Türkiye'den Değişim Mesajı Gönderdi

Interpol'un hakkında kırmızı bültenle yakalama emri çıkardığı Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık Haşimi, sorun çözülene kadar Türkiye'de kalacağını söyledi. Haşimi, Irak'ta değişim zamanın da geldiğini belirtti.

Türkiye'den Değişim Mesajı Gönderdi

Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı Sünni Tarık Haşimi, yakın gelecekte bu siyasi sorunun çözülmesini umduğunu belirterek, "Bu siyasi sorun çözülene kadar Türkiye'de kalacağım" dedi.

Interpol'un hakkında yakalama emri çıkarması sonrasında Türk yetkililerle doğrudan görüşmesinin olmadığını ifade eden Haşimi, "Ama dolaylı olarak temaslarım oldu. Üst düzey hükümet yetkililerinin açıklamaları Türkiye'nin bana desteğinin teyidi oldu. Türkiye'ye bu konuda minnetarım. Umarım yakın gelecekte bu siyasi sorun çözülür" şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı açıklamanın Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin bana yaptığı haksız muamelenin bir teyidi olduğunu belirten Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık Haşimi, Türk hükümeti ve Türk halkından aldığı dostane yardımı bu sorun çözüldükten sonra da hiçbir zaman unutmayacağını söyledi.

Interpol'ün kırmızı bülten yayımlaması, teşkilata üye 190 ülkede Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık Haşimi'nin görüldüğü yerde tutuklanması anlamı taşıyor. Ayrıca Interpol'un bu kararı Haşimi'nin uluslararası seyahatlerini önemli ölçüde kısıtlayacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2012, 14:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER