Esad'dan Erdoğan'a Cevap

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın siyasi ve basın danışmanı Buseyna Şaban, Şam'da açıklama yaptı.

Esad'dan Erdoğan'a Cevap

Başbakan Erdoğan'ın "Esad rejimi bitmiştir" açıklamalarına, "Buna Suriye halkı karar verir" cevabını verdi. Sınır ihlali suçlamalarını da reddetti.

Şaban, Suriye'nin sınır ihlali yaptığı iddialarına dair "Sorunlar tehditle çözülmez. İhlal iddialarını yalanladık. Türkiye sınırından ülkemize sızan silahlı çeteler var. Türkiye ile 800 kilometrelik uzun bir sınırımız bulunuyor. Bu sorunlar NATO'yu çağırarak değil iyi ilişkililerle çözülür. Biz, NATO Genel Sekreteri Rasmussen'den bile Suriye'ye saldırmayız açıklamasını duyarken Türkiye'nin beşinci paragraf uyarınca NATO'yu devreye sokarız demesi tuhaf bir çelişki" dedi.

Esad'ın danışmanı, Türkiye'ye sığınan Suriyeliler konusunda Ankara'ya yüklendi: "Ürdün'de 120 bin Suriyeli mülteci var. Bir tane bile çadır yok. Türkiye'nin Suriyelileri ülkelerinden ayrılmaya teşvik ettiğine inanıyoruz. Suriyeliler daha gelmeden onca çadır kamp hazırlandı. Amerika'nın Irak'ı işgali sırasında biz de1.5 milyon Iraklı mülteciye kapımızı açtık hiç lafını etmedik."

Şaban, "Suriyeliler birbirlerine dinin, mezhebin ne diye sormaz. Mezhepsel söylemden kısmen Türk hükümeti sorumludur. Üç büyük dinin yaşadığı bir bölge burası. O nedenle mezhepsel bir söylem kullanmak çok tehlikeli" dedi.

Beşar Esad'ın danışmanı Suriyelilerin Türkiye'yi anlamadığını da söyledi, Ankara'nın 'Şam'ı uyardık ama dinlemedi' sözü için sert konuştu: "Liderler ülkeleri için en iyisi olduğunu düşündükleri şeyleri yaparlar. Ailece görüştüğünüz kişiler için böyle konuşmazsınız. Bu yüzden onca açıklamaya rağmen Cumhurbaşkanı Esad sessizliğini korudu."

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2012, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER