Özelleştirmelerde yargıya 'baypas'

TBMM Genel Kurulu’nda, bazı üst kurul başkanlarının görev sürelerini de düzenleyen yasa teklifi kabul edilerek yasalaştı

Özelleştirmelerde yargıya 'baypas'

Genel Kurul’da önceki akşam devam eden görüşmeler sırasında Ak Parti tarafından verilen önergeyle, kanuna sürpriz bir düzenleme eklendi. Buna göre özelleştirilen ve devir-teslim işlemleri tamamlanan kuruluşlar konusunda yargı iptal kararı verse bile süreç bitmeyecek. Bakanlar Kurulu, ihaleyi kazanan ve devir işlemlerini tamamlayan yatırımcının harcamalarını dikkate alarak iptal kararını uygulamayabilecek.
Genel Kurul’da önceki akşam kabul edilen yasayla, BDDK, TMSF, Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu Başkan ve üyelerinin 6 yıl olan görev süresi 5 yıla indiriliyor, ayrıca bir defalığına tekrar aynı göreve atanmalarına olanak tanınıyor. Bu şekilde atananlar, yerine atandıklarının görev süresini tamamlayacak. Görev süresi dolan BDDK başkan ve üyelerine, denetledikleri bankalarda 2 yıl boyunca çalışmama yasağına paralel olarak 2 yıl maaş ödenecek. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte görevde bulunan Kurul ve Fon Kurulu Başkan ve üyelerinin üyelikleri, görev süresinin sonuna kadar devam edecek.
Düzenlemenin yürürlüğe giriş tarihinden önce görev süresi sona eren BDDK ve TMSF Başkan ve üyeleri, başka bir işte çalışmama koşuluyla 2 yıl boyunca maaş almaya devam edecek. Ancak ilgili değişikliklerin yürürlüğe girdiği tarihten önceki hükümlere göre kendilerine 1 yıl ödeme yapılmış kurul başkan ve üyeleri ile Fon kurulu başkan ve üyeleri bu uygulamadan yararlanamayacak.
Görüşmeler sürerken Ak Parti’nin verdiği önerge, özelleştirmeler konusunda sürpriz bir düzenlemenin kanuna eklenmesine yol açtı.
Buna göre, doğal afetler nedeniyle zarar gören çiftçilerin özelleştirme programındaki kuruluşlara olan borçlarının, vade farkı alınmaksızın ertelenmesi veya vadelendirilmesi ile özelleştirme uygulamalarına yönelik açılan davalarda, ihaleyi kazanan yatırımcıya devrin ardından yürütmenin durdurulması veya iptal kararı verilebilmesi nedeniyle oluşacak fiili imkansızlık karşısında, Bakanlar Kurulu’na yapılacak iş ve işlemler konusunda karar verme yetkisi tanındı. Buna göre özelleştirilen ve devir-teslim işlemleri tamamlanan kuruluşlar konusunda yargı iptal kararı verse bile süreç bitmeyecek. Bakanlar Kurulu, ihaleyi kazanan ve devir işlemlerini tamamlayan yatırımcının harcamalarını dikkate alarak iptal kararını uygulamayabilecek.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2012, 08:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER