Değeri En Fazla 60 Milyon Dolar

İsviçreli iki ekonomist, bu ay içinde halka arz edilecek olan Facebook’un hisse değerlerine aşırı değer biçildiği konusunda kamuoyunu uyardı.

Değeri En Fazla 60 Milyon Dolar

900 milyonu aşan üye sayısıyla dünyanın en büyük sosyal medya ağı olan Facebook, 18 Mayıs’ta halka arz ediliyor. Facebook’un bu işlemden 77-96 milyar dolar arası gelir elde etmesi beklenirken, ekonomistler şirketin hisselerinin gereğinden fazla değerli gösterildiğini ve hisse senedi piyasasında balon oluşabileceğini iddia etti.

Zürih merkezli İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nde risk analisti olan Peter Cauwels ve Didier Sornette, finansal kurumlrın sosyal medya ağlarının değerini belirlemek için kullandığı metodları açıklamamasından yola çıkarak, kendi metodlarını oluşturdu.
 
100 DEĞİL 30 MİLYAR DOLAR
İsviçreli ekonomistler, kamuyouna sundukları modelde (http://arxiv.org/abs/1110.1319 ), Facebook’un asıl değerinin 100 değil,30 milyar dolar olduğunu öne sürdü. SharePost araştırma şirketinin, Şubat ayında açıkldığı rapora göre, Facebook’un hisse değeri halka arz edileceğinin ilan edilmesinin ardından yüzde 10 artarak 100 milyar dolara çıktığını belirtmişti.
 
Cauwels, makalelerinde, “Dünyanın en büyük sosyal medya ağı olarak sahip olduğu konumun, Facebook’a ek değer kazandırdığını, bu faktör hesaba alındığında şirketin piyasa değerinin 60 milyar doları bulabileceğini” ifade etti. Cauwels, bu rakamın üzerindeki beyanların, hisse senedi piyasasında balon oluşturacağını öne sürdü.
 
SIKICI OLMAYA BAŞLADI
Facebook, 2004 yılında kurulduğunan bu yana üye sayısını hızla artırarak Nisan ayının sonunda 901 milyon kullanıcıya ulaştı. Ancak Sornette ve Cauwels, sosyal medya ağının büyümesinin giderek yavaşladığını belirtti.
 
Cauwels, “Facebook yeni nesil için sıkıcı olmaya başladı. Artık anne-babaların kullandığı bir siteye dönüşüyor” dedi.
Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2012, 19:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER