Google ilk raundu kaybetti

Jüri Google'ın Oracle'ın telif haklarını ihlal ettiği sonucuna vardı.

Google ilk raundu kaybetti

 

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir jüri, internet arama devi Google'ın Java yazılımı konusunda Oracle şirketinin telif haklarını ihlal ettiği sonucuna vardı. Dava yazılım şirketi Oracle tarafından açılmıştı.
 
Oracle, teknoloji alanında görülen en büyük tazminat davasında Google'dan 1 milyar dolar talep ediyordu.
 
Ancak jüri, Google'ın telif mevzuatında öngörülen 'adil kullanım politikası'na uygun davranıp davranmadığı konusunda hükme varamadı. Bu da Oracle'ın talep ettiği tutarda tazminat alabilme ihtimaline darbe vurabilecek bir gelişme olarak görülüyor.
 
Mahkeme, Google'ın mobil işletim sistemi Android'in dokuz satırında Java yazılımının telif haklarını ihlal ettiğine hükmetti.
 
Jüri bundan sonraki aşamada Oracle'ın Android'in iki ayrı Java patentini ihlal ettiği iddialarına ilişkin kanıtları görüşecek.
 
Üç bölümden oluşan davanın ilk aşamasında telif haklarının ihlal edilip edilmediği, ikinci aşamasında patent uzlaşmazlığı, üçüncü aşamasında ise tazminat taleplerine odaklanılacak.
 
Davanın patent aşamasına geçilecek olunmasına karşın telif hakları kısmının henüz çözüme kavuşturulamadığına dikkat çekiliyor. Bu anlaşmazlığın açıklığa kavuşturulması için San Fransisco'da görülen davanın yargıcı William Alsup'un, ABD yasalarında Java'ya ait uygulama programlama arayüzlerinin (API) telifli eser olarak kabul edilip edilemeyeceğine karar vermesi gerekiyor.
 
Java program dili lisans gerekmeksizin herkesin kullanımına açık olduğu için dava Google'ın Java'yı kullanmasıyla değil, Android üreticisinin 37 uygulama programlama arayüzü kullanımıyla ilgili. Bu arayüzler, Java uyumlu yazılımlar oluşturulmasına olanak sağlıyor.
 
Java anlaşmazlığı
Oracle, kendi telifli ürününü kullanıp ücretsiz dağıtarak Google'ın kendisinin Java'yı cep telefonu üreticilerine satma olanağına darbe vurduğunu savunuyor.
 
Aralarında Sharp, Samsung, LG ve Sony'nin de olduğu pek çok cep telefonu üreticisi, Android işletim sistemlerini kullanıyor.
 
1995'te piyasaya sürülen Java, yazılımların bir işletim sistemine bağlı kalmadan, farklı pek çok bilgisayar platformunda birden çalışabilmesine olanak tanıyor.
 
Yazılım ve bilgisayar ürünleri geliştiren Oracle 2009 yılında Java'nın yaratıcısı Sun Microsystems'i satın aldığı zaman Java'nın telif haklarının mülkiyetini de devralmış oldu.
 
Oracle fikri mülkiyetinin kullanılması ve Android'in ücretsiz şekilde paketlere eklenmesiyle kendilerinin cep telefonu üreticilerinden Java için lisans ücreti talep etme olasılığını ortadan kaldırdığını öne sürüyor.
 
Şirket Google'ı zaten herkese açık olan Java'yı kullanmasından çok, yazılım geliştiricilerin Java ile uyumlu kod yazmasına olanak veren uygulama arayüzleri dolayısıyla suçluyor.
 
Oracle davayı kazanırsa Google'ın Play yazılımındaki bazı uygulamaların yeniden yazılmasını gerektirebilir.
Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2012, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER