Suriye'de Şiddetin Gölgesinde Seçim

Suriye'de halk yarın sandık başına gidiyor. Ülkede, parlamento seçimleri için oy kullanılacak fakat seçimlere şiddet olaylarının gölgesi düşmüş durumda. Ülkede, seçimi göz boyama olarak nitelendiren muhalifler, boykot çağrısı yaptı.

Suriye'de Şiddetin Gölgesinde Seçim

 

Suriye halkı, parlamentonun 250 üyesini belirlemek üzere sandığa gidiyor. Seçimler, hazırlanan anayasanın şubat ayında kabul edilmesiyle yeni partilerin kurulmasına izin verilmesinin ardından düzenleniyor. 15 milyon seçmenin bulunduğu ülkede seçime, 11 yeni parti katılıyor.
 
Çatışma ve bombalı saldırılar sürerken seçimler, ülkede silahların gölgesinde gerçekleşecek. Muhalifler, Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın iktidarda kalmaya kararlı olduğunu belirterek, parlamento seçimlerini göz boyama olarak niteliyor ve halka boykot çağrısı yapıyor. Bazı muhaliflerse seçimlere katılma kararı aldı.
 
Seçimleri reform yolunda önemli bir adım olarak niteleyen Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ise seçimlerden bir gün önce kamuoyunun karşısındaydı. Esad, Osmanlı döneminde öldürülen vatanseverlerin anıldığı şehitler günü dolasıyla Şam yakınlarındaki meçhul asker anıtına çelenk bıraktı.
 
Suriye'de 1 yıl önce başlayan yönetim karşıtı gösterilerde 9 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Ülkede Annan planı uyarınca ateşkesin 12 Nisan'da yürürlüğe girmesinin ardından şiddet olayları azalsa da halen sürüyor.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2012, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER