Fransa'da Devir Teslim Salı Günü

Fransa Cumhurbaşkanılığına seçilen François Hollande’la selefi Nicolas Sarkozy arasında devir teslim işlemleri haftaya Salı gerçekleşecek. 15 Mayıs, Nicolas Sarkozy’nin yasaya göre başkanlık yetkisini kullanabileceği son gün.

Fransa'da Devir Teslim Salı Günü

 

Kısmen de olsa, balkon geleneğini yaşatmak üzere François Hollande, seçimin ertesi günü kampanyayı yürüttüğü seçim karargahı binasının balkonuna çıktı. Binanın girişinde toplanan sol seçmenler kendisini bol bol alkışladı. Ancak konuşma yapmadı.

Parisliler yüzde 55 oranında oylarını Hollande’a verdi. Bu seçmenler arasında yer alan bir Paris’li: ‘‘Gerçekten gurur duyuyorum. ben yüzde yüz sosyalistim ve Hollnde’ın Fransa’nın durumunu iyileştirmek için güçlü bir kişilik olduğuna inanıyorum. İşsizlik ve gençlerin sorunlarını çözeceğine inanıyorum’‘ diye konuşurken, bir diğeri 
de ‘‘Çok mutluyum. Umarım şans getirir.Ama çok umutluyum diyemem.’‘ demekle yetindi.

Sonuçtan emnun olmayan bir gençse: ‘‘Nicolas Sarkozy G20 ve G8 gibi kuruluşları yönetirken bunun hakkını gerçekten veiyordu. Hollande’ın bütün bunları aynı düzeyde çekip çevirecek çapta olduğu kanısında değilim. Büyük olasılıkla bu seçim Avrupa’nın ve Fransa’nın geleceğini karartacak giibi görünüyor.’‘ şeklinde bir değerlendirme yaptı.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2012, 21:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER