Tapu sahibi olanlar dikkat!

Güncel 09.11.2023 - 11:26, Güncelleme: 09.11.2023 - 11:28
 

Tapu sahibi olanlar dikkat!

Tapu sahiplerini sevindiren bir gelişme yaşandı. Tapu sahipleri geçmişe dönük 5 yıllık paranızı alabilirsiniz.
Türkiye'de tapu sahibi olan vatandaşlarımız arsa, işyeri konut gibi birçok alanda vergi ödemekle yükümlü ancak konuyla alakalı muhafiyet durumları söz konusu bazı vatandaşlar bu muhafiyet durumunu bilmediği için vergi ödüyor. Vatandaşlar eğer belirtilen şartları sağlıyorsa geriye dönük 5 yıllık parasını geri alabilecek. 1 Kasım 2023 itibariyle başlayan emlak vergisi ikinci taksit dönemi, 30 Kasım 2023 tarihine kadar devam edecektir. Vergi Usul Kanununa göre vatandaşlardan fazla tahsil edilen vergilerin geri ödemesi ümkün olacak ancak vergi mükellefi olan tapu sahipleri vergi ödemesi yapmalıdır. KİMLER İADE ALACAK Muafiyet şartları, bireylerin evlerinin tek konut olması, evin 200 metrekareyi aşan bir büyüklüğe sahip olması, ek gelire sahip olmamaları gibi kriterleri içermektedir. Emekliler, ev hanımları, şehit eşleri veya yetim çocukları, gaziler ve işsizler, bu muafiyet şartlarına uyan bireyler olarak kabul edilerek emlak vergisi muafiyeti kapsamına girebilir.
Tapu sahiplerini sevindiren bir gelişme yaşandı. Tapu sahipleri geçmişe dönük 5 yıllık paranızı alabilirsiniz.

Türkiye'de tapu sahibi olan vatandaşlarımız arsa, işyeri konut gibi birçok alanda vergi ödemekle yükümlü ancak konuyla alakalı muhafiyet durumları söz konusu bazı vatandaşlar bu muhafiyet durumunu bilmediği için vergi ödüyor. Vatandaşlar eğer belirtilen şartları sağlıyorsa geriye dönük 5 yıllık parasını geri alabilecek.

1 Kasım 2023 itibariyle başlayan emlak vergisi ikinci taksit dönemi, 30 Kasım 2023 tarihine kadar devam edecektir. Vergi Usul Kanununa göre vatandaşlardan fazla tahsil edilen vergilerin geri ödemesi ümkün olacak ancak vergi mükellefi olan tapu sahipleri vergi ödemesi yapmalıdır.

KİMLER İADE ALACAK
Muafiyet şartları, bireylerin evlerinin tek konut olması, evin 200 metrekareyi aşan bir büyüklüğe sahip olması, ek gelire sahip olmamaları gibi kriterleri içermektedir. Emekliler, ev hanımları, şehit eşleri veya yetim çocukları, gaziler ve işsizler, bu muafiyet şartlarına uyan bireyler olarak kabul edilerek emlak vergisi muafiyeti kapsamına girebilir.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.