Rallinin İstanbul Etabı Başladı

Avrupa'nın 11 farklı ülkesinden yüzlerce rallici, Almanya'dan başladıkları Allgau-Orient Dostluk ve Barış Rallisi'ne İstanbul etabıyla devam etti.

Rallinin İstanbul Etabı Başladı

 

Türkiye'den Azerbaycan'a geçecek olan ralliciler, araçlarını, işgal sebebiyle Karabağ'daki evlerini terk etmek zorunda kalan Azerbaycanlılara hibe edecek.
 
Rallinin açılışını Sultanahmet Meydanı'nda İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile yapan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Bazı ülkelerin Karabağ'dan çekileceklerine Eurovizyon'dan çekildikleri bir dönemde Avrupa'nın 11 farklı ülkesinden gelen ekiplerin, yarışı Bakü'de tamamlıyor olması çok anlamlıdır." dedi.
 
Açılışta yaptığı konuşmada Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine de değinen Bağış, "Avrupa Birliği, bu arabayla bu yarışa devam edemez. AB'nin, güçlenmesi için Türkiye'nin desteğine ihtiyacı var. AB'nin acilen bir 'pitstop'a  (yarış aracının ikmal için durması) ihtiyacı var. O pitstop da Türkiye'dir. Gelin bu dostluk yarışını, bu barış projesini birlikte gerçekleştirelim. " şeklinde konuştu.
 
İstanbul etabı, Bağış'ın geri sayımının ardından başladı.
 
Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2012, 20:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER