Sultanlar Olimpiyat Yolcusu

2012 Londra Olimpiyatları Avrupa Kıta eleme turnuvasında Filenin Sultanları, final karşılaşmasında Polonya'yı 3-0 mağlup ederek tarihi bir başarıya imza attı. Milliler, bu galibiyetle Londra biletinin sahibi oldu.

 

2012 Olimpiyatları Avrupa Kıtası Elemeleri final maçında Polonya'yı 3-0 yenen (A) Milli Bayan Voleybol Takımı, olimpiyatlara gitme hakkı kazandı. (A) Milli Takım böylece hem Türk voleybol tarihinde bir ilke imza attı hem de 52 yıldır takım sporlarında olimpiyatlara katılamayan Türkiye'nin bu özlemine son vermiş oldu.
 
Ev sahipliğini yaptığımız 2012 Londra Olimpiyat Oyunları Bayanlar Avrupa Elemeleri final karşılaşmasında Polonya’yı 3- 0 mağlup eden Filenin Sultanları Londra vizesini aldı. Voleybolda ilk kez Olimpiyat Oyunlarına katılma hakkı elde eden Sultanlar, sporda tarih yazdılar. 
 
Ankara Başkent Salonu’nda oynanan final karşılaşmasında salonu hınca, hınç dolduran 7 binin üzerinde Ankaralı taraftar maç boyunca Sultanlara büyük destek verdi. Maç sonrası Filenin Sultanları ve salonu dolduran taraftarlar büyük sevinç yaşadı. Federasyon Başkanı Karabıyık sahaya inerek sevinç gözyaşlarıyla sporcuları tek, tek tebrik etti. Ayrıca Bakan Suat Kılıç da sporcuları kutlayıp hepsinin boyunlarına çelenk taktı. Sporcular uzun süre sahada halay çekip, misket oynayarak galibiyeti kutladılar. Salonu dolduran taraftar da uzun süre salonu terk etmediler. Sevince onlar da katıldı. 
 
Maçı Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanı Suat Kılıç, CEV Başkanı Andre Meyer ve Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık’ın da izlediği final maçında, taraftarların Türkiye, Türkiye sloganı ile başlayan maça Atatürk’ün Sultanları iyi başlayamadılar. Ama mücadeleci Atatürk’ün Sultanları seti almayı başardı. Maçın ilk teknik molasını Polonya 8- 6 önde geçti. Millilerimiz skor 9- 9’da rakibini yakaladı. 11- 9 öne geçti. Bahar’ın servis hatası ve bir de auta atılan smaç, Polonya’yı 11- 11 beraberliğe taşıdı. Sonraki süreler karşılıklı alınan sayılarla geçerken, beraberlikler de sürdü. İkinci teknik molayı da Polonya 16- 15 önde geçmesine rağmen seti Sultanlar seti 25- 22 almasını bildi. 
 
Maçın ilk seti kıran kırana bir mücadele ile geçmişti. İkinci sette ilk setin adeta kopyasıydı. Bu stin de ilk teknik molasını Polonya 8- 6 önde tamamladı. Atatürk’ün Sultanları rakini skor 8- 8’de yakaladı. Sonraki sürelerde Neslihan, Eda, Gözde ve Neriman’ın etkili servisleri, yerinde blokları ve smaçlarıyla Polonyalılara salon dar etti. İkinci teknik molayı da 16- 12 önde geçti. Sonraki sürelerde millilerimizin üstünlüğü sürdü. Bir ara Sultanlar manşet ve servis hataları yaptı. Bu hataları iyi değerlendiren Polonya farkı bir sayıya indirdi. Skor 23- 22 oldu. Sultanlar yılmadı. Bahar, Eda ve Neslihan’ın blokları skoru 24- 22 yaptı. Polanyalı sporcunun servis kaçırmasıyla Sultanlar bu seti de 25- 22 aldı. Skoru da 2- 0 lehine çevirdi. 
 
Salonu dolduran taraftarların desteği ile maçın üçüncü setine çıkan Atatürk’ün Sultanları estiler, gürlediler. İyi savunma yaptılar, bloklarla hücumları kestiler, smaçlarıyla rakiplerine nefes aldırmadılar. Maçın teknik molalarını da 8- 5 ve 16- 12 önde geçtiler. Seti de 25- 19 alıp sahadan 3- 0 galip ayrıldılar.
 
Maçta görev alan bütün sporcularımız ve teknik heyet görevlerini en iyi şekilde yaptılar. Bloktan 11, servisten 2, rakip takım hatasından 22 sayı alan Sultanlar hücumdan da 40 sayı alarak a ulaştılar. Maçın en skorer sporcusu 14 sayı ile Neslihan olurken, Gözde 10 sayıyla Neriman 8 ve Eda da 7 sayı ile oynadılar. 
 
Karşılaşmayı Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık ve diğer davetliler ile birlikte protokol tribününden takip etti. Maç boyunca son derece heyecanlı olduğu gözlenen Karabıyık, her setin sonunda Bakan Kılıç ile birlikte Milli Takımı ayakta alkışladı. 
 
TVF Başkent Salonu'nun tamamı dolarken, seyirciler ellerindeki Türk bayraklarını maç boyunca bir dakika bile ellerinden bırakmadılar. Müthiş tezahüratlarıyla Polonya takımı oyuncularını baskı altına alan seyirciler, performanslarıyla adeta (A) Milli Takım'ın 7. oyuncusu oldular.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2012, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER