Ermenistan Seçimlerinde Beklenen Oldu

Ermenistan’da düzenlenen parlamento seçimlerinde sandıktan sürpriz çıkmadı.

Ermenistan Seçimlerinde Beklenen Oldu
Ermenistan’da düzenlenen parlamento seçimleri sonrasında Merkez Seçim Komitesi tarafından açıklanan ilk resmi rakamlara göre, Cumhurbaşkanı Serj Sarkisya’nın başkanlığını yaptığı Cumhuriyetçi Parti, oyların yüzde 44,41’inin alarak sandıktan birinci parti olarak çıktı. İkinci sırayı ise yüzde 30.34’lük oy oranıyla, Gagik Tsarukyan’ın başkanlığını yaptığı, Sarkisyan’ın hükümetteki koalisyon ortağı olan Müreffeh Ermenistan Partisi aldı.
 
Eski Cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan’ın önderliğinde kurulan Ermeni Ulusal Cephesi bloğu (EUC), 6.89’luk oranla seçimlerden üçüncü olarak çıktı. Ermeni Devrimci Federasyonu (Daşnaksutyun) oyların yüzde 5.63’ünü alırken, Dışişleri eski Bakanı Raffi Hovhannisyan’ın liderliğindeki Miras Partisi ise 5.6’lık oranla seçimlerden beşinci parti olarak çıktı. Parlamentoya girmeye hak kazanan son parti ise 5.43’lük oranla Hukuk Ülkesi Partisi oldu.
 
Cumhuriyetçi partinin seçimlerden birinci çıkmasıyla, kısa vadede Ermenistan’ın iç ve dış siyasetinde ciddi değişiklikler beklenmiyor. Ekonomik darboğaz ve işsizlik, ülkenin en önemli iki sorunu olmaya devam ediyor. Seçimler öncesi yaptığı mitinglerde yeni bir Ermenistan kuracağı sözünü veren ve bunun için halktan zaman isteyen Sarkisyan’ın, sorunların çözümüne yönelik somut planlar açıklamaması, muhalefet tarafından eleştirilen konuların başında geliyor. Ülkedeki genç nüfusun işsizlik nedeniyle gelişmiş ülkelere göç etmesi, ülke nüfusunun her geçen yıl azalmasına neden oluyor. Dış politikada komşu ülkeler Azerbaycan ve Türkiye ile siyasi sorunlar yaşayan Ermenistan’ın, bu konularda da çözümsüzlük politikasını devam ettirmesi bekleniyor.
 
Siyasi partiler için yüzde 5’lik seçim barajı bulunan Ermenistan’da, siyasi bloklar için uygulanan baraj ise yüzde 7 oranında. Bu nedenle seçim öncesi düzenlenen mitinglerde iktidara en sert eleştirileri yönelten, Ermenistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan’ın liderliğindeki siyasi blok EUC, yüzde 6.89’luk oy oranına rağmen parlamentoya giremedi.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2012, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER