Yıldırım Salonu Terk Etti

Futbolda şike iddialarına yönelik 93 sanık hakkında açılan davada bugün 13. duruşma günü. Davada aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 10 sanık tutuklu yargılanıyor.

Yıldırım Salonu Terk Etti

Futbolda şike iddialarına yönelik 93 sanık hakkında açılan davada bugün 13. duruşma günü. Davada aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 10 tutuklu sanık yargılanıyor. Şike davasının bugünkü duruşmasında Cihan Oskay adlı tanık dinlenirken Aziz Yıldırım salonu terketti. Yıldırım, Oskay'ın iddialarına tepki gösterdiği için salonu terketti.

Aziz Yıldırım'ın salonu terketmesi üzerine Mahkeme Başkanı Ekinci, "Herkes haddini bilecek. Salonu terkedenlerin isimlerini alın." dedi.

  
 
 
MAHKEMEDEN AYRINTILAR
 
TFF ESKİ BAŞKANI ÖZGENER : ŞİKEYLE İLGİLİ BİLGİM YOKŞike davasının 13. duruşmasında tanık olarak dinlenen Türkiye Futbol Federasyonu ( TFF) eski Başkanı Mahmut Özgener şikeyle ilgili bilgisinin olmadığını söyledi."Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 16’sı tutuklu 93 sanık açılan davanın 13. duruşması görülmeye başlandı. İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen duruşmaya aralarında Aziz Yıldırım ve Olgun Peker’in bulunduğu 16 tutuklu sanık katıldı. Tutuksuz sanıklardan ise Şekip Mosturoğlu, Serdar Adalı, Serkan Acar, Abdullah Başak, Cemil Turan ve Samet Güzel’in de aralarında bulunduğu çok sayıda sanık duruşmada hazır bulundu.TFF eski Başkanı Mahmut Özgener ve TFF eski yöneticisi Levent Kızıl’ın da aralarında bulunduğu tanıklar da duruşmaya geldi. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, tanıkların dinleneceğini belirtti. İlk olarak Mahmut Özgener kürsüye alındı. Başkan Ekinci, Özgener’e şike iddialarına ve menajerlik sınavına ilişkin bir bilgisi olup olmadığını sordu.Özgener, "Şikeyle ilgili bir bilgim yok" dedi. Sorularının çalındığı iddia edilen menajerlik sınavına ilişkin ise Özgener, "Sınavın ardından sonuçlarda benzerlik görmemiz üzerine şüpheye kapılınca Sarıyer Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunduk. Ben ’sınavdan önce bir sorun çıkmasın’ diye, FİFA’dan kuryeyle gelen 15 sorunun sadece bir hukuk müşavirinin bildiği bir faks numarasına gelmesini sağladım" diye konuştu.Aziz Yıldırım tanık Özgener’e soru sormak için söz aldı. Yıldırım, "Sizin döneminizde Aziz Yıldırım veya başka bir Fenerbahçeli yönetici hakem ataması ve değiştirilmesi gibi bir konuda sizden bir isteği oldu mu?" diye sordu. Özgener ise, "Kesinlikle olmadı başkan" yanıtını verdi
 
İSKENDER ALIN: CEMİL TURAN'DAN HİÇBİR ZAMAN TEKLİF ALMADIM
 
-Duruşmada konuşan bir diğer futbolcu İskender Alın; "Cemil Turan'dan hiçbir zaman böyle bir teklif almadım. Kendisini severim, zaman zaman konuşuruz ama kesinlikle öyle bir teklif olmadı, olamaz. İbrahim Akın'la da Trabzonspor maçına ilişkin bir görüşmem olmadı. " dedi.
 
CAN ARAT: ALİ KIRATLI'YLA MAÇ ÖNCESİ TELEFONLA GÖRÜŞMEM TOTEMDİR
 
- Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Arat'a "Senden sonra kendi kalesine gol atan kim" sorusunu sordu.  Arat ise; "Edu " cevabında bulundu.
- Ekşioğlu, Can Arat'a "Ayrıldıktan sonra benimle hiç konuştun mu? Bizim maçla ilgili bir şike teklifi geldi mi?"sorularını sordu. Arat ise, iki soruya da "Hayır" cevabını verdi. 
-Fenerbahçe Kulübü yöneticilerinden İlhan Ekşioğlu Can Arat'a "Fenerbahçe'yle ilişkin nasıl başladı, kaç sene oynadın, ne zaman ayrıldın?" sorularını sordu. Arat ise, "26 yaşına kadar 1,5 sene başka takımlarda kiralık oynamam dışında hep Fenerbahçe'deydim." cevabını verdi.
- Duruşmada konuşan İBB'li futbolcu Can Arat; "Trabzonspor ve Fenerbahçe maçıyla ilgili hiçbir bilgim yok. Hiçbir şeye tanık olmadım. Ali Kıratlı'ya Fenerbahçe'de oynadığım dönemden tanırım. Maç öncesi telefonla görüşmem bir totemdir. Fenerbahçe maçı öncesi Cemil (Turan) Abi aradı, konsantremi bozmamak için telefonu açmadım. Zaten aramalarda talepler olmuyor. Cemil Turan'la yaptığım görüşmede geçmiş olsun dedim. Ne bir teklif aldım ne de kabul ettim."
 
ZEKİ KORKMAZ: F.BAHÇE MAÇIYLA İLGİLİ TEŞVİK GİRİŞİMİNE İLİŞKİN BİLGİM YOK
 
-İBB oyuncusu Zeki Korkmaz, " Fenerbahçe maçıyla ilgili şike ve teşvik girişimine ilişkin bir bilgim yok, öyle bir duyum almadım. Bursa maçında ilişkin de bir girişim duymadım, bilmiyorum.
 
CİHAN HASPOLATLI: TRABZON MAÇI İÇİN EKSTRA PRİM TAAHHÜT ETMEDİ
 
- Avukat Köksal Bayraktar, Haspolatlı'ya; "Kulübünüz büyük maçlardan önce ekstra prim için açıklama yapıyor mu?" sorusunu sordu. İBB'li futbolcu ise "Çok iyi oynadıysak maç sonrası oluyor. Trabzonspor maçını da kazanamadığımız için de zaten böyle birşey olmadı." cevabını verdi.
- İBB futbolcusu Cihan Haspolatlı dinleniyor. Haspolatlı, "Trabzonspor - İBB maçıyla ilgili bana şike ve teşvik amaçlı birşey söylenmedi. Trabzonspor maçına ilişkin ekstra bir prim taahhüt edilmedi.  İbrahim Akın bana Trabzon maçıyla ilgili herhangi bir imada bulunmadı." dedi.
 
MUAMMER BAYRAM: O ÇANTADA BİLETLER VARDI
 
- Duruşmanın diğer bir tanığı Muammer Bayram, Sivasspor- Fenerbahçe maçıyla ilgili tanıklık yapıyor. Bayram; "Sivasspor- Fenerbahçe maçına dair şüpheli  bir şey görmedim, duymadım. Ben çanta falan görmedim. Sivasspor yöneticisi Faruk Taşseten'in elindeki çantada küçük bir çantaydı. Onda da maç biletleri olduğunu düşünüyorum" dedi.
 
BATUR ALTIPARMAK: FENERBAHÇE YÖNETİCİLERİNDEN ŞİKE TEKLİFİ ALMADIM
 
- Menajer Batur Altıparmak'a Karabük-Fenerbahçe maçı soruluyor. Altıparmak; " Aziz Yıldırım, İlhan Parlak'ı arayıp Trabzonspor'un teşvik girişimide olup olmadığını sormamı rica etti. Karabükspor'un Başkanı "Teşvik aldığınızı duyarsam futbol hayatınızı bitiririm" demiş. Menajer olarak karakterli oyuncularla çalışmayı tercih ederiz. Aziz Yıldırım'ın benden şike ve teşvike ilişkin bir talebi olmadı. 11 yıldır bu işteyim Fenerbahçe yöneticilerinden hiç şike anlamında teklif almadım." dedi.
-Duruşmada 6.tanık dinleniyor.
- Menajerlik sınav sorularının çalınmasıyla ilgili tanıklar dinleniliyor
 
LEVENT KIZIL: "FENERBAHÇE'NİN ŞİKE GİRİŞİMİ OLMADI"
 
- Levent Kızıl: Hakları varsa o ödemeler yapılır.
- Şeref Dede: TFF avans olarak naklen yayın gelirlerinden veriyor mu?
- Levent Kızıl: Her başkan, hakem kötü yönettiğinde arayıp, bağırır çağırır. O yüzden maç günü telefonları kapatırız. Ben de başkanken arardım.
- Levent Kızıl: Fenerbahçe'nin şike girişimi olmadı ve Fenerbahçe'ye usulsüz para aktarımı gerçekleşmemiştir.
- Levent Kızıl: Olgun Peker'e sınavı kazanamazsın boşuna girme dedim, girdi kazandi.
- Levent Kızıl: Şike ile ilgili bilgim yok..
 
MAHMUT ÖZGENER: "MENAJERLİK SORULARI TFF BÜNYESİNDEN ÇIKTI"
 
- Mahmut Özgener: Ahmet benim yakın arkadaşım, kendisi iletişim uzmanıdır, uyarıda bulunmuyor, konuşmalar farklı algılanmasın diye söylüyor. 
- Aziz Yıldırım, Ahmet Gülüm ile ilgili olan tapeyi sordu. 
- Mahmut Özgener: Kesinlikle olmadı başkan.
- Aziz Yıldırım: Sizin dönemde Fenerbahçe'den bir yetkilinin ya da benim, hakem atanmasına ilişkin bir isteğimiz oldu mu?
- Mahmut Özgener: Kenan Yaralı aile dostum, işlerinin bozuk olduğunu biliyordum, Denizbanktan kredi aradığını biliyordum. Aziz Bey'in Kenan'a 500 bin Dolar borç verdiğini biliyorum bu sebepten.
- Aziz Yıldırım, Manisaspor ile ilgili teşvik parasına ilişkin soru sordu. 
- Mahmut Özgener: Allahtan başka kimseden korkmam..
- Mahmut Özgener: Menajerlik sorularının TFF bünyesinden çıktığını düşünüyorum. 
- Menajerlik sınavına ilişkin tapeler okunuyor.
- Mahmut Özgener: Şikeyle hiçbir ilgim yok.
- Mahmut Özgener: FIFA'dan gelen 15 soru kurye ile geliyormuş, kurye ile istemedim güvenilir birine fax ile gönderilsin istedim. 
- Mahmut Özgener: İncelemeyle birlikte endişeler yaşadım, cevaplarda benzerlikler görüp sınavı iptal ederek savcılığa suç duyurusunda bulunduk.
- Cihan Oskay da Çağlayan Adliyesi'ne geldi. 
- Duruşmada ilk tanık TFF eski başkanı Mahmut Özgener.
- 13. duruşması saat 10.00 itibariyle başladı.
Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2012, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER