CHP, Tiyatro Yönetmeliğini Değiştiren İBB'yi Mahkemeye Verdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Şehir Tiyatroları'nda gerçekleştirdiği yönetmelik değişikliği mahkemelik oldu.

CHP, Tiyatro Yönetmeliğini Değiştiren İBB'yi Mahkemeye Verdi

CHP İstanbul il örgütü ile İBB Meclisi CHP grubu, ortak bir dilekçeyle İstanbul Büyükşehir Belediyesini mahkeme verdi. Yenibosna'daki Bölge İdare Mahkemesi'ne başvuran CHP'liler, Şehir Tiyatroları Şube Müdürlüğü'nün Görev ve Çalışma Yönetmeliğine ilişkin kararın iptali ve yürütmenin durdurulması talep edildi.

 

Bölge İdare Mahkemesi'ne dilekçe veren CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, çıkışta gazetecilere açıklamada bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın toplumun tüm kesimleriyle kavga ettiğini söyleyen Salıcı, sıranın sanatçılara geldiğini belirtti. 
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Şehit tiyatrolarıyla ilgili aldığı karara muhalefet ettiklerini belirten Salıcı, buna rağmen kararın İBB Meclisi'nde geçtiğini ve Şehit Tiyatrolarının idari yapısının değiştirildiğini öne sürdü. Tiyatro yönetiminin sanatçılardan belediye bürokratlarına geçtiğini ve bunun kabul edilemez olduğunu belirten CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, dünyanın hiç bir yerinde sanatın özelleştirelemeyeceğini kaydetti.
 
Salıcı açıklamasında, "Birazdan CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi grubu olarak, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın Şehir Tiyatrolarının çalışma yönetmeliğinin değiştirilmesine yönelik olarak yaptığı değişikliği mahkemeye taşıyacağız. CHP olarak bu bizim yasal hakkımız. Daha önce mecliste 'Hayır' oyu verdiğimiz, şerh düştüğümüz ve gerekçeleri izah ettiğimiz konuyu yargıya taşıyacağız. Bunu sadece bizim yargıya taşımamız yetmez, bu konudan etkilenen bütün sanatçı dostlarımızın, bütün vatandaşlarımızın da dava açmalarını talep ediyoruz" diye konuştu. Yapılan açıklamanın ardından CHP'li kalabalık bir grup mahkeme önünde toplanarak İl Başkanı Salıcı'ya destek verdi.
Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2012, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER