Yıldırım'dan Yanıt: 'Bu Dava Bitmeli'

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Başkan Kocaoğlu’nun gündeme damga vuran açıklamalarına yanıt verdi. Yıldırım, ‘tutuklanma resti’ üzerine “Bu dava biran önce bitmeli… İzmir davayla meşgul olmaktan kurtulmalı” dedi.

Yıldırım'dan Yanıt: 'Bu Dava Bitmeli'

Bayındır'da düzenlenen çiçek festivaline katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun 'Beni ötekileştiriyorlar' sözlerine cevap verdi.

Başkan Kocaoğlu'nun Kanalben ekranlarında yayınlanan ‘‘Net Gündem’’ programında söylediği, "Beni farklı görüyorlar. Bana iyi gözle bakmıyorlar. Biz öteki değiliz. Sekiz yıldır belediye başkanıyım hiç kimseyi ayırmadım. Elimden gelen her işi yaptım. Hiç kimsenin etiketine, kişiliğine mezhebine, inancına bakmadım. Bana karşı bir ötekileştirme söz konusu... Birileri bana farklı gözle bakıyor. Kendi arkadaşına yandaşına baktığı gibi bakmıyor” sözlerini değerlendiren Bakan Yıldırım, “Öyle bir şey kesinlikle yok. İzmir’in hangi konusu olursa olsun belediyeden geldi başka bakanlıktan geldi diye ayrım yapmayız. İzmir projelerinin kendimize görev edindik. Ankara ve İzmir ile alakalı tüm projelerin takipçisiyiz. Bunu en yakın da belediye başkanı (Aziz Kocaoğlu) bilir… Bazı konular gecikiyorsa bunun arkasında art niyet ve kasıt aramaya gerek yok” dedi.

Başkan Kocaoğlu'nun ayrıntısı ve adını açıklamadığı fakat “15 günde bir Binali Bey ile görüşüyoruz fakat o da konuyu çözemiyor. Engele takılıyoruz” dediği konuyu da açıkladı. Yıldırım, “Başkan yüzeysel raylı projelerden bahsediyor. Onun onayını bakanlığımız verdi. Kalkınma Bakanlığı'nın onayını bekliyoruz. Kalkınma Bakanlığı bazı eksikler olduğu için belediyeden ayrıntılı bilgi bekliyor. Bekleme ve gecikmenin sebebi budur. Onun dışında başka bilgim yok. Tüm bakanlıklarda İzmir’in ne işi varsa sıkı bir takip içindeyiz. Kendi söz verdiğimiz projeleri de en iyi şekilde devam ettiriyoruz” diye konuştu.

DAVA BİR AN ÖNCE BİTSİN!”

Bakan Yıldırım'a ayrıca Kocaoğlu'nun yargı sistemini eleştirdikten sonra, “İddianamede yer alan bir numarada benim… Örgüt lideri olarak yargılanıyorum. Ben dışarıdayım ama diğer örgüt üyeleri içeride... Benim de tutuklanmam gerek. Vicdan azabı çekiyorum" açıklamaları soruldu. Yıldırım, "Buna yorum yapmam yanlış olur. Yargı süreci devam ediyor. Bu tip değerlendirmeler yapmak bize düşmez. Bizim temennimiz yargılama süreci biran önce bitsin. Bütün gerçekler ortaya çıksın. İzmirliler bu olayla meşgul olmaktan kurtulsun” yanıtını verdi.

KÖRFEZ'İ ANLATTI

İzmir Körfezi'nin temizliği ile ilgili uygulanacak projeleri anlatan Bakan Yıldırım, “Kıyı temizliği ilgili iki tane proje var. Bir tanesi Devlet Demiryolları ve İzmir Büyükşehir Belediyesi müşterek bir proje yapıyorlar. Projede körfezdeki kirliliği oluşturan etmenler temizlenecek. Devlet Demiryolları'nın bir alanı var. O alanda gereken işlemlerden geçirilerek temizlenecek. Bunun için ÇED projesi hazırlanması gerekiyor. Bunun ihalesine Demiryolları çıktı. İhale süreci devam ediyor. Devlet Demiryolları ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZBAN’da yaptığı gibi bir ortak çalışmadır. İkinci çalışma ise körfezin derinleştirilmesi ve sirkülâsyonunun sağlanmasına yönelik çalışmadır. Bunun çalışmalarını sürdürüyoruz. Ayrıca belediyenin arıtma ile ilgili takı atık bertaraf ile ilgili bazı faaliyetlerini de olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2012, 19:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER