İsrail'de Anlaşma Sağlandı, Erken Seçim Yok

İsrail hükümeti erken seçime gitme kararını iptal etti. İsrail medyasında gece yarısından sonra çıkan haberlerde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, muhalefetteki Kadima partisi lideri Şaul Mofaz ile son anda bir anlaşmaya varması üzerine erken seçime gitme kararını iptal ettiği belirtildi.

İsrail'de Anlaşma Sağlandı, Erken Seçim Yok

 

 

Medyada çıkan haberlerin ardından İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres'in bürosundan yapılan açıklamada, erken seçime gitme kararının iptal edildiği doğrulandı.
 
Açıklamada, Netanyahu'nun, ana muhalefet partisi Kadima ile geniş tabanlı bir koalisyon hükümeti kurulması konusunda anlaşmaya vardıkları konusunda Peres'i bilgilendirdiği belirtildi.
 
Netanyahu, 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, daha önce 2013 yılında yapılacağı duyurulan seçimlerin erkene alınarak 4 Eylül 2012'de yapılacağını bildirmişti.
 
İsrail medyasında çıkan haberlerde, Mofaz'ın, kurulacak yeni geniş tabanlı ulusal birlik hükümetinde başbakan yardımcısı olarak görev yapacağı belirtiliyor.
 
Kadima partisinin Mofaz'dan önceki lideri, İsrail'in eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin, Netanyahu'nun Filistinliler ile bir barış anlaşmasına varmak konusunda ciddi davrandığına inanmadığı gerekçesiyle bir koalisyona gidilmesine karşı çıkması nedeniyle, Kadima partisiyle Netanyahu'nun lideri bulunduğu Likud partisi arasında bir koalisyon yapılamıyordu.
 
Netanyahu hükümetinin, İsrail'in, İran'ın nükleer tesislerinin bulunduğu alanlara tek başına saldırı düzenlemesine karşı çıkan eski genelkurmay başkanı ve Savunma Bakanı Mofaz ile vardığı anlaşmanın, bu ülkenin İran'a saldırı düzenlemesi konusunda alması muhtemel kararlar üzerinde önemli bir etkisinin olacağı yorumları yapılıyor.
Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2012, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER