti. Ceylan, "Bana zararlı olacağını düşündüler. Dün akşam haberlerde de gördüm. Bütün çocuklar süt içtikten sonra hastanelik oldu. O nedenle içmiyorum" dedi.
 
CHP'Lİ İNCE'DEN SERT TEPKİ
 
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, okul sütünden zehirlenme iddialarını, ”AKP sütünün promosyonunda serum kaldı. Eminim ki kendileri kenara çekilip, ’sorumlu okul müdürleri, açlık, aileler’ diyecekler. Çocukların bağırsaklarını bile sorumlu gösterirlerse hiç şaşırmam. AKP 
zihniyetinin sorumlu olarak inekleri göstermesiyle de karşılaşırız” ifadeleriyle değerlendirdi.
Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2012, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER