Çizme'de 22 Kulübe Şike İncelemesi

Türkiye'nin ardından şimdi de İtalya şike skandalı ile sarsıldı. 22 kulüp ve 52 futbolcu hakkında soruşturma başlatıldı.

Çizme'de 22 Kulübe Şike İncelemesi

İtalya Futbol Federasyonu, aralarında Seri A ekipleri Atalanta, Novara ve Siena'nın da bulunduğu 22 futbol takımı hakkında şike soruşturması başlattı. Soruşturmanın bu üç kulübün Seri B'de mücadele ettikleri geçen sezonu kapsadığı bildirildi. Federasyon, 52'si futbolcu 61 kişinin soruşturma kapsamında ifadelerinin alınacağını söylüyor. Soruşturmaya konu olan diğer kulüpler ise ''Albinoleffe, Ancona, Ascoli, Avesa, Cremonese, Empoli, Frosinone, Grosseto, Livorno, Modena, Monza, Padova, Pescara, Piacenza, Ravenna, Reggina, Rimini, Sampdoria ve Spezia'' olarak açıklandı.

Şike soruşturmasında adları geçen Piacenza'nın eski oyuncularından Carlo Gervasoni ile eski Cisco Roma oyuncusu Alessandro Zamperini ve eski İnter, Parma, Roma ve Ternana oyuncusu Luigi Sartor'un iddiaların odağında yer aldıkları öne sürüldü. Nocara geçen sezon geldiği Seri A'da tutunamamış ve küme düşmeyi garantilemişti. Geçen yıl İtalya'da 30'dan fazla kişi soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştı. Savcılar, 33 maçı ''şüpheli sonuçlar'' nedeniyle incelemeye aldı. Soruşturmanın 2006 yılında İtalyan futbolunu krize sokan soruşturmaya benzer sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekiliyor. Söz konusu soruşturma kapsamında suçlu bulunan Juventus Seri B'ye düşürülmüş, aralarında Milan'ın da bulunduğu bazı kulüpler de puan kesme cezası almıştı.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2012, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER